Айсберг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антарктичний айсберг

Айсберг (від німецького Eisberg — льодова гора) — плавуча льодова гора великих розмірів. Висота айсбергу над водою може досягати 100 м, довжина — сотень кілометрів.

Загальний опис

Айсберги утворюються внаслідок відколювання льодових мас від льодовиків, що сповзають з материків в море, найчастіше це трапляється біля берегів Гренландії та Антарктиди. У зв'язку з тим, що густина льоду дорівнює 920 кг/м³, а морської води приблизно 1025 кг/м³, зазвичай близько 90% об'єму айсбергу знаходиться під водою, тому її важко уявити, від чого й пішов вираз «верхівка айсбергу», який означає труднощі або проблеми, які є частиною набагато більшої біди.

Айсберг біля Ньюфаундленду
Айсберг B15-D, 2001 рік

Айсберг може легко пошкодити металевий корпус судна. Течіями вони заносяться на морські шляхи і являють собою небезпеку для судноплавства. Найвідомішим випадком фатального пошкодження айсбергом корпусу судна є випадок з пасажирським судном «Титанік» 14 квітня 1912 року.

Айсберг — реконструкція того, як може виглядати увесь айсберг

Порядок найменування айсбергів

Антарктичні айсберги відслідковуються відповідними службами та поіменовуються. Імена надаються кожному айсбергу, більшому за 10 миль довжиною відносно однієї або декількох осей. Ім'я складається з літери, яка відповідає напряму походження айсбергу, та порядкового номеру. Використовуються такі літери:

  • A — довгота 0° до 90&deg З. Д. 
  • B — довгота 90° З. Д. до 180&deg
  • C — довгота 90° С. Д. до 180°
  • D — довгота 0° to 90° С. Д.

Найбільші айсберги

Айсберг B15 (2000 року) мав площину поверхні близько 11 000 км² та був найбільшим айсбергом, який коли-небудь був зареєстрований.

У липні 2017 року від льодовика Ларсена в Антарктиді відколовся один з найбільших айсбергів в історії площею близько 6 тисяч квадратних кілометів[1].

Примітки

  1. Від Антарктиди відколовся гігантський айсберг розміром з Уельс. УНІАН. 12 липня 2017. Процитовано 12 липня 2017. 

Джерела


Посилання