Академія Цзіся

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:44, 27 лютого 2018, створена RarBot (обговорення | внесок) (Шаблон:Картка:Академічна установа -> Шаблон:Академічна установа)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Академія Цзіся
Основні дані
Засновано 318 до н. е.
Приналежність царство Ці
Сфера наука, філософія
Кількість співробітників до 1000 осіб
Контакт
Ключові особи Сюань-ван

Академія Цзіся (稷下學宮, Цзіся Сюегун, Палац наук (вчений двір) у [західних воріт] Цзі) — найдавніша в Китаї науково-філософська академія, створена володарями держави Ці (період Чжаньго) і діяла з 318 року до н. е. до 168 року до н. е. в Ліньцзі, столиці царства Ці (сучасне м.Цзибо провінції Шаньдун).

Діяльність[ред. | ред. код]

Назву академії пов'язано з її місцем розташування в місті, що стало в той час найбільшим урбаністічним центром з населенням до 300 тис. осіб. У діяльності Цзіся брали участь сотні, а у часи розквіту навіть тисячі, представників усіх основних філософських шкіл (за винятком чистих моїстів мо-цзя) — конфуціанства, даосизму, легізму, мін-цзя, інья-цзя.

Володар царства Сюань-ван призначив 76 видатних представників академії старшими сановниками (шан дафу). Питання, що обговорювалися членами Цзіся, відображені в енциклопедичному трактаті «Ґуань-цзи» (IV–III ст. до н. е.), а також в «Янь-цзи чунь цю» («Весни і осені Янь-цзи», III–II ст. до н. е.), «Сима фа» («Закони Сима», IV в. до н. е.). Влада заохочува дискусії в Цзіся. Тут уточнювалися теоретичні позиції і народжувалися перші форми синтезу основних ідейних напрямків китайської філософії. В результаті склалося і власне «вчення Цзіся» (Цзіся-сюе), зазначене загальною даоською орієнтацією.

Представники[ред. | ред. код]

У свій час членами академії Цзіся були Мен-цзи, Сюнь-цзи, Тянь Пянь, Хуань Юань, Шень Дао, Сун Цзянь, Інь Вень, Тянь Ба, Ер Шо, Цзоу Янь, Цзоу Ши.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Needham, Joseph. Science and Civilisation in China, Vol. 1, pp. 95 f. Cambridge University Press, 1956. ISBN 052105799X, 9780521057998. Accessed 2 Nov 2012.