Відмінності між версіями «Алегорія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (Відкинуто редагування 46.211.85.167 (обговорення) до зробленого Albedo)
Мітка: Відкіт
(Виправлено помилку)
Мітки: Візуальний редактор Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
Рядок 2: Рядок 2:
 
[[Файл:Laurent de La Hyre Allegory of Music 02.jpg|thumb|350px|[[Лоран де Ла Гір]]. «[[Алегорія музики з двома путті]]», [[1649|1649 рік]]]]
 
[[Файл:Laurent de La Hyre Allegory of Music 02.jpg|thumb|350px|[[Лоран де Ла Гір]]. «[[Алегорія музики з двома путті]]», [[1649|1649 рік]]]]
   
'''Алего́рія''' ({{Lang-grc|ἀλληγορία }}&nbsp;— іносказання) або '''при́повідь'''<ref>[https://r2u.org.ua/s?w=При%CC%81повідь&scope=all&dicts=all&highlight=on Російсько-український академічний словник 1924–33рр.]</ref>&nbsp;— спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного. Алегоричні образи переважно є втіленням абстрактних понять, які завжди можна розкрити аналітично. Значення алегорії, на відміну від багатозначного символу, однозначне і відділене від образу; зв'язок між значенням і образом встановлюється за подібністю (наприклад, '''лев'''&nbsp;— сила, влада чи царювання).
+
'''Бтс - лучшие. Запомните💗💗💗'''<ref />({{Lang-grc|ἀλληγορία }}&nbsp;— іносказання) або '''при́повідь'''<ref>[https://r2u.org.ua/s?w=При%CC%81повідь&scope=all&dicts=all&highlight=on Російсько-український академічний словник 1924–33рр.]</ref>&nbsp;— спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного. Алегоричні образи переважно є втіленням абстрактних понять, які завжди можна розкрити аналітично. Значення алегорії, на відміну від багатозначного символу, однозначне і відділене від образу; зв'язок між значенням і образом встановлюється за подібністю (наприклад, '''лев'''&nbsp;— сила, влада чи царювання).
   
 
== Образотворче мистецтво ==
 
== Образотворче мистецтво ==

Версія за 15:23, 10 жовтня 2019

Скульптор М. Б. Браун. Хронос — алегорія часу, Цитоліби, Чехія

Бтс - лучшие. Запомните💗💗💗Помилка цитування: Відкривальний тег <ref> неправильний або містить хибну назву.(дав.-гр. ἀλληγορία — іносказання) або при́повідь[1] — спосіб двопланового художнього зображення, що ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними художніми образами з відповідними асоціаціями, з характерними ознаками приховуваного. Алегоричні образи переважно є втіленням абстрактних понять, які завжди можна розкрити аналітично. Значення алегорії, на відміну від багатозначного символу, однозначне і відділене від образу; зв'язок між значенням і образом встановлюється за подібністю (наприклад, лев — сила, влада чи царювання).

Образотворче мистецтво

В образотворчому мистецтві виражається певними атрибутами —

 • Феміда — «правосуддя» зображають як жінку з терезами
 • Час (тобто Хронос) — кремезний старий з косою та пісковим годинником
 • Вакх (бог виноробства) — з гронами винограду
 • Живопис — жінка з пензлями та палітрою художника
 • Алегорія річки — старий з горщиком, з якого ллється вода як натяк на джерело.

Найхарактерніша для середньовічного мистецтва, епохи Відродження, бароко та класицизму.

Серед майстрів, що малювали алегорії, багато майстрів Італії (Боттічеллі «Алегорія сили», Гверчіно " Алегорія живопису і скульптури ", навіть портрет з алегорією маловідомого художника-італійця Джіроламо Бедолі.

В скульптурі мала поширення в декорі і садово-парковому мистецтві доби бароко, де використовували цілі комплекси алегорій — лише

 • чотири пори року
 • чотири пори доби
 • сім смертних гріхів
 • чотири континенти тощо.

Художня література

У художній літературі алегоричні образи найяскравіше представлені у байках і сатиричних творах. На А. ґрунтуються притчі, апологи, параболи, мораліте, які здавна використовувалися у релігійних проповідях, полемічних творах, шкільній релігійній драмі. А. вживав Г. Сковорода у філософських трактатах. Двоплановість алегоричного зображення переважно з цензурних мотивів маскується під езоповою мовою, наприклад, фантазія-сатира на 2 дії В. Самійленка «У Гайхан-бея». У драматичній поемі Лесі Українки «Оргія» під виглядом турецької провінції, окупованої римлянами Греції, зображено поневолену Україну. А., на відміну від метафори, ґрунтується не на перенесенні зовнішніх ознак і властивостей на інший предмет чи явище, а на асоціативному переосмисленні самої сутності явищ і предметів у їх сукупності. Не слід змішувати А. з символом, бо він буває багатозначним, а А. однозначно виражає суть явища чи предмета. Так само А. відрізняється від художнього моделювання чи уподібнення, в якому немає двоплановості зображення. Це стосується й міфу. Тому народні казки про тварин не мають алегоричного змісту, бо в них відсутня двоплановість зображення, персонажі мають характерні від природи риси (хитрість лисиці, хижацтво вовка, вайлуватість ведмедя). Вони тільки моделюють поведінку, взаємини людей (дружба, гостини, спільна праця тощо). Інше — літературні казки чи сучасні «химерно-міфологічні», «химерно-притчеві» твори: в них авторами свідомо закладена двоплановість зображення.

Приклади:

 • «незборимий царизмом Кавказ» — Прометей (поема «Кавказ» Т. Шевченка);
 • «сваволя можновладців над беззахисною людиною» — «Вовк та Ягня» (однойменна байка Л. Глібова);
 • «борці за волю України» — каменярі (однойменна поезія І. Франка).

Галерея

Див. також

Примітки

Література

Посилання