Анабарський масив

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 08:56, 16 вересня 2015, створена Glovacki (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Анабарський масив, Анабарський щит, Анабарська антекліза — виступ докембрійського фундаменту (щит, антекліза) на півночі Сибірської платформи (середній і верхній перебіг р. Анабар, верхів'я рр. Попігай, Котуйкан і Арга-Сала).

Просторово збігається в основному з Анабарським плато. Складний могутньою товщею гнейсів і кристалічних сланців архею (стародавніше 2,3-2,5 млрд років), прорваною тілами гранітоїдов (1,8-2,1 млрд років), основних і ультраосновных порід. Сланці утворюють крупні лінійні складки північно-західного простягання. По периферії А. м. на розмитій поверхні архейських утворень трансгресивно і полого залягають платформені відкладення верхнього докембрію — рифею (1,5 млрд років) і кембрію.

Має 2 зведення з виходом фундаменту на поверхню. Чохол складається крейдяними, вендськими і кембрійськими відкладеннями. Рифейський комплекс приурочений переважно до авлакогенів. Відкладення кембрію покривають велику частину антеклізи, складаючи плитковий комплекс її чохла. Південна частина Анабарської антеклізи на поверхні представлена відкладеннями пізнього кембрію, ордовику і силуру. Східну частину Анабарської антеклізи перетинає смуга розповсюдження трубок кімберліту.

У півн. краю А. м. розміщується Попігайський метеоритний кратер. А. а. складена в основному архейськими (більш 3,5 млрд років) гнейсами, сланцями, рідше мармурами -регионально метаморфізованними і прорваними інтрузіями. Уламкові відкладення раннього протерозою збереглися тільки на заході. На платформовій стадії розвитку А. а. неодноразово затоплювався морем, відбувалося впровадження малих інтрузій долеритів і кімберлітів. З докембрієм А. а. зв'язані прояви руд заліза, титана а також слюди.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]