Відмінності між версіями «Англо-бурські війни»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
(зараз фактично дисамбіг; може, хтось колись допише до стабу)
(вікіфікація)
 
(Не показано 2 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
{{Hatnote|Для перегляду статті про кожну війну окремо, див. [[Перша англо-бурська війна]] та [[Друга англо-бурська війна]]}}
{{Disambig}}
 
  +
{{Infobox military conflict}}
Під '''англо-бурськими''' (або просто бурськими) '''війнами''' мають на увазі два військові конфлікти на півдні Африки (територія сучасної ПАР) між Британською імперією й різними бурськими республіками:
 
  +
'''Англо-бурські війни''', дві війни 1880—1881 і 1899—1902 років.
* [[Перша англо-бурська війна]] 1880 — 1881
 
  +
* [[Друга англо-бурська війна]] 1899 — 1902
 
  +
Голландська [[Капська колонія]] в Африці була захоплена британцями на початку XIX століття. Нащадки голландських, німецьких, французьких та ін. вихідців, бури, вели скотарське господарство і користувалися працею чорношкірих рабів. Але у [[1833]] році британський уряд ліквідував рабство у всіх своїх колоніях. Бури сприйняли це як недружній акт стосовно них. Почалося переселення бурів (Рух фоуртреккерів) з британської колонії. За річкою Оранжева бури заснували [[Республіка Оранжева|Республіку Оранжева]], а за річкою Вааль — республіку [[Трансвааль]].
  +
  +
[[Перша англо-бурська війна]] була значною мірою наслідком виявлення місцезнаходжень алмазів у Західному Грікваленді — землях, населених [[гріква]] і [[тсвана]], і що входили з [[1854]] р. до бурської [[Республіка Оранжева|Республіки Оранжева]].
  +
Поклади алмазів були виявлені там наприкінці 1860-х рр., що призвело до початку «алмазної лихоманки». Британія анексувала ці землі в 1871 р., приєднавши їх до Капської колонії.
  +
  +
Командир одного з загонів бурів, українець [[Будяк Юрій Якович|Юрій Будяк]], врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 р. Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. В 1942 р. Юрій Будяк помер в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль.<ref>{{Cite web|title=Чи знали ви це про Україну? Неймовірно цікаві факти, про які майже ніхто не знає|url=https://ukrainianpeople.us/%d1%87%d0%b8-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d0%bb%d0%b8-%d0%b2%d0%b8-%d1%86%d0%b5-%d0%bf%d1%80%d0%be-%d1%83%d0%ba%d1%80%d0%b0%d1%97%d0%bd%d1%83-%d0%bd%d0%b5%d0%b9%d0%bc%d0%be%d0%b2%d1%96%d1%80%d0%bd%d0%be-%d1%86/|website=Ukrainian people|date=2019-05-06|accessdate=2020-03-20|language=uk}}</ref>
  +
  +
== Рейд Джеймсона ==
  +
{{main|Рейд Джеймсона}}
  +
[[Рейд Джеймсона]] був здійснений британським колоніальним державним діячем [[Ліндер Старр Джеймсон|Ліндером Старр Джеймсоном]] і його родезійськими і бечуаналендськими загонами у вихідні Нового Року 1895-96. Він був зроблений задля того, щоб підняти повстання в першу чергу британських робітників-експатріантів (відомих як ''уітландери'') у [[Трансвааль|Трансваалі]]. Але спроба виявилася невдалою. У Йоганнесбурзі серед робітників було набрано змовників. Вони повинні були набрати військо і готуватися до повстання. Рейд був неефективним, а повстання так і не відбулося. Але цей рейд став каталізатором в розпалюванні [[Друга англо-бурська війна|Другої англо-бурської війни]] та [[Друга Матабелеська війна|Другої Матабелеської війни]].
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
  +
  +
== Література ==
  +
* Seegers, Annette. ''The military in the making of modern South Africa'' (IB Tauris, 1996)
   
 
[[Категорія:Війни XIX століття]]
 
[[Категорія:Війни XIX століття]]

Поточна версія на 18:00, 20 червня 2020

Англо-бурські війни
Дата:
Місце:
Результат:

Англо-бурські війни, дві війни 1880—1881 і 1899—1902 років.

Голландська Капська колонія в Африці була захоплена британцями на початку XIX століття. Нащадки голландських, німецьких, французьких та ін. вихідців, бури, вели скотарське господарство і користувалися працею чорношкірих рабів. Але у 1833 році британський уряд ліквідував рабство у всіх своїх колоніях. Бури сприйняли це як недружній акт стосовно них. Почалося переселення бурів (Рух фоуртреккерів) з британської колонії. За річкою Оранжева бури заснували Республіку Оранжева, а за річкою Вааль — республіку Трансвааль.

Перша англо-бурська війна була значною мірою наслідком виявлення місцезнаходжень алмазів у Західному Грікваленді — землях, населених гріква і тсвана, і що входили з 1854 р. до бурської Республіки Оранжева. Поклади алмазів були виявлені там наприкінці 1860-х рр., що призвело до початку «алмазної лихоманки». Британія анексувала ці землі в 1871 р., приєднавши їх до Капської колонії.

Командир одного з загонів бурів, українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 р. Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. В 1942 р. Юрій Будяк помер в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль.[1]

Рейд Джеймсона[ред. | ред. код]

Докладніше: Рейд Джеймсона

Рейд Джеймсона був здійснений британським колоніальним державним діячем Ліндером Старр Джеймсоном і його родезійськими і бечуаналендськими загонами у вихідні Нового Року 1895-96. Він був зроблений задля того, щоб підняти повстання в першу чергу британських робітників-експатріантів (відомих як уітландери) у Трансваалі. Але спроба виявилася невдалою. У Йоганнесбурзі серед робітників було набрано змовників. Вони повинні були набрати військо і готуватися до повстання. Рейд був неефективним, а повстання так і не відбулося. Але цей рейд став каталізатором в розпалюванні Другої англо-бурської війни та Другої Матабелеської війни.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Seegers, Annette. The military in the making of modern South Africa (IB Tauris, 1996)