Англо-бурські війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Англо-бурські війни
Дата:
Місце:
Результат:

Англо-бурські війни, дві війни 1880—1881 і 1899—1902 років.

Голландська Капська колонія в Африці була захоплена британцями на початку XIX століття. Нащадки голландських, німецьких, французьких та ін. вихідців, бури, вели скотарське господарство і користувалися працею чорношкірих рабів. Але у 1833 році британський уряд ліквідував рабство у всіх своїх колоніях. Бури сприйняли це як недружній акт стосовно них. Почалося переселення бурів (Рух фоуртреккерів) з британської колонії. За річкою Оранжева бури заснували Республіку Оранжева, а за річкою Вааль — республіку Трансвааль.

Перша англо-бурська війна була значною мірою наслідком виявлення місцезнаходжень алмазів у Західному Грікваленді — землях, населених гріква і тсвана, і що входили з 1854 р. до бурської Республіки Оранжева. Поклади алмазів були виявлені там наприкінці 1860-х рр., що призвело до початку «алмазної лихоманки». Британія анексувала ці землі в 1871 р., приєднавши їх до Капської колонії.

Командир одного з загонів бурів, українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 р. Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. В 1942 р. Юрій Будяк помер в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль.[1]

Рейд Джеймсона

Докладніше: Рейд Джеймсона

Рейд Джеймсона був здійснений британським колоніальним державним діячем Ліндером Старр Джеймсоном і його родезійськими і бечуаналендськими загонами у вихідні Нового Року 1895-96. Він був зроблений задля того, щоб підняти повстання в першу чергу британських робітників-експатріантів (відомих як уітландери) у Трансваалі. Але спроба виявилася невдалою. У Йоганнесбурзі серед робітників було набрано змовників. Вони повинні були набрати військо і готуватися до повстання. Рейд був неефективним, а повстання так і не відбулося. Але цей рейд став каталізатором в розпалюванні Другої англо-бурської війни та Другої Матабелеської війни.

Література

  • Seegers, Annette. The military in the making of modern South Africa (IB Tauris, 1996)
  1. Чи знали ви це про Україну? Неймовірно цікаві факти, про які майже ніхто не знає. Ukrainian people (uk). 2019-05-06. Процитовано 2020-03-20.