Андрій (Іщак)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Андрій
Отець Андрій Іщак
Священномученик
Блаженний
Андрій Іщак
Народився 23 вересня 1887, Миколаїв
Помер 26 червня 1941, Сихів
Шанується в Католицькій Церкві
Беатифікований 27 червня 2001 Папою Іваном Павлом II
День пам'яті 27 червня

Отець-доктор Андрі́й Іща́к (23 вересня 1887, Миколаїв (нині — Львівська область) — 26 червня 1941, Сихів) — блаженний Української греко-католицької церкви, мученик.

Життєпис[ред. | ред. код]

Навчався у гімназії у м. Стрий, яку закінчив у 1907 році. Богословські студії закінчував в університетах Львова та Інсбрука (раніше Єзуїтська колегія Canisianum). У 1914 році здобув ступінь доктора богослов'я в Інсбрукському університеті і був рукоположений. Під час першої світової війни був польовим душпастирем. У 1918 році став префектом Львівської Духовної семінарії. Від 1919 року перейшов на сільське душпастирство і до 1923 року перебував на парафії у Мільні. Від 1928 року викладав догматику і канонічне право у Львівській Богословській Академії. Свої професорські обов'язки поєднував із душпастирською працею у с. Сихові біля Львова, де його і застала смерть. Загинув від рук відступаючих більшовицьких військових частин 26 червня 1941 року та похований на Старосихівському цвинтарі.

Зі свідчень Івана Кульчицького:

« Як війна зачалася, то забрали священика на Персенківку, на сусідню станцію. Десь в обід забрали, потримали до вечора і відпустили. А мій батько, бо вони дуже добре відносилися один до одного, каже: «Отче, як Вас відпустили, я би Вам радив сховатися на тих пару днів, — бо то вже видно було, що німці наступають, большевики все одно втікають. — Сховайтеся — і переживемо». А священик каже: «Йване, пастух отару не залишає. І я також не можу залишити парафіян і сам сховатися». А через два дні прийшли воєнні і його з дому забрали. Там такі були зарослі, корчі, то десь від парафії було, може, пів кілометра, то там вивели його і замучили. Йому в живіт стріляли, і то так виглядало, як поколено. »

Беатифікація[ред. | ред. код]

Обряд беатифікації відбувся 27 червня 2001 року у м. Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Івана Павла ІІ.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Церква мучеників / Турій О. — 2. — Львів : Свічадо, 2007. — 56 с. — ISBN 978-966-561-259-9.