Разес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Ар-Разі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія ар-Разі
أبو بكر محمد بن يحيى بن زكريا الرازي عالم وطبيب فارسي (ح
Zakariya Razi 001.JPG
Народився приблизно 865
Рей
Помер приблизно 925
Рей
Громадянство
(підданство)
Black flag.svg Аббасидський халіфат
Національність Перси
Діяльність математик, хімік, філософ, винахідник, лікар
Відомий завдяки астрономія, математика, медицина, філософія, алхімія
Володіє мовами перська і арабська[1]
Конфесія іслам

Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія ар-Разі (близько 865(0865), Рей — близько 925) — перський вчений-енциклопедист, лікар, алхімік і філософ. Багато творів Ар-Разі в подальшому були переведені на латинську мову і отримали широку популярність і визнання серед західноєвропейських лікарів і алхіміків. У Європі відомий під латинізованими іменами Разес (Rhazes) і Абу Батер (Abubater).

Біографія

Абу Бакр Мухаммад ібн Закарія Ар-Разі народився в перському місті Реї, поблизу Тегерану. У Персії він отримав різносторонню освіту і, зокрема, вивчав філософію, метафізику, поезію і алхімію. Ще в молодості він почав займатися дослідами облагороджування металів і пошуками «еліксиру». У 30-річному віці Ар-Разі відправився в Багдад, де вивчав медицину. Незабаром він прославився як вельми майстерний лікар; керував клінікою в Реї, потім в Багдаді. Ар-Разі був добре знайомий з античною наукою, медициною і філософією; він залишив праці з філософії, етики, теології, логіки, медицини, астрономії, фізики і алхімії — це всього 184 твори, з яких до нас дійшло 61; багато праць Ар-Разі були перекладені латинською мовою в Європі в X — XIII ст.

Вчення

Математика та астрономія

Ар-Разі був прихильником математичного атомізму, вчення про яке було викладено ним у «Книзі про час і простір». Він написав також «Трактат про те, що факт несумірності діагоналі квадрата зі стороною не відноситься до геометрії».

Відомий також ряд трактатів Ар-Разі про сферичну природу Землі, зірок і космосу в цілому.

Література

  • Фігуровський Н. А. Нарис загальної історії хімії. Від найдавніших часів до початку XIX століття. - М.: Наука, 1969. 455 з.
  • Загальна історія хімії. Виникнення і розвиток хімії з найдавніших часів до XVII століття. - М.: Наука, 1980. 399 з.
  • Велика радянська енциклопедія. У 30 тт.

Посилання

  1. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.