Відмінності між версіями «Асфальт»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (надмірне уточнення)
Рядок 4: Рядок 4:
   
 
== Природний і штучний асфальт ==
 
== Природний і штучний асфальт ==
[[Файл:Asphalt plant pic.jpg|thumb|right|250px|Асфальтовий завод для виготовлення асфальту.]]
+
[[Файл:Asphalt plant pic.jpg|thumb|250px|Асфальтовий завод.|альт=]]
 
* Асфальт — продукт фізико-хімічної зміни бітуму. Продукт природного окиснення (вивітрювання) нафти — в'язкий чорний [[бітум]], що складається в основному з вуглецю (80 %), водню (10 %) та кисню (10 %).
 
* Асфальт — продукт фізико-хімічної зміни бітуму. Продукт природного окиснення (вивітрювання) нафти — в'язкий чорний [[бітум]], що складається в основному з вуглецю (80 %), водню (10 %) та кисню (10 %).
   

Версія за 10:11, 9 червня 2019

Основний шар асфальтобетону.

Асфа́льт — (грец. ασφαλτος — «гірська смола», «асфальт») — будівельний в'яжучий матеріал.

Природний і штучний асфальт

Асфальтовий завод.
  • Асфальт — продукт фізико-хімічної зміни бітуму. Продукт природного окиснення (вивітрювання) нафти — в'язкий чорний бітум, що складається в основному з вуглецю (80 %), водню (10 %) та кисню (10 %).
  • Штучна асфальтобетонна суміш — суміш бітуму з подрібненими мінеральними матеріалами, які підвищують його стійкість. В природі асфальт утворює асфальтові озера й просочує вапняки, глини, доломіти та інші гірські породи. Штучний асфальт застосовується у вигляді дорожньої асфальтової мастики (13—60 % бітуму) або асфальтов'яжучої речовини. Природний і штучний асфальт використовують для різних асфальтобетонних сумішей і гол. чин. для виготовлення литого асфальтового бетону, з якого роблять покриття доріг і тротуарів, підлоги промислових будов тощо. Асфальт застосовують також для заливки швів дорожніх (бетонних і блочних) покриттів та в гідротехнічному будівництві.

Загальна характеристика

Тверда або в'язка речовина майже чорного кольору, природного походження або штучного виготовлення, яка утворюється з деяких нафт у результаті їх окиснення і випаровування легких фракцій. Є сумішшю окиснених вуглеводнів, розчиняється в скипидарі, хлороформі, сірководні, частково бензолі, спирті. Суміш бітумів (50-60 % у природному асфальті і 13-60 % у штучному) з мінеральними речовинами (вапняком, пісковиком тощо).
Елементний склад (%): С — 67-88, Н — 7-10, О — 2-23. Густина 1000—1200 кг/м3; t_пл від 20 до 80-100°С. Асфальт широко розповсюджений у нафтогазоносних басейнах у районах неглибокого залягання або виходу на поверхню продуктивних товщ (див. бітуми природні). Асфальт насичує пори пісковиків, тріщини і каверни вапняків і доломітів, часом утворює товсту кору на поверхні великих «нафтових озер» (асфальтове покриття оз. Мертве море; асфальтове море на о.Тринідад). Вміст у породах від 2-3 до 20 %. Родовища асфальту — в Росії, Венесуелі, Канаді, Франції, Йорданії, Ізраїлі. В промислових масштабах асфальт видобувають у 9 країнах.

Використання

Стародавні часи

В античному Близькому Сході поклади природного асфальту використовувалися для виготовлення вапнякового розчину, який пізніше використовували для будівництва будинків та для смоління човнів. У Персії асфальт називали мумія. Асфальт також використовували стародавні єгиптяни для бальзамування мумій.

На руїнах давньоіндійського міста Мохенджо–Даро був виявлений величезний басейн, побудований у III тис. до н. д., дно і стіни якого були вкриті шаром асфальту.

Сьогодення

Патент на штучний асфальт отримав Едвард Десемдт 31 травня 1870 року.

Зараз асфальт використовують в основному в дорожньому будівництві, електротехніці й хімічній промисловості. Застосовують у суміші з піском, гравієм, щебенем для будівництва доріг, як покрівельний, гідро- і електроізоляційний матеріал, для виробництва замазок, клеїв, лаків і ін.

Див. також

Література