Відмінності між версіями «Ахмад ар-Раді»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(правопис)
(правопис)
Рядок 34: Рядок 34:
   
 
== Життєпис ==
 
== Життєпис ==
Похоидв з династії [[Аббасиди|Аббасидів]]. Син халіфа [[Джафар аль-Муктадір|аль-Муктадіра]]. Народився у 909 році в Багдаді. При народженні отримав ім'я Ахмад (хоча в деякий джерелах згадується також як Мухаммад). Здобув освіту у палаці батька.
+
Походив з династії [[Аббасиди|Аббасидів]]. Син халіфа [[Джафар аль-Муктадір|аль-Муктадіра]]. Народився у 909 році в Багдаді. При народженні отримав ім'я Ахмад (хоча в деякий джерелах згадується також як Мухаммад). Здобув освіту в палаці батька.
   
 
У 932 році після сходження на трон стрийка [[Мухаммад аль-Кахір|аль-Кахіра]] опинився фактично під домашнім арештою. Весь час перебував у страху за своє життя. У 934 році в результаті повалення аль-Кахіра стає новим правителем під ім'ям ар-Раді.
 
У 932 році після сходження на трон стрийка [[Мухаммад аль-Кахір|аль-Кахіра]] опинився фактично під домашнім арештою. Весь час перебував у страху за своє життя. У 934 році в результаті повалення аль-Кахіра стає новим правителем під ім'ям ар-Раді.

Версія за 12:04, 9 листопада 2017

Ахмад ар-Раді
Dinar of Ar-Radi.jpg
Динар ар-Раді
Ім'я при народженні أبو العباس محمد بن جعفر المقتدر‎‎
Народився 909(0909)
Багдад
Помер 23 грудня 940
Багдад
·водянка
Громадянство Багдадський халіфат
Національність араб
Діяльність політик
Титул халіф
Посада Аббасиди
Термін 934—940 роки
Попередник аль-Кахір
Наступник аль-Муттакі
Конфесія іслам
Рід Аббасиди
Батько аль-Муктадір
Брати, сестри  • Муті і Ібрагім аль-Муттакі

Ахмад ар-Раді (*909 — 23 грудня 940) — 20-й володар Багдадського халіфату в 934940 роках. Тронне ім'я з арабської мови перекладається як «Той, хто звертається до Бога». Повне ім'я — Абу'л Аббас Ахмад ібн Джафараль-Муктадір ар-Раді біллах.

Життєпис

Походив з династії Аббасидів. Син халіфа аль-Муктадіра. Народився у 909 році в Багдаді. При народженні отримав ім'я Ахмад (хоча в деякий джерелах згадується також як Мухаммад). Здобув освіту в палаці батька.

У 932 році після сходження на трон стрийка аль-Кахіра опинився фактично під домашнім арештою. Весь час перебував у страху за своє життя. У 934 році в результаті повалення аль-Кахіра стає новим правителем під ім'ям ар-Раді.

Новий халіф намагався відновити потугу держави та авторитет володаря, втім усе було марно. При дворі постійно точилися чвари, часто змінювалися візирі. Це в свою чергу негативно позначалася на ситуації в провінціях та фінансах. Зрештою ар-Раді вирішив спиратися на талановитого, але жорстокого сановника Мухаммада ібн Ра'іка, якому надав найвищу посаду амір аль-умара. Втім халіф робив спроби його контролювати, зменьшувати покарання та зловживання.

Послаблення центрального уряду відбилося на новому розпаді халіфату. Протягом 935—937 років фактично самостійним володарем в Єгипті та Сирії став Мухаммад ібн Тугдж, заснувавши династії Іхшидів. Остаточно самостійними стали Хамданіди ц 935 році (зі столицею в Мосулі), які номінально визнавали ар-Раді в якості світського сюзерена, а не релігійного, оскільки були шиїтами. На сході наступ на володіння халіфа почали Буїди з Гіляні. Останні протягом 934—936 років захопив Рей, Керман, Ісфаган, Фарс, Хамадан. В басрі та Васіті почалося потужне повстання. При цьому кармати захопили північну та центральну Аравію.

У 938 році почалося нове протистояння при дворі: ібн Ра'ка було повалено і заменено Байкамом з Дейлему. Першого відправлено еміром Харрану, а другого призначено аміром аль-умаром. Втім у 939 році ібн Ра'ка спробував відвоювати владу, але вже у 940 році вимушен був відступити до Дамаску.

За цих обставин халіф фактично доручив Хамданідам боротися проти візантійської імперії, яка також почала наступ. Але не надав останнім якоїсь військової допомоги. Разом з тим наказа ібн Ра'іку рушити проти Іхшидів. Останнім протягмо 939—940 років було завдано декілько поразок, завдяки чому майже уся Сирія знову опинилася під владою халіфа. Втім в самому Багдаді ар-раді не контролював ситуацію, оскільки тут діяли фанатичні прихильники ханбалізму.

Ар-Раді помер від водянки у грудні 940 року. Йому спадкував брат Ібрагім.

Джерела

  • Kennedy, Hugh (2006). When Baghdad Ruled the Muslim World: The Rise and Fall of Islam's Greatest Dynasty. Cambridge, MA: Da Capo Press. ISBN 978-0-306814808.