Багатогорбкозубі
†Multituberculata Час існування: Тріасовий період-олігоцен | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Реконструкція Catopsbaatar
| ||||||||||
Біологічна класифікація | ||||||||||
| ||||||||||
| ||||||||||
|
Багатогорбкозу́бі, багатогорбкуваті (Multituberculata) — вимерлий ряд невеликих (найбільші досягали розмірів бобра) однопрохідних рослиноїдних ссавців.
Багатогорбкозубі мали два-три передньозадні ряди горбків на жуйній поверхні кутніх зубів, різці, схожі на різці гризунів, воронячі кістки в плечовому поясі (таку будову зубів мають й Хараміїди).
Багатогорбкозубі відомі з верхнього тріасу Південної Африки, юри Європи і Північної Америки, крейди і палеоцену Північної Америки, Європи і Азії — всього близько 30 родів.
Багатогорбкозубі були яйцеживородними, як і їх сучасний нащадок качконіс, який у молодому віці має 10 багатогорбкових кутніх зубів. Пов'язана з рослиноїдністю багатогорбковість зубів відома також у деяких плацентарних ссавців, що вказує на явище паралельної екологічної спеціалізації в групах тварин різних часів.
Література
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
![]() |
Це незавершена стаття з теріології. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |
![]() |
Це незавершена стаття з палеонтології. Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її. |