Багатокористувацька онлайнова рольова гра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Знімок World of Warcraft - однієї з найпопулярніших MMORPG

Масова багатокористувацька онлайнова рольова гра (англ. Massively multiplayer online role-playing game, MMORPG) — жанр онлайнових рольових відеоігор, в якій велика кількість гравців взаємодіє один з одним у віртуальному світі (головним чином у жанрі фентезі). Як і в більшості RPG, гравцеві пропонується роль вигаданого героя і можливість управляти його діями. MMORPG відрізняються від однокористувацьких і невеликих мережевих рольових ігор безліччю гравців, а також віртуальним світом, який продовжує існувати за відсутністі гравця. Віртуальний світ підтримується видавцем гри.

Сучасні багатокористувацькі рольові ігри стали справжнім феноменом мережі. В найпопулярніші з них грають мільйони людей. Багато таких ігор є платними. Місячна підписка на деякі коштує до кількох десятків доларів США. Враховуючи багатотисячну аудиторію, подібні ігри є значними та успішними комерційними проектами.

Особливості

У віртуальному світі гравці можуть виконувати різні дії, взаємодіючи один з одним. Існують і керовані комп'ютером персонажі (NPC), в тому числі ворожі (моби). У більшості ігор за знищення ворогів гравець отримує винагороду та очки досвіду. Отримані очки гравець використовує для вдосконалення навичок та вмінь героя. Винагорода (ігрова валюта або цінні речі) складають основу економічних відносин між учасниками гри.

Багатьом MMORPG притаманно, що гравці мають можливість створювати внутрішні об'єднання (гільдії, клани), члени яких можуть дотримуватися певної політики по відношенню до інших гравців та об'єднаннь. У деяких іграх герої при першій появі в світі нейтральні, в інших — ворожі до певних персонажів відповідно до сюжету гри.

У більшості платних MMORPG гравці купують платну підписку, Іноді видавці вимагають одноразового придбання копії гри. Безкоштовні MMORPG можна просто завантажити в Інтернеті. Часто в них використовують систему мікротранзакцій — придбання внутрішньоігрових речей за реальні гроші.

Класично MMORPG діляться за трьома стилями гри, але в основному поєднують в собі декілька:

  • PvE — Гравець проти Оточення (англ. Player versus Environment). Гра побудована на відносинах «Гравець — Світ». Взаємодіючи з ігровим оточенням, гравець покращує характеристики власного персонажа і просувається по сюжетній лінії (якщо така існує).
  • PvP — Гравець проти Гравця (англ. Player versus Player). Гра будується на відносинах «Гравець — Гравець», де чільну роль грає фактор комунікації, протистояння і обміну ігровими предметами між гравцями.
  • PvE / PvP — поєднує в собі якості двох вищенаведених стилів. Є базовою схемою побудови сучасних MMORPG.
  • RvR — Царство проти Царства (англ. Realm versus Realm). Організація гравців (паті) (необов'язково клан) проти іншої групи (часом випадкової) у боротьбі за ресурси гри і / або міста противника.
  • PvPvE — Гравець проти Гравця проти Оточення (англ. Player versus Player versus Environment). Гра побудована на відносинах «Гравець — Гравець» з втручанням третьої неігрової сторони для підтримки балансу ігрових сторін.
  • PvMP — Гравець проти Гравця, що грає за Монстра (англ. Player versus Monster Player).

Найвизначніші ігри

Посилання

  • Донован Т. Играй! История видеоигр / Тристан Донован; пер. И. Воронина. — М.: Белое Яблоко, 2014. — 648 с.