Відмінності між версіями «Баптистерій»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (наголос)
Рядок 1: Рядок 1:
 
[[Файл:Lateran_Baptisterium.jpg|thumb|Восьмикутний баптистерій у Латерано ([[Рим]]) з четвертого століття.]]
 
[[Файл:Lateran_Baptisterium.jpg|thumb|Восьмикутний баптистерій у Латерано ([[Рим]]) з четвертого століття.]]
'''Баптисте́рій''' ({{lang-la|baptisterium}}. , {{lang-gr|Βαπτίζω}} «хрестити», хрестильний, хрещальня) — прибудова до храму або окрема будівля, призначена для здійснення [[хрещення]]. Всередині баптистерія розташовується хрестильна купіль, як правило, досить великого розміру, щоб в нього могла поміститися доросла [[людина]], або навіть кілька людей.
+
'''Баптисте́рій''' ({{lang-la|baptisterium}}. , {{lang-gr|Βαπτίζω}} «хрестити», хрестильний, хрещальня) — прибудова до храму або окрема будівля, призначена для здійснення [[хрещення]]. Всередині баптистерія розташовується хрестильна купіль, як правило, досить великого розміру, щоб у ній могла розміститися доросла [[людина]], або навіть кілька людей.
   
Баптистерії відомі не раніше як з IV ст. і спочатку були досить великих розмірів. Часто вони служили для підготовки людей, що готувалися прийняти хрещення, а іноді і для зборів християнської громади. Приблизно з початку IX ст. баптистерії зустрічаються значно рідше, через християнізацію основної маси населення, яка призвела до того, що більшість людей приймали хрещення ще в дитячому віці. Розміри купелі зменшилися — замість [[басейн]]у вона набрала виду великої чаші, яка могла бути як переносною (як правило, у цьому випадку вона виготовлялася з металу), так і непереносною. У другому випадку вона встановлювалася в [[каплиця|каплиці]] або в [[храм]]і — біля західної стіни, ближче до входу (так було прийнято на Заході) або в особливому притворі (поширеніше на Сході). У XX ст. через зростання числа дорослих людей, які бажають прийняти хрещення, баптистерії у хрестильних храмах знову стали набувати частішого використання.
+
Баптистерії відомі не раніше як від IV ст. і спочатку мали досить великі розміри. Часто вони служили для підготовки людей, що готувалися прийняти хрещення, а іноді і для зборів християнської громади. Приблизно від початку IX ст. баптистерії зустрічаються значно рідше, через християнізацію основної маси населення, що призвело до того, що більшість людей приймали хрещення ще в дитячому віці. Розміри купелі зменшилися — замість [[басейн]]у вона набрала виду великої чаші, яка могла бути як переносною (як правило, у цьому випадку вона виготовлялася з металу), так і стаціонарною. В останньому випадку вона встановлювалася у [[каплиця|каплиці]] або ж у [[храм]]і — біля західної стіни, ближче до входу (так було прийнято на Заході) або в особливому притворі (поширеніше на Сході). У XX ст. через зростання числа дорослих людей, що бажали прийняти хрещення, баптистерії у хрестильних храмах знову стали набувати частішого використання.
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==

Версія за 15:57, 12 травня 2015

Восьмикутний баптистерій у Латерано (Рим) з четвертого століття.

Баптисте́рій (лат. baptisterium. , грец. Βαπτίζω «хрестити», хрестильний, хрещальня) — прибудова до храму або окрема будівля, призначена для здійснення хрещення. Всередині баптистерія розташовується хрестильна купіль, як правило, досить великого розміру, щоб у ній могла розміститися доросла людина, або навіть кілька людей.

Баптистерії відомі не раніше як від IV ст. і спочатку мали досить великі розміри. Часто вони служили для підготовки людей, що готувалися прийняти хрещення, а іноді і для зборів християнської громади. Приблизно від початку IX ст. баптистерії зустрічаються значно рідше, через християнізацію основної маси населення, що призвело до того, що більшість людей приймали хрещення ще в дитячому віці. Розміри купелі зменшилися — замість басейну вона набрала виду великої чаші, яка могла бути як переносною (як правило, у цьому випадку вона виготовлялася з металу), так і стаціонарною. В останньому випадку вона встановлювалася у каплиці або ж у храмі — біля західної стіни, ближче до входу (так було прийнято на Заході) або в особливому притворі (поширеніше на Сході). У XX ст. через зростання числа дорослих людей, що бажали прийняти хрещення, баптистерії у хрестильних храмах знову стали набувати частішого використання.

Див. також

Джерела

  • Meyers Grosses Handlexikon. Klambt Druck GmbH, Speyer, 1974. ISBN 3-411-01334-6 [] помилка: {{lang-xx}}: немає тексту (допомога)
  • Клименюк Т. М., Проскуряков В. І., Ковальчук Х. І. Ілюстрований словник архітектурних термінів. — Львів : Видавництво Львівської політехніки, 2010. — С. 73. — 500 прим. — ISBN 978-966-553-985-8.
  • Уайт Э. Робертсон Б. Архитектура: формы, конструкции, детали. Иллюстрирований справочник. — Москва : АСТ Астрель, 2009. — С. 51. — 3000 прим. — ISBN 978-5-17-018511-5.