Відмінності між версіями «Барак Обама»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
("з походження" -- також цілком нормальний вжиток, не кожному російському "по" відповіда)
(пунктуація)
Рядок 63: Рядок 63:
   
 
== Президент ==
 
== Президент ==
=== Зміни в політиці "боротьби з тероризмом" ===
+
=== Зміни в політиці «боротьби з тероризмом» ===
 
Одним з перших своїх указів на посаді президента США Барак Обама розпорядився закрити в'язницю Дельта на військовій базі в [[Гуантанамо]]<ref>[http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1373648.html Перші кроки президента Обами]</ref>, де полонені утримувалися поза дією норм американського та міжнародного законодавства. Указом предписано також закрити геть усі в'язниці ЦРУ в інших країнах, де тримають і допитують осіб, причетних, як вважають, до міжнародного тероризму. Забороняється також суворе поводження з тими в'язнями й тортурування їх.
 
Одним з перших своїх указів на посаді президента США Барак Обама розпорядився закрити в'язницю Дельта на військовій базі в [[Гуантанамо]]<ref>[http://www.radiosvoboda.org/content/Article/1373648.html Перші кроки президента Обами]</ref>, де полонені утримувалися поза дією норм американського та міжнародного законодавства. Указом предписано також закрити геть усі в'язниці ЦРУ в інших країнах, де тримають і допитують осіб, причетних, як вважають, до міжнародного тероризму. Забороняється також суворе поводження з тими в'язнями й тортурування їх.
   

Версія за 19:02, 23 січня 2009

Барак Обама
Barack Obama
англ. Barack Obama
Барак Обама Barack Obama

Нині на посаді
На посаді з20 січня 2009
Віце-президент  Джо Байден
ПопередникДжордж Буш

Нині на посаді
На посаді з3 січня 2005
ПопередникПітер Фітцджеральд

Час на посаді:
8 січня 1997 — 4 листопада 2004

Народився4 серпня 1961 (58 років)
Гонолулу, Гаваї
Політична партіяДемократична партія США
ДружинаМішель Обама
Особистий підпис
Barack Obama signature.svg
barackobama.com

Wikisource-logo.svg Роботи у Вікіджерелах

Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Бара́к Хусе́йн Оба́ма (англ. Barack Hussein Obama; нар. 4 серпня 1961) — американський політик, 44-ий президент США, колишній сенатор від штату Іллінойс у конгресі США. Вперше був обраний до сенату штату Іллінойс у 1996 після невдалої спроби обратися в Палату Представників США в 2000. У листопаді 2004 з великим відривом Барак Обама випередив політичних супротивників на виборах — і став сенатором Конгресу Сполучених Штатів Америки. У Демократичній партії отримав номінацію на посаду президента і 23 серпня 2008 р. оголосив про вибір кандидатури Джо Байдена на посаду віце-президента. За результатами виборів 4 листопада 2008 р. отримав перемогу над республіканським кандидатом Джоном Маккейном і 20 січня 2009 р. став першим в історії країни темношкірим президентом США.

Біографія

Барак Обама народився в Гонолулу, штат Гаваї, в родині Барака Хусейна Обами-старшого та Анни Данам. Його батько походить з селища Алего провінції Ньянза Республіки Кенія, а мати з міста Вічіта американського штату Канзас. Батьки познайомилися під час навчання у Гавайському університеті, де Обама-старший навчався як іноземний студент.

Коли Баракові виповнилося два роки його батьки спочатку розійшлися, а потім офіційно оформили розлучення. Його батько продовжив навчання в аспірантурі в Гарвардському університеті, де він отримав науковий ступінь доктора та повернувся до Кенії. Мати Барака вийшла заміж удруге, цього разу з індонезійським студентом Лоло Соеторо, від котрого в неї народилася дочка. У 1967 сім'я переїхала на помешкання до батьківщини вітчима — Джакарти, де Барак відвідував школу і провчився до четвертого класу. Пізніше, його відправили до Гонолулу жити з батьками матері. У Гонолулу він закінчив школу в 1979 році.

Коли Баракові виповнилося 21 рік, він дізнався, що його батько раптово помер в автомобільній аварії в Кенії. У 1995 році померла від раку також його мати. Хоча його батько був з походження африканцем, Барак провів усе дитинство в оточенні білої матері та її родини — і таким чином поєднав у собі дві раси та два світогляди. У книзі «Мрії від мого батька» (англ. Dreams from My Father) Барак Обама описав свої спогади про дитинство та формування світогляду на основі власного досвіду у багаторасовій родині.

По закінченні школи Обама два роки навчався в приватному коледжі «Оксіденталь», а потім перевівся до Колумбійського університету, де вивчав політологію і спеціалізувався на міжнародних відносинах. У 1983 отримав ступінь бакалавра і працював протягом одного року у видавничій та консалтинговій компанії «Міжнародна Бізнесова Корпорація» (BI). У 1985 Барак переїхав до Чикаго, де керував благодійним проектом допомоги місцевим церквам та організовував програми навчання для мешканців бідних районів міста.

У 1988 році Барак Обама вступив на юридичний факультет Гарвардського університету. На початку 1990 року його було обрано першим в історії темношкірим президентом «Гарвардського Правничого Ревю» — студентського журналу юридичного факультету. У 1991 закінчив юридичний факультет і повернувся до Чикаго, де почав працював в недержавній організації, яка займалася допомогою в реєстрації виборців. Пізніше працював в адвокатській конторі «Майнер, Барнгіл & Ґелланд», спеціалізацією котрої було забезпечення дотримання та захист громадянських прав. Барак Обама також викладав юриспруденцію на правничому факультеті Чиказького університету з 1993 по 2004 рік. У 2004 році його було обрано до Сенату США.

В серпні 2005 році разом із сенатором Ричардом Лугаром відвідував Україну (Донецьку область) в рамках програми утилізації боєприпасів.[1]

Політична діяльність

Діяльність в сенаті штату

У 1996 р. Барака Обаму було обрано до сенату штату Іллінойс від муніципалітету Гайд Парк на півдні Чикаго. В 2003 році, коли демократи отримали більшість в сенаті штату, його було обрано головою комітету з питань охорони здоров'я та соціальної служби. В якості сенатора штату Іллінойс він запропонував декілька законопроектів, які були спрямовані передусім на допомогу малозабезпеченим громадянам та громадянам без медичної страховки.

У 2000 р. Обама балотувався на кандидатуру до Палати Представників Конгресу США від Демократичної партії. Всередині Демократичної партії його суперником був кандидат, який вже чотири терміни обіймав цю посаду і мав ширшу підтримкою членів партії ніж Обама. В результаті Барак Обама отримав тільки 30% голосів проти 61% його суперника і програв номінацію. Тим часом, продовжуючи роботу в сенаті штату, він запропонував законодавчий акт, який зобов'язував поліцію записувати на відео допити в справах, які каралися смертною карою. Обама також підтримував законодавчі ініціативи, які зобов'язували страхові компанії включати в страховку діагностичну маммографію для жінок. Завдяки своїй плідній праці в сенаті штату, та готовності конструктивно співпрацювати як з Демократами, так і з Республіканцями, він зажив певної популярності серед виборців і був легко переобраний до сенату штату в 2002 році.

У 2004 р. Барак Обама балотувався до сенату США, де звільнилося місце після відставки колишнього сенатора. Передвиборча кампанія складалася з двох етапів: номінація всередині Демократичної партії і вибори проти кандидата від Республіканської партії. На початку кампанії номінації від Демократичної партії він посідав друге місце за рівнем підтримки після свого конкурента-мультимільйонера. Несподівано для багатьох, після сімейних негараздів, рейтинг конкурента Обами почав знижуватися. Таким чином, Обама випередив іншого кандидата і збільшив розрив між ними завдяки своїй вдалій рекламній кампанії і підтримці інших впливових демократів. З семи кандидатів на сенаторське місце від Демократичної партії Обама отримав 52% голосів 15 березня 2004 р. Таким чином, в загальних виборах він був єдиним кандидатом від Демократичної партії США. Його суперником був республіканець Джек Райян. Однак під час передвиборної компанії республіканець вибув з боротьби через скандальне розлучення з жінкою і Обама отримав у суперники маловідомого та недостатньо харизматичного конкурента, якого він легко випередив на виборах, отримавши 70% голосів. Четвертого січня 2005 року він прийняв присягу як сенатор Конгресу США.

Діяльність в Конгресі США

За неповні три роки діяльності в складі сенату США Барак Обама запропонував 152 законодавчі актів і брав активну участь у підготовці інших 427 законопроектів. Серед запропонованих ним законопроектів спостерігачі відмітили закони, спрямовані на підтримку студентства та полегшення для них фінансового тягаря. Серед його ініціатив також були закони, спрямовані на посилення безпеки на кордонах та стосовно реформи імміграційної системи. Зокрема, Барак Обама підтримував ідею побудови огорожі вздовж кордону з Мексикою та загальні заходи покращення охорони кордону. Разом з іншими демократами Обама також наполягав на перегляді чинних стосунків між урядовцями і лобістами, вимагав більшої відкритості і тяжчих покарань за зловживання та хабарництво.

В серпні 2006 року під час свого африканського турне, Обама зупинився в Кенії — батьківщині свого покійного батька. Разом із жінкою та дітьми, які до нього приєдналися, він відвідав селище, де народився його батько. В намірі заохотити якомога більше кенійців перевірятися на наявність СНІДу, Обама разом з жінкою пройшов тест на цю хворобу, яка стала епідемічою в Африці.

Президентська кампанія

Барак Обама зі своїм основним конкурентом у Демократичній партії — Гілларі Клінтон

10 лютого, 2007 р. в м. Спрингфілд, Іллінойс, Барак Обама проголосив про свої наміри балотуватися на номінацію від Демократичної партії на президентських виборах 2008 року. В багатьох ЗМІ номінація першого темношкірого кандидата на посаду президента країни стала новиною №1. Серед декількох кандидатів всередині демократичної партії на початку 2007 р. він залишався дещо позаду від іншого провідного кандидата — Гілларі Клінтон. Численні спостерігачі звертали увагу на значущість расових упереджень і загальних уподобань серед населення в наступній передвиборній боротьбі.

Багато спостерігачів відмічали збільшену популярність і вплив Барака Обами на американську політику. Зокрема, журнал Тайм назвав його одним з найбільш впливових людей світу. Передвиборна конкуренція між першою жінкою та першим чорношкірим кандидатом на посаду президента була однією з найцікавіших в історії США. Барак Обама отримав перемогу над республіканським кандидатом Джоном Маккейном на виборах 4 листопада 2008 р. Двадцятого січня 2009 року Барак Обама обійняв посаду президента США.

Президент

Зміни в політиці «боротьби з тероризмом»

Одним з перших своїх указів на посаді президента США Барак Обама розпорядився закрити в'язницю Дельта на військовій базі в Гуантанамо[2], де полонені утримувалися поза дією норм американського та міжнародного законодавства. Указом предписано також закрити геть усі в'язниці ЦРУ в інших країнах, де тримають і допитують осіб, причетних, як вважають, до міжнародного тероризму. Забороняється також суворе поводження з тими в'язнями й тортурування їх.

Барак Обама визначив, що Афганістан та Пакистан стають центральним фронтом боротьби Сполучених Штатів проти міжнародного тероризму[3] та призначив спецпредставників по Близькому Сходу та АфганістануПакистану. Спеціальним послом США на Близькому Сході призначено екс-сенатора Джорджа Мітчелла, а на посаду спецпредставника в Афганістані та Пакистані призначений колишній постійний представник США при ООН Річард Голбрук.

Джордж Мітчелл та Річард Голбрук мають багатий миротворчий досвід. У середині 1990-х років Голбрук заслужив славу одного з найвпливовіших дипломатів в світі, ставши головним архітектором Дейтонських угод, які поклали кровопролиттю в Боснії і Герцеговині. В свою чергу Джордж Мітчелл був посередником в процес мирного врегулювання у Північній Ірландії за часів президентства Білла Клінтона.

Посилання

Примітки

  1. Ліга.Новини
  2. Перші кроки президента Обами
  3. Б.Обама: Афганістан та Пакистан стають головним фронтом боротьби з тероризмом

Шаблон:Link FA Шаблон:Link FA