Бензин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:34, 23 жовтня 2017, створена 94.45.73.52 (обговорення) (Languages sorted by number of native speakers in the world)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Автомобільний 80-й бензин

Бензи́н (англ. petrol, gasoline; нім. Benzin; фр. benzine, essence; рос. бензин) — природна (одержують з нафти) або штучно одержана суміш вуглеводнів різної будови, які киплять найчастіше між 40 °C і 205 °C.

Історія

1910 р. світові обсяги продажів бензину вперше перебільшили продаж гасу.

Загальна характеристика

Бензин — рухлива, горюча здебільшого безбарвна рідина з характерним запахом; питома вага 0,700—0,780 кг./л.; легко випаровується, утворює з повітрям у певних концентраціях вибухові суміші, Т° спалаху нижче 0°. Більшість бензинів замерзає нижче -60 °C. Має від 4 до 12 атомів вуглецю. Близько 90 % добувають з нафти.

Різновиди бензину

  • Бензин прямої гонки одержують прямою перегонкою нафти, відбираючи фракцію (бензинову) при температурах нижче 200 °C. При цьому способі кількість вуглеводнів, що визначають якість, залежить від природи нафти.
  • Крекінг-бензин утворюються крекінгом (розщепленням) важких фракцій нафти (мазуту, солярового масла) при температурі вище 400 °C. Крекінг при наявності алюмосилікатних каталізаторів дає бензин високої якості. Близько половини виробляють способом крекінгу.
  • Газовий бензин добувають з природних і нафтових газів, які містять пари бензинів. Щоб відокремити їх, гази стискують і охолоджують (компресійний метод) або вбирають маслом чи активованим вугіллям. Газовий бензин хімічним складом схожий на такий отриманий прямою гонкою, але містить більше легких фракцій.
  • Гідрогенізований бензин. Бензини також добувають гідрогенізацією (приєднання водню) нафти та вугілля, яку провадять під тиском 200 — 800 атмосфер. Синтетичний бензин одержують, переробляючи водяний газ при наявності каталізаторів.

Вживають як моторне паливо, розчинники для жирів, каучуку, смол, у медицині тощо. Для підвищення детонаційної стійкості до нього додавали тетраетилсвинець, ізооктан та ін. Випари бензину отруйні, тому під час роботи в приміщеннях, де є випари бензинів, треба вживати запобіжних заходів.

Як високооктанові добавки до бензину широко застосовуються метил-трет-бутиловий та етил-трет-бутиловий етери. В Україні для підвищення октанового числа бензинів застосовується алкілат і етанол, який випускається під маркою ВКД (високооктанова кисневмісна добавка).

Половину імпорту бензину в Україні становить продукція білоруського заводу «Мозирський НПЗ»

Таблиця – Федеральні й каліфорнійські специфікації на бензини у США

Показник Федеральні норми Каліфорнійські норми
Існуючі Перспективні Середні Максимальні
Тиск насиченої пари за Райдом, кПа, не більше 59 48 48 48
Олефінів, не більше 9,2 8,0 4,0 6,0
Ароматичних вуглеводнів, не більше 32 28 22 25
Бензолу, не більше, % об'ємн. 1,5 1,0 0,8 1,0
Сірки, не більше,% мас. 0,034 0,01 0,003 0,004

Цікаво

  • 1910 р. світові обсяги продажу бензину вперше перевищили продаж гасу.

Література


Посилання