Блюмкін Яків Григорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:32, 12 грудня 2007, створена Deineka (обговорення | внесок) (Нова сторінка: '''Симха-Янкев Гершев Блюмкин''' (також '''Блюмкин Яків Григорович'''; 1898 - 3 листопада 1929) — ...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Симха-Янкев Гершев Блюмкин (також Блюмкин Яків Григорович; 1898 - 3 листопада 1929) — один з керівників органів державної безпеки комуністичної Росії і міжнародного комунізму.

У 1914 вступив в Партію соціалістів-революціонерів. У 1917 - лівий есер. З травня 1918 працював у ВЧК, начальник відділу по боротьбі з міжнародним шпигунством. 6 липня 1918 Блюмкин пострілом з револьвера убив німецького посла в РРФСР графа фон Мірбаха, вважаючи, що вбивство зірве підписання Берестейського миру, який відкинули більшість лівих есерів. Заколот лівих есерів в Москві, що почався після вбивства, був насилу придушений вірними більшовикам латиськими стрілками. Заочно засуджений до 3 років позбавлення волі. Після поразки заколоту знаходився в підпіллі, з 1919 - на Україні. 16 травня 1919 амністований і незабаром прийнятий в РКП(б), працював в Наркоматі армії і флоту, а також в органах ЧК (згодом ГПУ). Був агентом ГПУ в Грузії, Палестині, Монголії. В кінці 1920-х рр. був направлений до Франції із завданням убити перебіжчика Бажанова. Будучи резидентом ОГПУ в Туреччині, повертаючись з Індії через Константинополь, зустрівся з Л.Д. Троцьким на Прінцевих островах і узяв від нього листи його прихильникам в СРСР. У 1929 повернувся до СРСР, де передав пакунок К.Б. Радеку. Радек не відкривши пакету, подзвонив, Г.Г. Ягоді. Блюмкин був арештований. Засуджений до страти. Розстріляний.