Бойки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:11, 8 червня 2017, створена Jbuket (обговореннявнесок) (Галерея)
Перейти до: навігація, пошук
Бойки (XIX ст.)
Бойки з Долинського округу (1898 р.)
Бойки, літографія 1837 р.

Бо́йки, самоназва: верховинці, горальці, підгіряни (пол. Bojkowie, словац. Bojkovia, чеськ. Bojkové, нім. Bojken, рос. Бойки) — етнографічна група українців, що живуть на північних і південних схилах Карпат («Бойківщина») від річок Лімниця й Тересва на сході до річок Уж і Сян на заході. В Україні розселені в гірських районах Українських Карпат і Прикарпатті (Болехівський, Долинський і Калуський райони та частина Рожнятівського району Івано-Франківської області; Сколівський, Турківський, частини Стрийського, Дрогобицького, Самбірського та Старосамбірського районів Львівської області; Міжгірського та частини Воловецького районів Закарпатської області[1]).

Центром Бойківщини вважається карпатське містечко Турка.

Назва

Відомо про кельтське плем'я бойїв[2], адже кельти брали участь в етногенезі українського народу (наприклад, див. «Латенська культура», «Зарубинецька культура»). Розглядають бойків як нащадків давнього племені білих хорватів, котрі брали безпосередню участь у етногенезі українського народу часів Антського союзу та Київської Русі[2]. Але угри вдерлися в Наддунайську низовину, та розділили східних та південних слов'ян, яких поєднували предки бойків[2]. Дослідники Павло Шафарик та Франьо Рачки ґрунтуючись на візантійських згадках 10 ст. Костянтина Порфірогенета про положення «Бойки» (Бойківщини) за «Туркією» (себто тодішня назва Угорщини), як Батьківщину білих сербів[2].

Хоча священик Йосип Левицький не видумав назву «бойки» для бойків, але пояснював назву «бойки» у друкованій передмові до «Граматики» (1831) — від вживання в їхній мові частинки «бо є», «бойє» («тільки»)[2], на відміну від лемків, що казали «лем», і «лишаків», що казали «лише», «лишень». Надалі цю назву розповсюдили О. Торонський, В. Хіляк та інші. У Словаччині бойків називають «пуйдякамі» (словац. Pujďák), оскільки вони говорять «пуйдемо» на відміну від лемківського «пійдемо».

Історія

На думку багатьох вчених, перша писемна згадка про бойків трапляється в 948—952 роках нашої ери у компілятивному творі візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного «De Administrando Imperio» (Про управління імперією; розділ ХХХІІ):

Серби [ці] походять від неохрещених сербів, які також називаються "білими" і живуть по ту сторону країни тюрків, в місцевості, що зветься ними Бойки. З ними межує країна франків, а також Велика Хорватія, неохрещена, яку теж називають "Білою". Ось там і живуть спрадавна ці серби [3]

В цьому контексті «Бойки»  — це топонім, причому не автентичний.

Культура

Музей народної архітектури і побуту у Львові, сектор «Бойківщина». Хата 1912 року з с. Либохора

Бойки зберегли багато старовинних звичаїв і обрядів. Основні галузі традиційного господарства бойків — гірське скотарство та землеробство, лісові промисли та солеваріння, ремесла та художні промисли. В сучасних умовах бойки займаються переважно землеробством і тваринництвом, працюють на лісо- і нафторозробках, розвинені художні промисли, існує курортна галузь.

Чоловічий стрій

Чоловіки носили штани синього коліру заправлені в чоботи. Влітку носили широкі полотняні, а взимку — вовняні голошні (штани). Сорочки носили вишиті білі, поверх штанів з шкіряним широким поясом. На голові носили чорні баранячі шапки, завужені до верху. Взимку носили довгі до коліна бурки чорного коліру, які носили на плечах не одягаючи. Бурки були обшиті червоно-чорними крученими шнурами. Шапки були пошиті без сукна. Кожухи носили білого коліру, а серм'яги кавового. Влітку на голові носили так звані «венгерські капелюхи». Сорочки бойків були оздоблені мережкою. На голові носили також «кучми» (баранячі кудлаті шапки). Влітку чорний низький з широкими крисами капелюх.[джерело?]

Жіночий стрій

Жінки бойків носили на голові сивого коліру баранячі шапки з зеленим або червоним верхом; спідниці в квіти, поверху спідниці — пстру (вовняну запаску); сорочку з відокремленим станком, зібраним подолом та розрізом на спині. Сорочки вишивали на грудях у вигляді півкола. Спідниці були з білого полотна або вибійки (мережки). На свята волосся носили розпущеним. Носили також білі полотняні свитки, дівчата заплітали волосся в одну косу, яку прикрашали квітами і стрічками; жінки заміжні носили на голові завійку, яка часом цілком закривала голову. Взимку поверх звичайного одягу носили небесного коліру бекешу, розшиту червоними шнурами та чоботи. На шиї жінки бойків носили багато скляних пацьорків. До церкви ходили тільки в чоботах, обов'язково чорних (за описом Оскара Кольберґа)[4].

Відомі особистості Бойківщини

Галерея

Див. також

Примітки

  1. Бойки // Ін-т історії України НАНУ
  2. а б в г д стор. 149, том. 1, «Енциклопедія українознавства» / Гол. ред. В. Кубійович. — м. Париж, Нью-Йорк: вид. «Молоде життя»-«НТШ»; 1993 р. ISBN 5-7707-4049-3
  3. Constantine Porphirogenetus. De administrando imperio. - Dumbarton Oaks, 1966.
  4. Oskar Kolberg. Rus Czerwona, czesc 1, Warszawa, 1976, s. 29-60

Джерела

Посилання