Будинок Головного командира Чорноморського флоту в Миколаєві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будинок Головного командира Чорноморського флоту
Будинок штабу флоту 1796 р. Будинок командираЧорноморського флоту та портів ХVIII ХІХ ст..jpg
Країна Україна
Місто Миколаїв
Стиль класицизм
Автор проекту Нейолов Петро Васильович
Дата будівництва  століття
Відомі мешканці головні командири Чорноморського флоту
Будинок Головного командира Чорноморського флоту у Вікісховищі?

Будинок Головного командира Чорноморського флоту в Миколаєві (також — «адміральський будинок», «палац», «цірський палац», «палац для найвищих осіб», «адміральський палац») — пам'ятка архітектури XVIII — першої половини XIX століть[1], побудована за проектом архітектора П. Нейолова. З 1794 по 1900 роки тут мешкали головні командири Чорноморського флоту, також тут була їхня канцелярія[1].

Будівництво[ред. | ред. код]

Будівлю почали зводити в 1792 році за проектом та під керівництвом архітектора П. Нейолова[2]. Роботи було завершено 1794 року.

Архітектурний стиль — класицизм XVIII століття[2]. Будівля була з дерева, за формою — прямокутник (7х28 сажнів)[3]. До початку XIX століття поруч були збудовані також флігелі та приміщення для господарських потреб[4].

Історія будівлі[ред. | ред. код]

Первинно будівля призначалася для правління Чорноморського адміралтейства[2]. 1794 року, коли завершилося будівництво, тут поселився із сім'єю адмірал М. С. Мордвінов[2]. До 1900 рр. будинок був помешканням та канцелярією головних командирів Чорноморського флоту, військових губернаторів Миколаєва та Севастополя[1].

Зокрема, тут проживали та працювали такі адмірали як І. І. де-Траверсе, О. С. Грейг, М. П. Лазарєв, Б. фон-Глазенап, М. А. Аркас. За справами служби бували адмірали Ф. Ф. Ушаков, П. С. Нахімов, В. О. Корнілов, В. І. Істомін, Ф. Ф. Беллінсгаузен, Г. І. Бутаков та інші.

Після Жовтневої революції у будинку розташували гуртожиток для вчителів Наркомпросу, потім — дитячий дім, ремеслене училище, після нього школу-інтернат.

У 19721978 рр. за проектом Українського спеціалізованого науково-реставраційного виробництва Держбуду України будинок було реставровано. Реставрація відбувалась на кошти Миколаївського обласного товариства охорони пам'яток, обласного Управління культури та міської влади.

Рішення про створення музею суднобудування і флоту було прийнято Миколаївським облвиконкомом 10 жовтня 1973 року. У його створенні брали участь наукові співробітники обласного краєзнавчого музею та художники Миколаївського обласного відділення Художнього фонду України. У 1981 році група створювачів музею отримала Державну премію України ім. Т. Г. Шевченка.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Л. Д. Хлопинська. Дворец-музей на Адмиральськой. — Миколаїв. : Возможности Киммерии, 2004. — 112 с.