Бібліотека митрополита Флавіана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бібліотека митрополита Флавіана
Бібліотека митрополита Флавіана
Бібліотека митрополита Флавіана.JPG
споруда в якій колись зберігалася бібліотека митрополита Флавіана
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип приватна, згодом монастирська, натепер зібрання не зберіглося
Назва на честь Флавіан
Адреса Київ
Зібрання
Обсяг фондів 20.000 одиниць зберігання

Бібліотека митрополита Флавіана у Вікісховищі?

Бібліотека митрополита Флавіана — збірка книг і архітектурна споруда для її зберігання на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Дещо про митрополита Флавіана[ред. | ред. код]

Митрополит Флавіан (1840—1915), в миру Городецький Микола Миколайович, фото бл. 1910 року.

Митрополит Флавіан (1840—1915), в миру Городецький Микола Миколайович. Наприкінці життя — митрополит Київський і Галицький, священно-архімандрит Києво-Печерської лаври (1903—15), член Святійшого Синоду (з 1898 року). Книги почав збирати під час перебування у Китаї у період 1873-1891 років, де був членом Пекінскої духовної місії, згодом призначений архимандритом місії[1]. .

Бібліотека митрополита мала близько 20.000 примірників на початок 20 ст. Серед книг — чимало рідкісних видань, богословських і світських, що висвітлювали проблеми історії, педагогіки, літератури, філософії, окремий розділ бібліотеки — видання щодо хорового церковного співу тощо. Окрім друкованих видань, був розділ рукописів, архіви родин князів Воронцових та Куракіних, Південно-Західної Російської імперії тощо. Збірка була каталогізована. Картки для видань створив сам митрополит. В монастирі систематичний каталог створив ігумен Михаїл [2]. Вітрини для рарітетів і книжкові шафи виконали у київській столярній майстерні І. Прядченка.

Збережені відомості, що бібліотекою митрополита Флавіана користувались студенти Київської духовної академії, науковці з Петербурга, Києва, Москви, студенти Київського імператорського університету ім. св. Володимира[3] тощо.

Споруда бібліотеки[ред. | ред. код]

Два плани споруди бібліотеки митрополита Флавіана, Київ, 1-й та 2-й поверхи, бл. 1913 р.
Споруда бібліотеки митрополита Флавіана, історичне фото до 1914 р.

Бібліотека відкрилася для читачів 1909 року. Колись на цьму місці стояли будинок 19 т. та споруда монастирської кухні і келії для кухарів і садівників та сарай. Проект для бібліотеки створив архітектор Є. Єрмаков.

Споруда двоповерхова, цегляна, за планом у вигляді літери «Г», первісно стояла непотинькована і небілена. Залізобетонні перекриття були створені по двотавровим балкам. Стеля другого поверха була декорована кесонами. Ліплене оздоблення стелі у читальної залі виконав скульптор-декоратор Ф. Соколов (втрачене).

Північне крило. Книгосховище розмістили у трьох кімнатах другого поверха. Читальна зала була облаштована на першому. Південне крило, перший поверх — дев'ять келій для кухні, кухарів і садівників, другий поверх — кімнати для бібліотекарів. Через торець будинка намісника пробили отвір для двері, аби входити у бібліотеку не виходячі зовні. Планування споруди двосекційне, коридорного типу з однобічним розташуванням приміщень по першому поверху.

Побутування споруди[ред. | ред. код]

  • 1920 р. — споруда бібліотеки пошкоджена після артилерійського обстрілу Києва у ході Польсько-більшовицької війни.
  • 1943 р. — споруда бібліотеки знову була пошкоджена під час нациської окупації Києва.
  • 1948 р. — створено проект ремонтно-відновлювальних робіт у колишній споруді бібліотеки митрополита Флавіана. Роботи були проведені 1953 року майстернею тресту «Будмонумент» під керівництвом архітектора І. Михайловського.
  • 1965 р. — черговий цикл ремонтно-відновлювальних робіт.

Доля книг бібліотеки[ред. | ред. код]

Після підкорення України більшовицьким урядом Москви книги бібліотеки митрополита Флавіана (передані власником у дар монастиреві) були 1922 р. силоміць передані у відомство Всеукраїнської Академії наук без права вивезення[4]. Як цілісна колекція, створена на зламі 19-20 ст., бібліотека митрополита Флавіана давно не існує [5]. Відомо, що у роки нациської окупації міста Київ бібліотека була пограбована. Частина книг з бібліотеки Флавіана шляхом обміну була повернена до Києва з Берліна 2013 року[6].

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]