Відмінності між версіями «Білей Петро Васильович»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
(→‎Життєпис: технічна правка)
(→‎Життєпис: уточнення)
Рядок 13: Рядок 13:
 
| громадянство = {{USSR}} → {{UKR}}
 
| громадянство = {{USSR}} → {{UKR}}
 
| національність =
 
| національність =
| галузь = технологія деревообробки
+
| галузь = теплова обробка та сушіння деревини
 
| заклад = [[Національний лісотехнічний університет України]]
 
| заклад = [[Національний лісотехнічний університет України]]
 
| Alma Mater = [[Національний лісотехнічний університет України|Львівський лісотехнічний інститут]]
 
| Alma Mater = [[Національний лісотехнічний університет України|Львівський лісотехнічний інститут]]

Версія за 17:17, 7 жовтня 2015

Петро Васильович Білей
Білей Петро Васильович.png
Народився 22 серпня 1940(1940-08-22) (79 років)
с. Розтоцька Пастіль Великоберезнянський район
Закарпатська обл.
Громадянство СРСР СРСРУкраїна Україна
Галузь теплова обробка та сушіння деревини
Alma mater Львівський лісотехнічний інститут
Науковий ступінь доктор наук
Заклад Національний лісотехнічний університет України
Нагороди
Заслужений діяч науки і техніки України
Звання професор

Петро Васильович Білей (нар. 22 серпня 1940(19400822), с. Розтоцька Пастіль, теперішній Великоберезнянський район, Закарпатська область) — український учений-лісівник. Доктор технічних наук (1993), професор (1995), завідувач кафедри технології деревообробки і захисту деревини Національного лісотехнічного університету України. Заслужений діяч науки і техніки України (2009).

Життєпис

Народився 22 серпня 1940 року в с. Розтоцька Пастіль Великоберезнянського району Закарпатської області. У 1969 році закінчив з відзнакою Львівський лісотехнічний інститут (тепер — НЛТУ України, м. Львів). Спеціальність — «Автоматизація і комплексна механізація хіміко-технологічних процесів», кваліфікація — «Інженер-електромеханік з автоматизації процесів деревообробки».

Доктор технічних наук з 1993 року за спеціальностями 05.21.05 — «технологія і обладнання деревообробки; деревинознавство» та 05.17.08 — «процеси і обладнання хімічних технологій». Докторська дисертація на тему «Технологія камерного сушіння деревини твердих листяних порід» захищена в 1993 р. у Національному університеті «Львівська політехніка». У 1995 р. присвоєно вчене звання професор кафедри технології клеєних матеріалів і гідротермічної обробки деревини в УкрДЛТУ (тепер — НЛТУ України, м. Львів).

Професор Білей П. В. розпочав свою трудову діяльність у 1969 р. на заводі «Полярон», РЕУ «Львівенерго» конструктором, пізніше — головним механіком меблевого комбінату в м. Ужгород. З 1972 по 1975 роки навчався в аспірантурі за спеціальністю «Машини, обладнання і технологія лісопильних і деревообробних виробництв». Кандидатську дисертацію на тему «Дослідження аеродинаміки сушильних камер з перфорованими перегородками» захистив у 1976 році. У Львівському лісотехнічному інституті працював з 1972 р. старшим лаборантом, асистентом, старшим викладачем, доцентом, з 1994 року - на посаді завідувача кафедри .

Професор Білей П. В. здійснює підготовку спеціалістів за напрямом «Лісозаготівля і деревообробка», спеціальність «Технологія деревообробки». Викладає такі навчальні дисципліни за кваліфікаційними рівнями: бакалавр — «Технологія сушіння і захисту деревини», магістр — «Методологія дослідження тепломасообмінних процесів», «Теоретичні основи теплової обробки і сушіння деревини».

Науково-педагогічний стаж вченого становить 43 роки.

Наукові праці

За період 1972–2008 рр. вченим опубліковано понад 250 наукових та навчально-методичних праць, з них 5 монографій, 2 довідники, 2 підручники, 7 навчальних посібників. Основними з них є:

  • Билей П. В. Сушка древесины твердых лиственных пород: М.: Экология, 1992. — 224 с.
  • Билей П. В., Алюшин С. Ж., Березовский В. Ю., Бурышев С. А. Сушка древесины: Справочник. — К.: Тристан, 2004. — 448 с.
  • Білей П. В., Адамовський М. Г., Ханик Я. М., Довга Н. Д., Сорока Л. Я. Методологія наукових досліджень технологічних процесів: Підручник. — Львів: Видавничий дім «Панорама», 2003. — 184 с.
  • Білей П. В. Теоретичні основи теплової обробки і сушіння деревини: Монографія. — Коломия: Вік, 2005. — 360 с.
  • Білей П. В., Павлюст В. М. Сушіння і захист деревини: Підручник. — Львів: Ліга-Прес, 2008. — 312 с.
  • Білей П. В., Довга Н. Д. Основи хімічної термодинаміки: Навч. посібник). — К.: ІЗМН, 1998. — 86 с.
  • Білей П. В., Павлюст В. М. Сушіння деревини: Навч. посібник. — Львів: Ліга-Прес, 2003. — 240 с.
  • Білей П. В. Сушіння і захист деревини: Навч. посібник. — К.: ІЗМН, 1998. — 116 с.
  • Білей П. В., Довга Н. Д., Ханик Я. М., Сорока Л. Я. Методологія наукових досліджень технологічних процесів: Навч. посібник. — К.: ІЗМН, 1999–171 с.
  • Білей П. В., Озарків І. М., Губер Ю. М. та ін. Вакуумне сушіння деревини: Навч. посібник. — Львів: РВВ НЛТУ України, 2006. — 72 с.

Професор Білей був науковим керівником та відповідальним виконавцем 28 науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт. Автор конструкцій обладнання і технології теплової обробки та сушіння деревини. Підготував одного доктора та 10 кандидатів технічних наук. Керівництво аспірантурою здійснює з 1982 року.

Нагороди

Професор Білей П. В. також є членом двох спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій. За видатні наукові досягнення професора Білея П. В. нагороджено медаллю «Ветеран праці», знаком «Відмінник освіти України». У 2009 року професору Білею присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Література