Відмінності між версіями «Білорусь»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
(Не А на)
Мітки: Редагування з мобільного пристрою Редагування через мобільну версію
м (Відкинуто редагування 46.211.78.17 (обговорення) до зробленого ChemistryIndex)
Мітка: Відкіт
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{Картка Країна
 
{{Картка Країна
|native_name = {{lang-be Коля гкн|Рэспубліка Беларусь}}<br/>{{lang-ru|Республика Беларусь}}
+
|native_name = {{lang-be|Рэспубліка Беларусь}}<br/>{{lang-ru|Республика Беларусь}}
|conventional_long_name = Республіка Зять
+
|conventional_long_name = Республіка Білорусь
 
|common_name_g = Білорусі
 
|common_name_g = Білорусі
 
|image_flag = Flag of Belarus.svg
 
|image_flag = Flag of Belarus.svg
Рядок 7: Рядок 7:
 
|image_map = Europe-Belarus.svg
 
|image_map = Europe-Belarus.svg
 
|national_motto =
 
|national_motto =
|national_anthem = [[Гімн Білорусі|Мы, беларусы (Ми, Ів)]]в нас
+
|national_anthem = [[Гімн Білорусі|Мы, беларусы (Ми, білоруси)]]
[[Файлге:My Belarusy vocal.ogg]]
+
[[Файл:My Belarusy vocal.ogg]]
 
[[Білоруська мова|(білоруською)]]
 
[[Білоруська мова|(білоруською)]]
 
|official_languages = [[білоруська мова|білоруська]] і [[російська мова|російська]]
 
|official_languages = [[білоруська мова|білоруська]] і [[російська мова|російська]]

Версія за 16:53, 12 липня 2020

Республіка Білорусь
біл. Рэспубліка Беларусь
рос. Республика Беларусь

Прапор Герб
Гімн: Мы, беларусы (Ми, білоруси)

(білоруською)

Розташування Білорусі
Столиця
(та найбільше місто)
Мінськ
Офіційні мови білоруська і російська
Форма правління президентська республіка
 - Президент Олександр Лукашенко
 - Прем'єр-міністр Сергій Румас
Незалежність від СРСР  
 - оголошена 25 серпня 1991 
Площа
 - Загалом 207 600 км² (85)
 - Внутр. води 2,22 % %
Населення
 - оцінка 2019   9 475 600[1] (93)
 - Густота 45 6 осіб/км² (174)
ВВП (ПКС) 2018 р., оцінка
 - Повний $ 188 млрд 
 - На душу населення $ 20 008 
Валюта білоруський рубель (BYN)
Часовий пояс FET (UTC+3)
Коди ISO 3166 112 / BLR / BY
Домен .by, .бел
Телефонний код +375
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Білорусь

Білору́сь[2] (біл. Беларусь, рос. Беларусь, Белоруссия), офіційна назва Респу́бліка Білору́сь (біл. Рэспубліка Беларусь, рос. Республика Беларусь) — держава у Східній Європі[3] без виходу до моря, що межує з Україною на півдні, Польщею на заході, Литвою та Латвією на північному-заході, а також Росією на північному-сходу. Столиця та найбільше місто держави — Мінськ. Більше 40% території країни у 207 600 км² покриті лісами. Основними галузями її економіки є сфера послуг і виробництво.[4] Грошова одиниця — білору́ський ру́бель. До XX століття різні держави в різний час контролювали землі сучасної Білорусі, включаючи Полоцьке князівство (XI-XIV ст.), Велике князівство Литовське, Річ Посполиту та Російську імперію.

Після Російської революції 1917 року різні держави конкурували за легітимність під час громадянської війни, врешті-решт завершившись утворенням Білоруської Радянської Соціалістичної Республіки (БРСР), яка стала союзною республікою Радянського Союзу в 1922 році. Білорусь втратила майже половину своєї території Польщі після польсько-радянської війни (1919–1921). Значна частина кордонів Білорусі набула свого сучасного вигляду у 1939 році, коли деякі землі Польської республіки були реінтегровані до її складу після радянського вторгнення до Польщі та були доопрацьовані після Другої світової війни.[5][6] Під час Другої світової війни військові дії спустошили Білорусь, яка втратила близько чверті її населення та половину своїх економічних ресурсів.[7] У післявоєнні роки республіку реформували. У 1945 році Білоруська РСР стала членом-засновником ООН разом із Радянським Союзом та Українською РСР.[8] Парламент країни оголосив державний сувернітет 27 липня 1990, а під час розпаду радянського союзу, Білорусь проголосила незалежність 25 серпня 1991 року.[9] У 2000, Білорусь і Російська Федерація підписали договір про співпрацю, утворивши Союзну державу.

Олександр Лукашенко обіймає посаду першого президента країни з 1994 року. Західні журналісти часто називають Білорусь "останньою диктатурою Європи"[10][11] завдяки самоописаному авторитарному стилю правління Лукашенка.[12][13] Лукашенко продовжив низку політик радянських часів, зокрема державну власність великої частини економіки. Вибори за правління Лукашенка піддаються широкій критиці як несправедливі; і на думку багатьох країн і міжнародних організацій, політична опозиція в країні була жорстоко придушена. Білорусь також є єдиною країною в Європі, яка офіційно застосовує смертну кару.[14][15][16] Рейтинг Білорусі в індексі демократії є найнижчим в Європі, а сама країна позначена, як "не вільна" організацією Фрідом хаус; "репресованою" в Індексі економічної свободи 2013-14 років, та оцінена Індексом свободи преси, опублікованим Репортерами без кордонів, як найгірша країна за рівнем свободи преси в Європі, займаючи 157 місце серед 180 країн.[17]

Понад 70% з 9,49 мільйонів населення країни проживає у містах. Більше 80% населення є етнічними білорусами, зі значними меншинами росіян, поляків та українців. З часу референдуму 1995 року в країні існують дві офіційні мови: білоруська та російська. Конституція Білорусі не декларує жодної офіційної релігії, хоча основною релігією в країні є східне православне християнство. Друга за поширеністю релігія, римо-католицизм, має набагато меншу кількість послідовників; щоправда, Білорусь святкує і православну, і католицьку версію Різдва та Пасхи як національні свята.[18] Білорусь є членом Організації Об'єднаних Націй із моменту її заснування, Співдружності Незалежних Держав, Організації Договору про Колективну Безпеку, Євразійського Економічного Согюзу та Руху неприєднання. Білорусь не виявила жодних прагнень до вступу до Європейського Союзу, та, тим не менш, підтримує двосторонні відносини з Союзом, а також бере участь у двох його проєктах: Східному партнерстві та Бакинській ініціативі.

Походження назви

Докладніше: Біла Русь

Щодо назви сучасної Білорусі термін «Біла Русь» уперше зафіксовано в XIII столітті та вживався для позначення північних земель сучасної Росії[джерело?]. Походження терміна остаточно не встановлено. Термін «Біла Русь» у писемних джерелах згадується польським хроністом XIV ст., канцлером коронним — Янком із Чарнкова у «Хроніці (що немає ні початку ні кінця у період із 1370—1384)[19]».

З XIX століття термін «Белоруссия» стає широко вживаним для позначення земель, які відносяться до сучасних білоруських регіонів і витісняє відвічну назву «Литва». Зроблено це будо задля того, щоб литвини, тобто мешканці територій Литви у вузькому сенсі (етнічнобілоруські землі з нині литовськими містами Вільно та Ковно) втратили свою культуру та мову, а натомість перейшли на російську мову, а згодом і повністю русифікувалися. За часи з 1794 по 1864 роки на теренах сучасної Білорусі було три повстання за відродження Литви (стародавньої білоруської держави, яка була окупована Росією в результаті третього розподілу Речі Посполитої у 1795 році) та Речі Посполитої. Тому, аби забезпечити територіальну цілісність Російської Імперії, царський уряд із часу першого розподілу Речі Посполитої почав русифікувати литовські землі та нав'язувати свою назву «Біла Русь». Хоча все одно довгий час литвини не називали себе білорусами, продовжуючи називатися старожитною назвою «литвини».

Починаючи з XIX ст. — загальноприйнята назва всіх територій, які тодішня царська етнографія відносила до білоруських а також — у формі Білорусь — національна самоназва, прийнята ідеологами білоруського національного руху в 1890-х роках.

Географія

Розташування

Держава розташована в Центрально-Східній Європі, територія країни простягається з півночі на південь на 545 км, а з заходу на схід — на 620 км. На півночі межує з Литвою (спільний кордон — 502 км), Латвією (141 км); на сході — з Росією (959 км); на півдні — з Україною (975 км); на заході — з Польщею (605 км).

Геологія

Докладніше: Геологія Білорусі

Територія Білорусі розташована в західній частині Східноєвропейської платформи. У центральній і західній частині Білорусі розташована Білоруська антекліза зі глибиною залягання фундаменту до 100 м. Від центральної частини масиву відходять заглиблені структури — Мазурський, Вілейський, Бобруйський, Івацевський виступи. На півдні антекліза обмежена скидом, південніше якого розташована Брестська западина, що переходить на території Польщі в Підляську западину. Південну частину Білорусі займають Прип'ятський прогин, північна частина Українського щита, Поліська, Жлобінська сідловини, Брагінсько-Лоївська сідловина, частина Дніпровсько-Донецької западини. У північно-східній частині Білорусі та суміжних районах РФ виділені Оршанська западина (глибина залягання фундаменту 1 400—1 600 м), що складається з Вітебської та Могильовської мульд, розмежованих Центральнооршанським горстом. Від Могильовської мульди до Білоруської антеклізи простягається Червенський підземний виступ. Кристалічний фундамент складений архейськими (неманська, околовська серії), нижньопротерозойськими (житковицька серія) метаморфічними породами (ґнейсами, кристалічними сланцями, амфіболітами й інші), прорваними численними інтрузіями гранітів, діоритів, габро й іншими. З породами кристалічного фундаменту пов'язані родовища залізних руд, кольорових металів, рідкісних і розсіяних елементів. Осадовий чохол на території Білорусі представлений відкладами верхнього протерозою та фанерозою. До верхньопротерозойських порід приурочені прісні, мінеральні води, високомінералізовані розсоли. Відклади палеозою (пісковики, глини, алевроліти, карбонатні, сульфатні, галогенні породи) розвинені в Оршанській і Брестській западинах, Прип'ятському прогині, Білоруській антеклізі. До них належать родовища кам'яної та калійної солей, нафти та газу, горючих сланців, кам'яного вугілля, мінеральних вод. Мезозойські відклади (алевроліти, мергелі, пісковики, глини, вапняки) поширені в Прип'ятському прогині, Брестській западині. З ними пов'язані родовища крейди, бурого вугілля, фосфоритів. З кайнозойськими породами пов'язані родовища бурого вугілля, нерудних будівельних матеріалів, а також прісні води.

Рельєф

Велика частина території країни — рівнинна, з численними слідами льодовикової діяльності. На північному заході — система моренних пасом (Свенцянська, Браславьска й Освейська), які є частинами Балтійського моренного пасма. Між моренними пасмами — заболочені низовини (Німанська, Полоцька й інші). З заходу на схід простягається Білоруське пасмо (висота до 345 м — найвища точка Білорусі). На півдні — низинне Білоруське Полісся.

Найвища точка — пагорб Дзержинський у Мінській області (345 м над рівнем моря). Найнижча точка — Німанська долина в Гродненській області (80—90 м над рівнем моря).

Внутрішні води

Болото біля Мінська

Основні річки: Дніпро (зі притоками Березина, Прип'ять, Сож), Західна Двіна, Німан (зі притокою Няріс), Західний Буг. Понад 10 тисяч озер (Нароч, Освейське, Лукомльське, Дрисвяти й ін.). Більше 1/3 території займають болота, головним чином розповсюджені в Поліссі. Є водосховища (Вілейське, Заславльське й інші).

Ґрунти та рослинність

Докладніше: Флора Білорусі

Мішані ліси займають приблизно 1/3 території країни. Майже 2/3 лісопокритої площі становлять хвойні породи (сосна, ялина); на півдні поширені дуб, граб, клен, ясен.

Охорона природи

На території Білорусі — частина Біловезької Пущі, Березинський і Прип'ятський заповідники.

Історія

Докладніше: Історія Білорусі

Стародавня історія

Льодовиковий щит Антарктиди. Саме так могла виглядати поверхня Землі в Північній Європі, включно з Білоруссю, в льодовиковий період
Знаряддя кундської культури

Заселення території сучасної Білорусі почалося близько 100-35 тис. років тому. Можливо, першими, хто намагався освоїти регіон, були неандертальці, та слідів їхнього проживання в Білорусі поки не знайдено. Найдавніші знахідки відносяться вже до людей сучасного типу — кроманьйонців.

Люди зникали та знову з'являлися періодично, у міру того як льодовик покривав територію Білорусі та знову відступав. Близько 18 тисяч років тому він досяг тих місць, де сьогодні знаходяться міста Гродно, Вілейка й Орша. У південній Білорусі природа та клімат стали властиві як для природної зони в тундрі. Проживали мамонти та шерстисті носороги, північні олені. Багато валунів, які сьогодні трапляються на території Білорусі, теж були багато тисячоліть тому принесені льодовиками. Безліч озер на півночі держави мають післяльодовикове походження.

З кінця бронзового віку більшість території сучасної Білорусі була заселена балтами. Наприкінці IX — на початку X ст. розпочалося заселення цієї території слов'янами, яке супроводжувалося міжетнічними контактами з місцевими балтійськими племенами (литовцями, ятвягами та ін.). У IXXI ст. сформувалися племінні об'єднання кривичів, дреговичів, радимичів.

Полоцьке та Турівське князівства

Всеслав Чародій, при якому Полоцьке князівство досягло найбільшого розквіту й отримало вихід до Балтійського моря
Печатка із зображенням Гліба Всеславича. Будучи сином Всеслава Чародія, він отримав від батька Мінське князівство. Проводив активну зовнішню політику, як у сусідніх білоруських князівствах, так і в балтійських землях
Magnus Ducatus Lithuania, Tobias Lotter, 1780

У VIII—IX століттях розвиток сільського господарства та ремесел сприяє формуванню феодальних відносин, розширенню торгівлі, виникненню міст. Найбільш давніми з них вважаються Полоцьк (уперше згадується в «Повісті временних літ» у 862 році), Вітебськ (дата заснування якого по міській легенді 18 століття — 974 рік) і Турів (перша згадка в літописі — 980 рік).

Вважається, що першою державою на території сучасної Білорусі була Полоцька земля. Першим історичним відомим князем Полоцька був Рогволод (згадується під 980 роком). До 1001 року князівством керував його онук Ізяслав, відомий як «князь-книжник». Від його імені походить назва міста Заславль.

Найбільшого розквіту та могутності Полоцьке князівство досягло при царюванні князів Брячислава (1003—1044) та Всеслава Чародія (1044—1101). Від імені першого з них імовірно походить назва міста Браслав, другий почав будівництво Полоцького Софійського собору.

Білорусь, як і Україна, продовжила свою історичну державність у межах Київської Русі, правителі якої об'єднали практично всі східнослов'янські союзи племен. Під владу Києва потрапило і Полоцьке князівство, однак незабаром стало фактично самостійною державою з усіма відповідними атрибутами — суверенною владою князя, власними адміністрацією, столицею, армією та фіскальною системою.

Полоцьке князівство згодом розширило свій вплив на Прибалтику, підпорядкувавши собі ряд балтійських племен. У X—XII століттях воно охоплювало територію, що включала північ і центр сучасної Білорусі, а також частину земель сучасних Латвії, Литви та Смоленської області Росії.

У 1184 році в Балтиці з'являються перші німецькі місіонери. Абат Мейнард, який діяв за підтримки Папи Римського, домігся від полоцьких князів права проповідувати католицтво серед балтійських племен лівів. Це стало початком німецької колонізації регіону та призвело до 200-річної боротьби білоруських князівств із орденами лицарів — хрестоносців.

Пізніше на землях сучасної Білорусі, України та Литовської Республіки існувало Велике князівство Литовське, яке з 1569 року увійшло до складу Речі Посполитої, а після її розпаду — до Російської імперії.

Після розпаду Російської імперії на землях Білорусі утворено Білоруську Народну Республіку (БНР), що проіснувала лише 9 місяців.

Білоруська РСР на шведській мапі європейської частини СРСР 1926 року

18 березня 1921 року, внаслідок Ризького мирного договору, Білорусь поділено між Польщею та СРСР. У складі СРСР Білорусь існувала під назвою Радянська Соціалістична Республіка Білорусь (пізніше перейменована в Білоруську Радянську Соціалістичну Республіку).

27 липня 1990 р. Верховна Рада БРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет. 25 серпня 1991 р. Верховна Рада Білорусі проголосила незалежність країни від СРСР. 19 вересня 1991 р. Білоруську Радянську Соціалістичну Республіку перейменовано в Республіку Білорусь. 15 березня 1994 р. Верховна Рада прийняла Конституцію Республіки Білорусь, згідно з якою вона оголошувалася унітарною демократичною соціальною правовою державою. Відповідно до Конституції Республіка Білорусь є президентською республікою.

У липні 1994 року відбулися вибори Президента. У результаті всенародного голосування першим Президентом Республіки Білорусь був обраний Олександр Лукашенко. Починаючи з його обрання, Білорусь пішла більш соціалістичним шляхом розвитку, ніж усі сусідні країни.

Перші державні символи Республіки Білорусь мали своє походження від Білоруської Народної Республіки 1918 року. Біло-червоно-білий прапор і герб «Пагоня». Вони були замінені після референдуму 1995 року, деякі опозиційні сили Білорусі продовжують їх використовувати.

У вересні 2001 року відбулися другі президентські вибори, у результаті яких О. Лукашенко був обраний Президентом Республіки Білорусь на другий термін. У жовтні 2004 року на референдумі було скасовано обмеження у два терміни перебування на посаді президента, після чого Олександра Лукашенка все частіше стали називати «останнім диктатором Європи».

19 березня 2006 в Білорусі пройшли президентські вибори, на яких знову переміг Олександр Лукашенко. ЄС і США визнали вибори недемократичними, а їхні результати — сфальсифікованими. 10 квітня 2006 Європейський Союз заборонив в'їзд на територію країн ЄС президенту Білорусі Олександру Лукашенку та 30 білоруським чиновникам: міністрам, прокурорам і представникам регіональних виборчих комісій.

19 грудня 2010 року відбулися чергові вибори президента Білорусі, на яких офіційно вчетверте поспіль переміг Лукашенко. Ввечері того ж дня в центрі Мінська зібралося близько 20 тисяч осіб, аби висловити протест проти фальсифікації виборів. Загони спецназу розігнали натовп, сімох із дев'яти опозиційних кандидатів було затримано, двох із них побито. США та деякі країни Європи відмовилися визнати вибори легітимними.

Політична система

Паспорт громадянина Білорусі дубльовано 3 мовами: білоруською, російською й англійською

Білорусь за формою правління є президентською республікою. Глава держави — президент. Президент країни — гарант Конституції, прав і волі людини та громадянина. З 10 липня 1994 року Олександр Лукашенко. Державна влада здійснюється на основі поділу її на законодавчу, виконавчу та судову. Державний устрій — унітарна держава.

Виконавча влада

Будинок Уряду в Мінську

Виконавчу владу в республіці здійснює уряд — Рада міністрів, яка є центральним органом державного управління.

Парламент

Законодавча влада в країні належить двопалатному парламенту — Національним Зборам Республіки Білорусь. Нижня палата, Палата представників, складається зі 110 депутатів; верхня, Рада Республіки — з 64 членів, які обираються на 4 роки.

Політичні партії

На парламентських виборах 2019 року до парламенту Білорусі (а саме до Палати представників Національного зібрання Білорусі) пройшли наступні політичні партії:

Судова влада

Білорусь лишається останньою країною Європи, де суди виносять смерті вироки. За 2019 рік двічі суди виносили подібні рішення. Влада не видає тіла страчених сім'ям для поховання, а про виконання вироку рідні та близькі дізнаються з великим запізненням[20].

Зовнішня політика

З початку президентства Олександра Лукашенка Білорусь рухалася в російському напрямку, з офіційною метою побудови єдиного союзу двох держав. Відносини з країнами — членами ЄС і НАТО є складними. Євросоюз і США заборонили в'їзд у свої країни членам білоруського уряду[21].

Після енергетичного конфлікту з Російською Федерацією наприкінці 2006 року, Мінськ активізував спроби диверсифікувати свою зовнішню політику. Сучасна зовнішня політика Білорусі спрямована на активізацію та поліпшення відносин із такими країнами, як: Китай, Індія, Іран і Венесуела.

Білорусь є членом ООН, ЮНЕСКО, ЮНІДО, МОП, ВООЗ, СНД, ОБСЄ, ЄврАзЕС.

Українсько-білоруські відносини

Уряд Білорусі одним із перших офіційно визнав незалежність України 17 грудня 1991 року, дипломатичні відносини з Україною встановлено 27 грудня 1991 року[22]. У Білорусі (Мінськ) діє українське посольство і консульство, а в Києві посольство Білорусі[22].

Російсько-білоруські відносини

Починаючи з заснування білоруської незалежної держави Росія не припиняє спроб територіального, політичного чи військового її поглинання. Невдача путінського режиму в цьому напрямку призвела до Російсько-білоруської прикордонної кризи в лютому 2017 року, введення з боку Росії прикордонного режиму та відкликання білоруських фахівців із митних органів ЄврАзЕС.[23] Разом із тим, у Білорусі російська мова є державною, на рівні з білоруською. Білоруською мовою користується меншість білорусів і вона зникає.

Державна символіка

Адміністративно-територіальний поділ

В адміністративно-територіальному відношенні територія держави поділяється на: 6 областей та 1 столичний округ. Обласні центри знаходяться в Мінську, Бресті (Бересті), Вітебську, Гомелі, Гродні та Могильові. Кожна область поділяється на райони, міста й інші територіальні й адміністративно-господарські одиниці. У Білорусі станом на 1 серпня 2008 налічується 112 міст, у тому числі 12 із населенням понад 100 тис. осіб.

Збройні сили

Збройні сили Білорусі були створені після проголошення державної незалежності у 1991 році. 20 березня 1992 року було прийнята постанова уряду «Про створення Збройних сил Республіки Білорусь». Цього ж дня парламент прийняв закон «Про Збройні сили Республіки Білорусь», на основі якого і почалося їхнє формування. У білоруській армії існує три види військ: сухопутні війська, військово-повітряні сили та війська протиповітряної оборони. Чисельність збройних сил у 2000 році складала 83 тис. військовослужбовців[22]. Загальні витрати на армію склали 75 млн доларів США[22]. Станом на кінець 2006 року на контрактній основі проходив службу 23,1 % військовослужбовців.

Склад армії станом на 1992 рік:

 • 2900 танків,
 • 3000 бойових машин,
 • 1500 артилерійських систем,
 • 150 бойових літаків,
 • 60 ударних гелікоптерів.

Згідно з Угодою про звичайні збройні сили в Європі Білорусь узяла на себе зобов'язання суттєво скоротити кількість військової техніки, що стоїть на озброєнні. Білоруська армія бере активну участь у різноманітних навчаннях, як усередині країни («Неман — 2001», «Березина-2002», «Чисте небо-2003», «Щит Союзу — 2006», «Захід — 2009»), так і за її межами (Бойова співдружність).

Економіка

Торговельний комплекс, Мінськ

Білорусь — індустріально-аграрна держава, що розвивається. Валовий внутрішній продукт (ВВП) у 2006 році склав 80,7 млрд доларів США (63 місце у світі); що у перерахунку на одну особу становить 7,8 тис. доларів (80 місце у світі)[22]. Промисловість разом із будівництвом становить 31,6 % від ВВП держави; аграрне виробництво разом із лісовим господарством і рибальством — 9,3 %; сфера обслуговування — 59,1 % (станом на 2006 рік)[22]. Зайнятість активного населення у господарстві країни розподіляється наступним чином: 34,7 % — промисловість і будівництво; 14 % — аграрне, лісове та рибне господарства; 51,3 % — сфера обслуговування (станом на 2004 рік)[22].

Надходження до державного бюджету Білорусі за 2006 рік склали 6,6 млрд доларів США, а витрати — 7,2 млрд; дефіцит становив 8 %[22].

За даними Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation 2001 року ВВП країни становив 22,5 млрд доларів США. Прямі іноземні інвестиції — 31,4 млн доларів США.

Валюта

Купюра 20 рублів зразка 2000 року
Докладніше: Білоруський рубль

Національною валютою країни слугує білоруський рубль (рубель).

Долари США, євро та російські рублі — найбільш широко прийняті валюти. Обміняти валюту можна в банках і в обмінних пунктах.

Промисловість

Головні галузі промисловості: важке автомобілебудування та виготовлення тракторів, машинобудування, виготовлення побутової техніки (телевізори, холодильники), хімічна (виробництво добрив), харчова та текстильна, виготовлення будівельних матеріалів.

Гірнича промисловість

Енергетика

За 2004 рік було вироблено 29,3 млрд кВт*год електроенергії (експортовано 4,7 млрд кВт*год); загальний обсяг спожитої — 31,1 млрд кВт*год (імпортовано 8,5 млрд кВт*год)[22]. У 2004 році споживання нафти склало 165 тис. барелів на добу, природного газу — 20,5 млрд м³[22].

Агровиробництво

У сільськогосподарському обробітку знаходиться 55 % площі держави[22]. Головні сільськогосподарські культури: зернові, льон, картопля, цукрові буряки.

Важливе значення має м'ясо-молочне тваринництво, відгодівля свиней.

Транспорт

Траса М1 поблизу Орші

Основний транспорт — залізничний, автомобільний, річковий. Повітряний транспорт розвинений відносно слабко; найбільший аеропорт країни знаходиться поблизу Мінська.

Туризм

Зовнішня торгівля

Основні торговельні партнери Білорусі: Росія, Німеччина, Нідерланди, Україна.

Держава експортує продукцію машинобудування, транспортні засоби, продукцію хімічної галузі, продукти харчування, текстиль. Основні покупці: Росія (35,8 %); Нідерланди (15,1 %); Велика Британія (7 %), Україна (5,7 %), Польща (5,3 %), Німеччина (4 %). У 2006 році вартість експорту склала 19,6 млрд доларів США[22].

Держава імпортує: паливо, споживчі товари, сировина. Основні імпортери: Росія (60 %); Німеччина (6,7 %); Україна (5,4 %). У 2006 році вартість імпорту склала 21,1 млрд доларів США[22].

Населення

Динаміка чисельності населення Республіки Білорусь, в тисячах, 1960—2010 роки
Густота населення на початок 2010 року
Зміна чисельності населення адміністративних одиниць Білорусі за період між переписами 1999 та 2009 років

За даними загальнонаціонального перепису у 2019 році населення Білорусі - 9 413 446 осіб.

Населення держави у 2006 році становило 10,3 млн осіб (76 місце у світі), на 1 березня 2013 року 9,461 млн осіб[24]. У 1926 році населення Білоруської РСР становило 5 млн осіб, у 1939 — 5,6 млн осіб, у 1983 — 9,8 млн осіб. Густота населення: 48,1 осіб/км² (118 місце у світі). Згідно статистичних даних за 2006 рік народжуваність 11,2 ‰; смертність 14 ‰; природний приріст -2,8 ‰[22].

Вікова піраміда населення виглядає наступним чином (станом на 2006 рік):

 • діти віком до 14 років — 15,7 % (826 тис. чоловіків, 792 тис. жінок);
 • дорослі (15-64 років) — 69,7 % (3500 тис. чоловіків, 3700 тис. жінок);
 • особи похилого віку (65 років і старіші) — 14,6 % (499 тис. чоловіків, 1000 тис. жінок).

Розміщення населення по адміністративних областях:

 • Берестейська обл. — 1390 тис.
 • Вітебська обл. — 1206,8 тис.
 • Гомельська обл. — 1427 тис.
 • Гродненська обл. — 1057,5 тис.
 • місто Мінськ — 1903,9 тис.
 • Мінська обл. — 1401,1 тис.
 • Могильовська обл. — 1075,5 тис.

Урбанізація

Рівень урбанізації у 2009 році
Докладніше: Міста Білорусі

Рівень урбанізованості 2002 року склав 72 %[22].

Частка міського населення в Білорусі[25]
1926 1939 1959 1970 1979 1989 2010
17.0 % 24.7 % 30.8 % 43.4 % 54.9 % 65.5 % 74.3 %

Майже третина білорусів проживає в Мінській агломерації.

Станом на кінець 2009 року налічувалося 206 міських населених пунктів, в яких проживало 7064 тис. осіб. Переважна більшість міст та селищ міського типу (168) має населення менше 20 тис. осіб. В 13 містах населення перевищує 100 тис. осіб. Головні міста держави: Мінськ (1903,9 тис.), Гомель (482,7 тис.), Могильов (358,3 тис.), Вітебськ (347,9 тис.), Гродно (327,5 тис.), Брест (Берестя) (309,8 тис.)[25].

Налічується 23 549 сільських населених пунктів. Більшість сіл (17 240) мають населення менше 100 осіб, з них 5843 — менше 10 осіб. Найбільша концентрація малолюдних сільських населених пунктів характерна для Вітебської області, найменша — для Берестейської.

Етнічний склад

Білорусь — багатонаціональна держава, у якій мешкають білоруси, росіяни, євреї, українці, поляки, литовці, вірмени, азербайджанці й інші народи. Головні етноси, що складають білоруську націю: білоруси — 83,7 %, росіяни — 8,3 %, поляки — 3,1 %, українці — 1,7 %. Національний склад населення характеризується переважанням білорусів і зростанням їх частки у населення країни. При скороченні населення країни на 5,6 %, кількість білорусів скоротилась тільки на 2,5 %. Кількість інших національностей продовжувала скорочуватись швидкими темпами. За 1999—2009 кількість євреїв зменшилась на 55 %, українців — на 33 %, росіян — на 31 %, поляків — на 26 %.[25]

Belarusians in Belarus 2009.png Russians in Belarus 2009.PNG Poles in Belarus 2009.PNG Ukrainians in Belarus 2009.PNG
Чисельність білорусів,
2009 рік
Чисельність росіян,
2009 рік
Чисельність поляків,
2009 рік
Чисельність українців,
2009 рік
Національний склад населення Білорусі по регіонах
за переписом 2009 року
Регіон Білоруси Росіяни Поляки Українці
Берестейська обл. 88,0 % 6,4 % 1,3 % 2,9 %
Вітебська обл. 85,1 % 10,2 % 0,9 % 1,2 %
Гомельська обл. 88,2 % 7,7 % 0,1 % 2,1 %
Гродненська обл. 66,7 % 8,2 % 21,5 % 1,4 %
м. Мінськ 79,3 % 10,0 % 0,7 % 1,5 %
Мінська обл. 88,5 % 7,1 % 1,3 % 1,2 %
Могильовська обл. 88,7 % 7,8 % 0,2 % 1,2 %
Білорусь 83,7 % 8,3 % 3,1 % 1,7 %

Українці в Білорусі

У Республіці Білорусь станом на кінець 2009 року проживало 158.7 тис. українців. З них 29,2 % назвали рідною українську мову, 61,2 % — російську та 7,9 % — білоруську[26].

За своїм соціальним складом 95 % українців Білорусі мають вищу, середню та незакінчену середню освіту. 2,5 тисячі — наукові працівники (з 16,5 тисяч всіх науковців Білорусі). 30 % від загальної кількості докторів та кандидатів наук країни вчені українського походження.

Станом на 2006 рік, Міністерством юстиції Білорусі та управліннями юстиції облвиконкомів зареєстровано 5 українських об'єднань, які представляють 10 громад і являють собою 4 центри впливу на розвиток української самобутності в Білорусі.

Динаміка демографії українців у країні:

 • 1926 р. — 0,6 % населення;
 • 1959 р. — 1,7 %;
 • 1970 р. — 2,1 %;
 • 1979 р. — 2,4 %;
 • 1989 р. — 2,9 %;
 • 1999 р. — 2,4 %.
 • 2009 р. — 1,7 %.

Чисельність українців за регіонами, тис. (перепис 2009 року):

Мови

Докладніше: Мови Білорусі

Державна мова: білоруська, російська.

За даними перепису населення 2009 року, більшість населення — 5058,4 тис. (53,2 %) вказали рідною мовою білоруську. Це на 20 % менше, аніж під час перепису 1999 року. Російську мову вказали рідною 41,5 % населення, що майже вдвічі більше, аніж у 1999 році (24,1 %).

Серед міського населення білоруську назвали рідною 44,1 % населення, російську — 49,8 %. Серед сільського населення — 79,7 % та 17,7 % відповідно.

Більшість населення (70,2 %) вказали російську, як мову, що нею вони розмовляють вдома. Це на 7,4 % більше, ніж під час минулого перепису. Кількість людей, які вказали основною розмовною мовою білоруську скоротилось з 36,7 % у 1999 до 23,4 % у 2010.

Серед міського населення російську, як основну розмовну мову, назвали 81,9 % населення, а білоруську — 11,3 %. Серед сільського населення більшість назвала основною розмовною мовою білоруську — 58,7 % та російську — 36,2 %.

У XX ст. білоруська мова тільки протягом двох нетривалих періодів упритул наблизилася до здобуття реального статусу державної (у 20-х рр., до початку сталінських репресій, і в 1991—1995 pp.) Наприкінці існування Радянського Союзу (1990 р.) Верховна Рада Білоруської РСР ухвалила надзвичайно ліберальний «Закон про мови», що проголошував білоруську мову державною.

BelarusNativeLanguages2009.PNG BelarusHomeLanguages2009.PNG BelarusHomeLanguages2009urban.PNG BelarusHomeLanguages2009rural.PNG
Рідна мова
населення Білорусі,
2009 рік
Розмовна мова
населення Білорусі,
2009 рік
Розмовна мова
міського населення Білорусі,
2009 рік
Розмовна мова
сільського населення Білорусі,
2009 рік

Після проведення в країні референдуму 1995 p., що більшість країн світу визнали нелегітимним, державна політика, спрямована на впровадження білоруської мови в різні сфери громадського життя, згортається. 1998 р. Національні збори Республіки Білорусь ухвалюють нову редакцію «Закону про мови», в якому проголошено державність білоруської й російської мов. Юридичне закріплення необов'язковості використання білоруської мови в офіційному вжитку спричинило майже повсюдне її витіснення зі структур державної влади. Більшість статей згаданого закону сформульовано таким чином, що в одночасному застосуванні двох мов немає ані найменшої потреби. Наприклад, у статті восьмій зазначено: «У Республіці Білорусь мовами діловодства й документації, а також мовами взаємостосунків державних органів, органів місцевого керування й самоврядування, підприємств, установ, організацій і громадських об'єднань є білоруська і (або) російська мова».

Наприкінці 80-х pp. XX ст. у Мінську не було жодної білоруськомовної школи. Від 1990-го до 1995-го кількість шкіл з білоруською мовою навчання невпинно зростала, а після цього періоду запанувала стійка зворотна тенденція. Так, у 1997—1998 навчальному році базову і середню освіту білоруською мовою здобувало майже 13,5 % столичних школярів, а в 1999—2000 — близько 11 % учнів Мінська[27].

У 2007—2008 рр. білоруською мовою навчалися 195.6 тис. учнів (18,4 % від загальної кількості), з них 14.7 тис. першокласників (16,7 %). Більшість білоруськомовних шкіл розташовані в сільській місцевості.[28]

В містах білоруськомовну освіту отримують лише 1,9 % учнів. У 2009—2010 рр. в містах Білорусі існували лише 34 школи з викладанням білоруською мовою. Більшість з них (19) знаходились у Мінську та Мінській області, 5 шкіл у Гродненській області, по 3 у Брестській, Вітебській, Гомельській областях. Найменше — лише одна школа була Могильовській області. У багатьох містах (Брест, Могильов) білоруськомовні школи відсутні.[29]

Усередині самої білоруської мови спостерігається розкол. Існують два альтернативні варіанти мови, «нормативний», що відповідає всім сучасним правилам, основна маса яких була прийнята під час перебування Білорусі в СРСР («Наркомівка») й більш «традиційний» варіант (Тарашкевиця), що використовується здебільшого серед опозиційних до білоруської влади засобах масової інформації та інших громадських колах. У 2007 році відбувся розкол білоруської Вікіпедії на дві.

Розподіл населення Білорусі
за рідною мовою[25]
Регіон Білоруська Російська Українська Польська
Берестейська обл. 53,7 % 42,6 % 1,2 % <0,1 %
Вітебська обл. 52,6 % 44,2 % 0,3 % 0,1 %
Гомельська обл. 54,6 % 41,8 % 0,6 % <0,1 %
Гродненська обл. 59,2 % 36,1 % 0,3 % 1,2 %
м. Мінськ 35,2 % 52,6 % 0,4 % <0,1 %
Мінська обл. 69,4 % 27,5 % 0,4 % <0,1 %
Могильовська обл. 55,1 % 41,9 % 0,3 % <0,1 %
Білорусь 53,2 % 41,5 % 0,5 % 0,2 %
Розподіл населення Білорусі
за основною розмовною мовою[25]
Регіон Білоруська Російська
Берестейська обл. 26,7 % 70,1 %
Вітебська обл. 22,4 % 73,2 %
Гомельська обл. 22,7 % 72,0 %
Гродненська обл. 35,1 % 56,5 %
м. Мінськ 5,8 % 82,1 %
Мінська обл. 38,9 % 56,0 %
Могильовська обл. 19,6 % 76,5 %
Білорусь 23,4 % 70,2 %

Релігії

Головні релігії держави: православ'я — 80 % населення, греко-католицтво — 17,7 % (проживають переважно у Гродненській, Мінській та Вітебській областях).

Наприкінці XVIII ст. 70 % населення належало до греко-католицької церкви, 15 % були католиками, 7 % — юдеями й лише 6 % — православними. Однак у 1839 році греко-католицька архієрея ухвалили рішення про приєднання до Греко-Російської Православної Церкви, у православ'я перейшли близько 1,6 млн осіб.

Станом на 1 вересня 2009 р. в Республіці Білорусь було зареєстровано 3094 релігійні громади, які представляли 25 конфесій і релігійних напрямів. Крім того, існувало 158 релігійних організацій, що мали загальноконфесіональне значення (релігійні об'єднання, монастирі, місії, братства, сестринства, духовні навчальні заклади). Віруючими у 2011 р. назвали себе 58,9 % населення. Основними конфесіями є православ'я (80‒82 % серед осіб, що назвали себе віруючими) та католицизм (10‒12 %).[30]

Охорона здоров'я

Очікувана середня тривалість життя в 2006 році становила 69,1 року: для чоловіків — 63,5 року, для жінок — 75 років[22]. Смертність немовлят до 1 року становила 13 ‰ (станом на 2006 рік). Населення забезпечене місцями в стаціонарах лікарень на рівні 1 місце на 76 жителів; лікарями — 1 лікар на 248 жителів (станом на 1996 рік)[22]. Витрати на охорону здоров'я в 1990 році склали 3,2 % від ВВП країни[22].

У 2006 році 100 % населення було забезпечено питною водою[22].

Освіта

Рівень письменності в 2003 році становив 99,6 %: 99,8 % серед чоловіків, 99,5 % серед жінок[22].

Дошкільна освіта в Білорусі є першим рівнем основної освіти, що закріплено в редакції Закону Республіки Білорусь «Про освіту в Республіці Білорусь» (19 березня 2002 р., розділ IV). Відповідно до Закону, в рамках цілісної системи освіти Республіки Білорусь дошкільний рівень покликаний забезпечити всебічний розвиток дитини. Заклади дошкільної освіти розрізняються за типами та профілем роботи з дітьми. Для дітей до 6 років існують такі типи дошкільних установ, як ясла, ясла-садок, дитячий садок, дитячий садок-школа. За профілем вони поділяються на заклади загального призначення, з поглибленою спрямованістю, санаторні дошкільні установи, спеціальні дошкільні заклади для дітей з особливостями психофізичного розвитку, дошкільні центри розвитку дитини. Станом на 01.01.2008 року у Білорусі було 4109 закладів дошкільної освіти, які відвідувало 365 298 дітей. Розвиваються нові форми організації дошкільної освіти з короткочасним режимом перебування дітей у дошкільних установах від 2 до 7 годин. У 2008 році діяло 376 таких груп.

Середня освіта — наступний етап в отриманні освіти в Республіці Білорусь. Отримати його можна в загальноосвітніх школах і гімназіях. Навчання на цьому рівні починається з 6 років. Сучасна модель загальноосвітньої школи поділяється на кілька ступенів:

 • Перший ступінь — загальна початкова освіта. Період навчання триває 4 роки, з 1-го по 4-й класи.
 • Другий ступінь — загальна базова освіта. Період навчання: початкова освіта, потім — з 5-го по 9-й класи.
 • Третій ступінь — загальна середня освіта. Його отримують ті учні, які закінчили базову школу і продовжили навчання у 10-му і 11-му класах загальноосвітньої середньої школи.

Загальну середню освіту можна отримати і в професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладах, прийом до яких здійснюється після закінчення базової школи. В останні роки в навчальних закладах Республіки Білорусь існує 10-бальна система оцінки знань.

BelarusHigherEducation2009.png BelarusElementaryEducation2009.png BelarusianSchoolLang2009.PNG Студгородрок-2.jpg
Частка населення
з вищою освітою,
2009 рік
Частка населення
із загальною початковою освітою,
2009 рік
Частка учнів шкіл
із білоруською мовою
викладання, 2009 рік
Кампус
Білоруського державного
університету

Вища освіта у Білорусі представлена 43 державними вищими навчальними закладами (з них 31 університет, 6 академій, 2 інститути, 4 вищих коледжі), а також 12 вишами приватної форми власності. У Білорусі проведено ліцензування освітньої діяльності всіх вишів незалежно від форми власності. Білоруський державний університет і Білоруський національний технічний університет є провідними вищими навчальними закладами в національній системі освіти. Вища школа готує фахівців за 360 спеціальностями і за більше ніж 2 тис. спеціалізацій.

Інтернет

У 2001 році всесвітньою мережею Інтернет у Білорусі користувались 50 тис. осіб[22]. У 2016 році було впроваджене 4G, або як ще його називають LTE. Цей зв'язок доступний поки що лише у великих містах, тобто обласних центрах.

Культура

Докладніше: Культура Білорусі

На сьогоднішній день в Державний список історико-культурних цінностей Республіки Білорусь включено 4811 об'єктів, зокрема 4694 матеріальні нерухомі історико-культурні пам'ятки, які включають 1655 об'єктів архітектури, 1125 історії, 1857 археології, 57 мистецтва.

У Республіці Білорусь близько 13 тис. установ культури — театрів, цирків, вищих і середніх навчальних закладів, музеїв, музеїв-заповідників і меморіальних комплексів. Близько 60 з них — республіканського підпорядкування. У їхньому числі Національна кіностудія «Беларусьфільм», Національна бібліотека Білорусі, Білоруський державний інститут проблем культури, Республіканський центр національних культур, Державний регістр кіновідеофільмів і кіновідеопрограм. Бібліотечна система країни включає близько 10 тис. публічних і спеціальних бібліотек, сукупного обсягу фонду — близько 250 млн примірників.

Архітектура

Образотворче мистецтво

Література

Театр

Обласний драматичний театр, Гомель

Музика й танці

Докладніше: Музика Білорусі

Кінематограф

Кухня

Білоруська кухня в основному складається з овочів, м'яса й хлібів. За традиційними методами кулінарії, які були широко поширені до «радянської ери» у Білорусі, харчові продукти або повільно готуються, або тушкуються. Типовий білорус вдень їсть дуже легкий сніданок і щільний обід з вечерею. Остання є основною їжею дня. При привітанні гостя, як і в Україні, пропонують хліб із сіллю для демонстрації гостинності.

Національне вбрання

Традиційний білоруський одяг походить з Київської Русі. Враховуючи білоруський клімат, був потрібен одяг, який би зберігав людину в теплі. Одяг білорусів складався з льону або вовни й був прикрашений декоративними орнаментами, які певний час перебували під впливом культур своїх сусідів: поляків, литовців, латвійців, росіян та інших європейських народів. Кожен з білоруських регіонів має окремий, унікальний орнамент. Орнамент, використаний на деяких стародавніх сукнях, зараз відображений на державному прапорі Білорусі.

Свята

Наука

Космонавти, уродженці Білорусі

В Білорусі існує Національна академія наук Білорусі. Також, наукові дослідження проводяться в університетах.

Засоби масової інформації

Спорт

Докладніше: Спорт у Білорусі

До 1991 року білоруські клуби брали участь в різноманітних лігах чемпіонату СРСР. Найкращий результат — перемога в чемпіонаті країни мінського «Динамо» 1982 року. У 2008 році футбольний клуб «БАТЕ Борисів» пробився до групової стадії Ліги Чемпіонів, зігравши у групі з мадридським «Реалом», туринським «Ювентусом» та Санкт-Петербурзьким «Зенітом». Білоруси взяли три пункти, що, зважаючи на стан спорту в Білорусі, є досить високим результатом. Найкращим результатом білоруської збірної було 36 місце в рейтингу ФІФА (ciчень, 2011), однак білоруська збірна ніколи не потрапляла на чемпіонати світу та Європи.

Хокей у Білорусі є пріоритетним видом спорту. У 2010 році відбувся світовий чемпіонат серед юніорів а у 2014 році Білорусь приймала чемпіонат світу з хокею. Для цього в Мінську зведено «Мінськ-Арену» на 15 040 глядачів та зводиться «Чижівка-Арена» на 7500 глядачів.

Галерея

Див. також

Примітки

 1. Нацыянальны статыстычны камітэт Рэспублікі Беларусь(біл.)
 2. Застарілий варіант назви — Білору́сія
 3. UN Statistics Division (1 квітня 2010). Standard Country and Area Codes Classifications (M49) (англійською). United Nations Organization. Архів оригіналу за 17 квітня 2010. Процитовано 22 квітня 2010. 
 4. Contents (англійською). Belstat.gov.by. Архів оригіналу за 18 січня 2013. Процитовано 4 жовтня 2012. 
 5. Abdelal, Rawi (2001). National purpose in the world economy: post-Soviet states in comparative perspective (англійською). Cornell University Press. ISBN 978-0-8014-3879-0. 
 6. Taylor & Francis Group (2004). Europa World Year, Book 1 (англійською). Europa publications. ISBN 978-1-85743-254-1. 
 7. Axell, Albert (2002). Russia's Heroes, 1941–45 (англійською). Carroll & Graf Publishers. с. 247. ISBN 0-7867-1011-X. 
 8. United Nations member States – Growth in United Nations membership, 1945–present (англійською). Архів оригіналу за 12 липня 2014. 
 9. The World Factbook (англійською). cia.gov. Процитовано 4 березня 2016. 
 10. Rausing, Sigrid (7 жовтня 2012). Belarus: inside Europe's last dictatorship. The Guardian (англійською) (London). Процитовано 7 серпня 2014. 
 11. Belarus's Lukashenko: "Better a dictator than gay" (англійською). Berlin. Reuters. 4 березня 2012. «...German Foreign Minister's branding him 'Europe's last dictator'» 
 12. Profile: Alexander Lukashenko. BBC News (англійською) (BBC). 9 січня 2007. Процитовано 7 серпня 2014. «'..an authoritarian ruling style is characteristic of me [Lukashenko]'» 
 13. Essential Background – Belarus (англійською). Human Rights Watch. 2005. Процитовано 26 березня 2006. 
 14. Office for Democratic Institutions and Human Rights – Elections – Belarus (англійською). Процитовано 28 грудня 2010. 
 15. Belarus's election: What should the EU do about Belarus? (англійською). 27 грудня 2010. Процитовано 28 грудня 2010. 
 16. Foreign Secretary expresses UK concern following Belarus elections (англійською). Архів оригіналу за 13 травня 2011. Процитовано 28 грудня 2010. 
 17. Press Freedom Index 2013/2014. Reporters Without Borders. січень 2014. Архів оригіналу за 14 лютого 2014. Процитовано 6 березня 2014. 
 18. The official Internet portal of the President of the Republic of Belarus. RusPDAVersion for Visually Impaired People. 
 19. БІЛА РУСЬ - Лексика - українські енциклопедії та словники. leksika.com.ua. Процитовано 2018-09-04. 
 20. У Білорусі вдруге за рік оголосили смертний вирок. РБК-Украина (ru). Процитовано 2019-07-31. 
 21. Буш заборонив в'їзд у США членам уряду Лукашенка. Архівовано 30 вересень 2007 у Wayback Machine. — ProUA — інформаційний портал.
 22. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш Дубович І. А. Країнознавчий словник-довідник. — К. : Знання, 2008. — 839 с.
 23. Європейська правда: Мінськ: Росія ввела прикордонну зону без попередження, 2 лютого 2017
 24. Чисельність населення Республіки Білорусь на 1 березня 2013 — Національний статистичний комітет Республіки Білорусь
 25. а б в г д Основні демографічні та соціальні характеристики населення Республіки Білорусь за результатами перепису населення 2009 року (рос.). Архів оригіналу за 11 вересень 2010. Процитовано 11 вересень 2010. 
 26. https://web.archive.org/web/20100918165045/http://belstat.gov.by/homep/ru/perepic/2009/vihod_tables/5.8-0.pdf Населення Білорусі за національністю та рідною мовою.
 27. http://dzvinkaxxv.narod.ru/bud-skopn.htm
 28. http://www.bobr.by/news/education/11993.html
 29. Архівована копія. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 17 серпня 2010. 
 30. Religion and denominations in the Republic of Belarus

Джерела

Посилання

Литва Литва Латвія Латвія
Польща Польща Gray compass rose.svg Росія Росія
Україна Україна