Білоцерковський Валентин Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Білоцерковський Валентин Михайлович[ред. | ред. код]

Білоцерковський Валентин Михайлович

Народження та навчання[ред. | ред. код]

Білоцерковський Валентин Михайлович народився в Харкові в 1948 році. Займався у Харківській середній спеціальній музичній школі-десятирічці з 1955 по 1966 роки в класі проф. А. А. Лещинського. Після закінчення ХССМШ в 1966 р. В. М. Білоцерківський поступив в Харківський інститут мистецтв ім. І. П. Котляревського також клас професора А. А. Лещинського. Після закінчення інституту служив в армії, в ансамблі Київського військового округу. У складі квартету і як соліст оркестру з концертами об'їздив всю Україну, бував за кордоном.

Аспірантура[ред. | ред. код]

У лютому 1973 р. В. М. Білоцерковський у складі квартету Київського військового округу став Лауреатом Національного конкурсу ім. Н. В. Лисенко у Києві. З 1972 по 1974 рр. - аспірант Національної Академії музики ім. Гнєсіних у Москві. За час навчання в аспірантурі їм написана дисертаційна робота «Проблеми музично-психологічної сумісності в камерному ансамблевому виконавстві». Робота депонована у Центральній науковій бібліотеці СРСР в 1974 р.

Викладацька діяльність[ред. | ред. код]

З 1973 по 2000 рр. Валентин Михайлович викладав у Харківському Національному університеті мистецтв ім. І. П. Котляревського, а з 1993 р. і до теперішнього часу працює в Харківському Національному педагогічному університеті ім. Г.С. Сковороди на кафедрі музично-інструментальної підготовки на посаді старшого викладача. В. М. Білоцерківський має наукові праці: розробка курсу лекцій з історії смичкового виконавства та з методики навчання гри на струнно-смичкових інструментах (1973 - 1976 рр.), монографія «Психологічні передумови ансамблевого виконавства», наукові статті з проблем ансамблевого виконавства в спеціальних музичних журналах, статті та нариси з історії смичкового виконавства в Харкові і в Україні.

Керівництво шкільним анамблем[ред. | ред. код]

З 1973 р. і по теперішній час В. М. Білоцерківський викладає в Дитячій музичній школі №13, їм. Н. Т. Коляди: заняття по класу скрипки і камерного ансамблю, керівництво шкільним ансамблем скрипалів та симфонічним оркестром, численні виступи, концерти, поїздки. Багато років Дитяча музична школа № 13 співпрацює з Гімназією для сліпих дітей ім. В. Р. Короленка. Спеціально для них В. М. Білоцерківським була розроблена і затверджена в Міністерстві культури України в Києві «Програма з навчання налаштуванню клавішних музичних інструментів». Цей курс В. М. Білоцерківський також веде уже багато років.

Керівник та засновник Народного художнього колективу ансамблю скрипалів «Вдохновение»[ред. | ред. код]

В. М Білоцерківський є засновником і беззмінним керівником Народного художнього колективу ансамблю скрипалів «Вдохновение». Ансамбль існує з 1998 р. Протягом усього цього часу колектив брав участь у міських та обласних заходах. Щороку ансамбль «Вдохновение» давав звітні концерти і брав участь в 7-8 телевізійних програмах на різних каналах телебачення Харкова. Деякі телепрограми спеціально присвячені діяльності ансамблю: «Грани времени», «Автограф для вас», «Камертон», «Мистецтво вічне», «Бумеранг», «Седьмая студия», «КультУра!», «Парк культури», «Мистецька країна» та інші.

Конкурси та фестивалі[ред. | ред. код]

Ансамбль «Вдохновение» - лауреат, дипломант і переможець різноманітних музичних фестивалів та конкурсів. Серед них - національний конкурс «Барви осені», Міжнародні музичні конкурси «Ландыш», «Fortissimo», Фестиваль української та польської музики ім. Кароля Шимановського, Фестиваль дитячої та юнацької творчості «Квітка Надії» в Туреччині (Кемер) У 2010 і 2011 рр. став володарем Гран-Прі та Спеціального призу телеканалу S-tet на Першому та Другому Харківському телевізійному фестивалі дитячої та юнацької творчості «Зіркові мрії». Ансамбль постійно дає концерти у двох відділеннях в залі Філармонії та Будинку органної та камерної музики у Харкові. З ансамблем виступають провідні солісти-інструменталісти та вокалісти м. Харкова

Дискографія ансабля[ред. | ред. код]

Більшість аранжувань створені спеціально для ансамблю скрипалів «Вдохновение» його керівником Білоцерківським Ансамбль випустив два CD - диски з записами творів світової класики та сучасної музики. У 2008 р. В. М. Білоцерківський був нагороджений медаллю «За розбудову освіти» та іменним годинником мера м. Харкова.

Діяльність за роки роботи в Харківському національному педагогічному університеті[ред. | ред. код]

За роки роботи в Харківському національному педагогічному університеті ім. Г. С. Сковороди на кафедрі музично-інструментальної підготовки на посаді старшого викладача підготував більше десяти Лауреатів і Дипломантів Міжнародного фестивалю-конкурсу «Fortissimo», брав участь в журі національних і міжнародних конкурсів, організовував майстер-класи в Україні та за кордоном, виступав на науково-практичних конференціях з доповідями і відкритими уроками, підготував низку наукових статей з проблем навчання і виконавської майстерності, а також з історії виконавства на струнно-смичкових інструментах.

За звітний період з 2013 по 2015 рр. були запроваджені наступні заходи:

1. Навчально-методична робота. Навчальне навантаження виконувалося за робочим розкладом. Методична робота – участь у методичних семінарах із профорієнтаційної роботи та атестації студентів. Проведення відкритого уроку на тему «Робота над штрихами у класичних музичних творах» зі студенткою мого класу Боцман Юлією. Також була розроблена «Програма по музикуванню і імпровізації» для студентів кафедри музично-інструментальної підготовки ХНПУ ім. Р. С. Сковороди.

2. Наукова робота. Вийшли друковані статті:

- Білоцерківський В. М. Поет, музикант, людина. Пам'яті М. А. Аронса.[1]

- Білоцерківський В. М. «О, если б вы знали как нежен фагот». Пам'яті К. Н. Білоцерківського. [2]

- Білоцерковський В.М. Проблема музично-психологічної сумісності в камерно – ансамблевому виконавстві.[3]

- Білоцерківський В. М.Украинский наследник Ауєра [4]

- Білоцерківський В. М. Столетие Карла Флеша. [5]

- Білоцерківський В. М. Профессор И.В. Добржинец. [6]

Участь у Міжнародній науко-методичній конференції «Музична просвітницька діяльність педагога в системі вищої музичної освіти» з доповіддю «Методичні і виконавчі погляди професора А. А. Ліщинського» (березень 2015 р.). Участь у Міжнародному конкурсі «Fortissimo» у складі журі і у підготовці студентки Л. Аветісян до участі у конкурсі, яка отримала Диплом Першого ступеню (березень 2015 р.)

3. Концертно-просвітницька робота. Концертні виступи з Народним художнім колективом ансамблем скрипалів «Вдохновение»: концерт у творчому клубі «Гостина на Дворянській» у проекті «Династії» (жовтень 2014 р.); концерт у міжнародному єврейському культурному центрі Бейт Дан (лютий 2015р); Великодній концерт у Домі органної і камерної музики (квітень 2015 р.); концерт в міжнародному єврейському культурному центрі Бейт Дан (25 жовтня); концерт в Доме художника (29 листопада); концерт памʼяти Фрідеріка Шопена в ліцеї «Мир» (18 грудня); концерт присвячений зустрічі весни в міжнародному єврейському культурному центрі Бейт Дан (28 лютого). Заплановані концертні виступи з Народним художнім колективом ансамблем скрипалів «Вдохновение»: концерт-лекція в ліцеї «Мир»; «С любовью в серце» присвячений Великодню у Домі органної і камерної музики (21 квітня);

4. Організаційна робота. Підготовка модулів для проведення підсумкової атестації з основного музичного інструменту, участь у роботі організаційного комітету Міжнародного конкурсу «Fortissimo», підготовка ансамблю студентів до участі у фестивалі ансамблів «Rondo», який отримав Диплом Першого ступеню (лютий 2015р). Відвідування зі студентами вистав ХАТОБу та концертів Харківської філармонії.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Білоцерківський В. М. Поет, музикант, людина. Пам'яті М. А. Аронса. / Більш ніж школа : зб. статей до 70-ліття Харківської середньої спеціалізованої музичної школи. – Харків, 2013. –С. 78-79.
  2. Білоцерківський В. М. «О, если б вы знали как нежен фагот». Пам'яті К. Н. Білоцерківського. / Більш ніж школа : зб. статей до 70-ліття Харківської середньої спеціалізованої музичної школи. – Харків, 2013. – С. 74-75.
  3. Білоцерковський В.М. Проблема музично-психологічної сумісності в камерно – ансамблевому виконавстві. / Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 14. Теорія і методика мистецької освіти : Збірник наукових праць. - Вип. 15 (20). - К : НПУ, 2013.
  4. Білоцерківський В. М.Украинский наследник Ауєра / Музыкальная жизнь. – Москва, 2014. – С. 122-124.
  5. Білоцерківський В. М. Столетие Карла Флеша. / Музика. – Київ : Музична Україна, 2014. С. 19-21.
  6. Білоцерківський В. М. Профессор И.В. Добржинец. / Музика. – Київ : Музична Україна, 2015. С. 29-30.