Відмінності між версіями «Бімс»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(уточнення)
(доповнення)
 
Рядок 10: Рядок 10:
   
 
Якщо бімс встановлений в районі отвору в палубі — вантажного [[люк]]а, [[Шахта (значення)|шахти]], [[Трап (морський термін)|трапа]] — він не займає всю ширину корпуса і має розрив. У такому випадку кожна частина його називається '''півбімс'''.
 
Якщо бімс встановлений в районі отвору в палубі — вантажного [[люк]]а, [[Шахта (значення)|шахти]], [[Трап (морський термін)|трапа]] — він не займає всю ширину корпуса і має розрив. У такому випадку кожна частина його називається '''півбімс'''.
  +
  +
Колись на суднах встановлювалися ''трюмні бімси'': вони йшли по половині висоти трюму через кілька шпангоутів один від одного і призначалися для посилення поперечної міцності судна. Неможливість їх встановлення у велике трюмне приміщення (наприклад, [[машинне відділення|машинне]] і котельне відділення), а також незручність у вантажних трюмах призвели до заміни їх рамними шпангоутами.
   
 
== У літакобудуванні ==
 
== У літакобудуванні ==

Поточна версія на 20:48, 2 серпня 2020

Варіант набору корпусу
1 − бімс

Бімс (від англ. beams — «бруси, балки») — морський термін. Поперечна балка, що підтримує палубу, платформу, дах надбудови. Частина набору корпусу корабля. Призначений для додання жорсткості перекриттям, розподілу навантаження палуби на борт, конструкції і переборки, забезпечення поперечної міцності корабля.

В епоху дерев'яного кораблебудування являв собою чотиригранний брус, звідси англійська назва. З розвитком і ростом розмірів, цільний брус з одного дерева перестав задовольняти вимогам до набору, і бімс стали робити складеним. З появою заліза, а потім сталі в кораблебудуванні, спочатку залізним став набір, в тому числі бімси, і тільки пізніше обшивка.

Оскільки палуба не робиться плоскою, бімс, крім довжини, ширини і товщини, характеризується ще вигином догори в середній частині. Лінійна величина вигину називається погиб бімсів.

Сучасний бімс являє собою металеву (зазвичай сталеву) зварену балку фасонного профілю, часто швелер. Може бути одинарним або здвоєним, рамним чи посиленим. Для економії ваги може мати отвори в пластині.

Якщо бімс встановлений в районі отвору в палубі — вантажного люка, шахти, трапа — він не займає всю ширину корпуса і має розрив. У такому випадку кожна частина його називається півбімс.

Колись на суднах встановлювалися трюмні бімси: вони йшли по половині висоти трюму через кілька шпангоутів один від одного і призначалися для посилення поперечної міцності судна. Неможливість їх встановлення у велике трюмне приміщення (наприклад, машинне і котельне відділення), а також незручність у вантажних трюмах призвели до заміни їх рамними шпангоутами.

У літакобудуванні[ред. | ред. код]

Бімс — поздовжній елемент конструкції фюзеляжу. Застосовується для обрамлення великих вирізів в обшивці, таких як люки відсіків озброєння і ніші шасі, вантажні двері і рампи.

Призначення бімса — сприйняття крутного моменту фюзеляжу, який передається із замкнутого контуру обшивки. Це визначає перетин бімса: він має бути замкнутим. Часто бімс формується як сукупність інших елементів конструкції: поздовжніх стінок, полиць і ділянки обшивки.

Формула[ред. | ред. код]

Бімси багатьох однокорпусних суден можуть бути розраховані за наступною формулою:

Бімс = LOA2/3 + 1,

де LOA — загальна довжина і всі виміри у футах.

Деякі приклади:

  • Для стандартної 27-футової (8,2 м) яхти: кубічний корінь з 27 дорівнює 3, квадратом 3 є 9 плюс 1 = 10. Бімс багатьох 27-футових однокорпусників дорівнює 10 футам (3,05 м).
  • Для яхт Volvo Open 70 довжиною 70,5 футів: 70,5 в ступеню 2/3 = 17 плюс 1 = 18. Бімси зазвичай мають довжину 18 фт, або 5,5 м.
  • Для 741-футового однокорпусника (226 м): кубічний корінь 9, квадрат 9 — 81, плюс 1. Довжина бімса звичайно коливається близько 82 фт (25 м), див. Seawaymax.

Література[ред. | ред. код]

  • Военно-морской словарь / Гл. ред. В. И. Чернавин. М., Воениздат, 1989. с. 46. ISBN 5-203-00174-X