Вазиристан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Розташування Північного і Південного Вазірістану (зеленим) на території Пакистану (білим)

Вазірістан (перс. وزيرستان‎) — гірський регіон на північному заході Пакистану на кордоні з Афганістаном.

Складається з пакистанських «агентств» (територіальних одиниць-підпровінцій) Північний Вазірістан і Південний Вазірістан, що входять до Території племен під особливим спільним управлінням федерального центру та місцевої влади.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

Прапор з такбіром, що використовувався рухом опору в Вазірістані проти англійців в 1930-ті роки

Площа — 11 585 км ² (у тому числі близько 5 000 — північна і 6500 південна частини). Вазірістан розташований на захід і південний захід від Пешавару, від межиріччя Куррам і Кайру до річки Гомаль.

Населення (1998) — 791 087 осіб (у тому числі 361 246 — в північній і 429 841 — в південній частинах), головним чином пуштунські племена.

Населення[ред.ред. код]

Населення кожної з частин Вазірістану має певні відмінності, хоча обидві групи розмовляють мовою вазірі, що є південним діалектом пушту. Мешканці Вазірістану здавна мають репутацію войовничого народу, відомого звичаями родової кровної помсти. Пуштунські племінні і релігійні лідери традиційно представлені в пакистанському парламенті. Племена поділяються на групи, керовані вождями селищ, які при вирішенні спільних питань періодично збираються на традиційні племінні ради — Лойя-Джирга . Життя вазірістанських пуштунів вельми консервативне в соціальному і релігійному плані. Жінки ретельно оберігаються від сторонніх, кожне домашнє господарство має очолюватись виключно чоловіком.

Регіони[ред.ред. код]

Північний Вазірістан[ред.ред. код]

Північний Вазірістан, або Утманзай, населений племенами Дервіш-Хель (або Вазірі, що дали назву регіону), які проживають в укріплених гірських селах, і Давар (або Даур), чиї поселення розташовані в низинних рівнинних долинах. Місцевості Вазіра називаються Размак, Датта-Хель, Спин-вам, Досали и Шава, даварів — Мираншах, Мрали, Эдак, Хурмаз, Биланд-Хель, Хассу-Хель и Хайдер-Хель. Столицею Північного Вазірістану є місто Міраншах.

Південний Вазірістан[ред.ред. код]

Південний Вазірістан, або Ахмадзай, населений переважно плем'ям Мехсуд, представники якого живуть у наметових селах і є знаними вівчарями (вівці породи Вазірі), що культивують виробництво чорної і білої вовни. Плем'я управлялося часом своїми вождями, часом — представниками північних племен або центрального уряду. Принципи управління багато в чому запозичені від індійських раджів. Місцевості Вазіра називаються Макин, Два-Той, Шакай, Сорарога, Канігурам, Сарвакай, Танай. Столицею Південного Вазірістану є місто Вана.

Історія[ред.ред. код]

З 1893 Вазірістан — територія, фактично незалежна як від англійських домініонів, так і від афганського уряду.

У 1947 Вазірістан увійшов до складу незалежного Пакистану.

З 2001 Вазірістан є оплотом руху Талібан, поваленого в Афганістані. Таліби відсторонили традиційних племінних вождів і з 2004 захопили фактичну владу в регіоні.

Ісламська держава Вазірістан[ред.ред. код]

14 лютого 2006 на території Північного Вазірістану було оголошено про відновлення незалежності і створення Ісламської держави Вазірістан[1]. Пізніше, незважаючи на спроби пакистанської армії відновити центральну владу, терен ІДВ розширилася за рахунок більшої частини Південного Вазірістану[2].

Самопроголошена сепаратистська держава Вазірістан, не визнана жодною країною світу.

Армія ІДВ нараховує кілька десятків тисяч бійців і складається з мешканців як Вазірістану, так і сусідніх провінцій Пакистану і Афганістану.

7 серпня 2007 Пакистан провів велику військову операцію проти бойовиків руху Талібан в Північному Вазірістані[3].

12 грудня 2009 прем'єр-міністр Юсуф Реза Гілані оголосив про перемогу Пакистану в Південному Вазірістані[4]. Після перемоги пакистанських військ, Вазірістан припинив своє існування. Під контролем бойовиків залишилися лише кілька районів Північного Вазірістану.

29 жовтня 2010 Міністр закордонних справ Пакистану, Шах Махмуд Куреші зробив заяву, що 35 000-не угрупування пакистанських військ готове до початку бойових дій проти талібів у Північному Вазірістані[5].

Примітки[ред.ред. код]