Відмінності між версіями «Вал (споруда)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 4: Рядок 4:
== Історія застосування ==
== Історія застосування ==


Найдавніші земляні вали на теренах [[Україна|України]] - [[Траянові вали]] за припущеннями походять з І-ІІ ст. по III-IV ст. У фортифікаціях ІХ-ХІІ ст. широко застосовували земляні вали з [[Рів (оборонна споруда)|ровом]] з напольної сторони, поверх яких йшли дерев'яні укріплення типу [[Палісад|палісаду]], стіни із [[Городня (архітектура)|городень]]. В основі цих валів знаходились заповнені землею, камінням дерев'яні [[Зруб (архітектура)|зруби]].
Найдавніші земляні вали на теренах [[Україна|України]] - [[Траянові вали]] за припущеннями походять з І-ІІ ст. по III-IV ст. У фортифікаціях ІХ-ХІІ ст. широко застосовували земляні вали з [[Рів (оборонна споруда)|ровом]] з напольної сторони, поверх яких йшли дерев'яні укріплення типу [[Палісад|палісаду]], стіни із [[Городня (архітектура)|городень]]. В основі цих валів знаходились заповнені землею, камінням дерев'яні [[Зруб (архітектура)|зруби]]. З початком застосування мурованих фортифікацій роль оборонних валів у фортифікаціях дещо зменшилась. Та з початком широкого застосування [[Артилерія|артилерії]] набули поширення фортифікації у вигляді земляного валу, насипаного поверх мурованої основи.


== Застосування ==
== Застосування ==

Версія за 12:41, 22 березня 2014

Вал оборонна споруда у фортецях, замках, укріплених районах в вигляді високого насипу з крутим схилом, розташованим з боку ймовірного нападу супротивника.

Історія застосування

Найдавніші земляні вали на теренах України - Траянові вали за припущеннями походять з І-ІІ ст. по III-IV ст. У фортифікаціях ІХ-ХІІ ст. широко застосовували земляні вали з ровом з напольної сторони, поверх яких йшли дерев'яні укріплення типу палісаду, стіни із городень. В основі цих валів знаходились заповнені землею, камінням дерев'яні зруби. З початком застосування мурованих фортифікацій роль оборонних валів у фортифікаціях дещо зменшилась. Та з початком широкого застосування артилерії набули поширення фортифікації у вигляді земляного валу, насипаного поверх мурованої основи.

Застосування

Будувався із землі, каменю чи одночасно з різних матеріалів. В основі валу могли улаштовуватися каземати, капоніри та інші фортифікаційні споруди. Вал зводився попереду основних укріплень. Служив бойовою позицією, захистом від прицільних пострілів та стеження за об'єктами укріплення з боку супротивника[1]. Складався з брустверу та валгангу. Бруствер слугував прикриттям бойової позиції. Валганг розташовувався двома присту́пками: верхній, зазвичай, слугував для встановлення гармат і називався артилерійським валгангом; нижній — для руху гармат та людей і називався валгангом сполучення[2].

У широкому сенсі — система укріплених районів, приміром Атлантичний вал.

Див. також

Примітки

  1. Военная энциклопедия Сытина. Том 5 Бомбарда — Верещагин, Александр Васильевич. СПб., 1911, стор. 221
  2. Велика радянська енциклопедія

Джерела