Вежа Бачевського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:27, 22 лютого 2020, створена Submajstro (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вежа Бачевського

Вежа Бачевського — рекламний павільйон фірми «Baczewski» у формі вежі споруджений у 1926 році архітектором Ервіном Вечореком. Вежа була споруджена на території, де проходили Східні торги. Зараз це частина території Стрийського парку.[1]

Опис споруди[ред. | ред. код]

Вежа була виконана у формі посудини, у якій випускалася горілка фірми родини Бачинських, обкладена пляшками продукції цієї фірми. Висота вежі складала 20 м. Вежу визнали найцікавішою і найбільш відвідуваною експозицією крайової виставки[2].

Ервін Вечорек спроектував вежу в стилі ар деко, з врахуванням його місцевому різновиду — «кристалічний» стиль. Вежа була двоярусною, виготовлена з дерева, розташовувалася перед павільйоном «Підкова».

Перший ярус площею 36 м² використовувався для проведення виставок, виконував функцію стилобату, з нього виростав основний об'єм будівлі. Цей ярус був спочатку відкритим, а згодом його засклили. На верхньому був пологий дах зі звисом шириною 1,8 м та невеликим щипцем з кожної сторони.

Верхній ярус мав розмір розмір 6×6 м в плані, не мав внутрішнього функційного навантаження, його стіни зовні використовувалися для реклами. Дах будівлі на відмітці близько 20 м, був зигзагоподібним, нагадував стилізовану корону.

Після того як у 1930 році поряд спорудили дві передавальні вежі для розміщення радіостудії використали вежу Бачевського. У 1939 році, перед початком Другої світової війни вежу розібрали.

Вежа Бачевського у 1930 році

Вежа в культурі[ред. | ред. код]

Станіслав Лем у книзі про міжвоєнний Львів «Високий замок» так описував цю вежу[3]

« Узимку та влітку над ним панувала вежа Бачевського, чотирикутна, зусебіч викладена рядами повних кольорових пляшок. Мене страшенно цікавило, чи там справжній лікер, а чи тільки фарбована вода, але цього ніхто не знав. «

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Східні торги. Давня вежа Бачевського. Центр міської історії Центрально-Східної Європи. Процитовано 7 січня 2020. 
  2. Ольга Швагуляк-Шостак (грудень 2006). Горілчана вежа. Контракти №50. Галицькі Контракти. Процитовано 7 січня 2020. 
  3. Місто дитинства Станіслава Лема. svitom.info. Мандруємо світом. Процитовано 7 січня 2020. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Бабій С.В. Будівлі «Польського радіо» у Львові (1930–1939) // Матеріали 12-ї Всеукраїнської наукової конференції «Актуальні питання історії науки і техніки» (м. Контоп, 3–5 жовтня 2013 р.) / Центр пам’яткознавства НАН України і УТОПІК ; Конотоп. міськ. рада ; Центр досл. наук.-тех. потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва НАН України ; Акад. наук вищої освіти України ; Акад. інж. наук України ; Асоц. праців. музеїв тех. проф. ; Держ. політех. муз. при НТУУ «КПІ». К. — 2013. — С. 16-18.

Посилання[ред. | ред. код]