Велика рифтова долина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:14, 24 вересня 2009, створена CommonsDelinker (обговорення | внесок) (Зі сторінки вилучений файл EAfrica.jpg, оскільки він був вилучений з Wikimedia Commons користувачем Tiptoety. Причина: Exact or scaled-down duplicate of: [[co)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Синайський півострів по центру, Мертве море й долина Йордану з півночі
Йорданська долина вигляд з космосу


Велика рифтова долина ця назва, дана в кінці 19 століття британським дослідником Джоном Волтером Грегорі долині, завдовжки приблизно 6000 км і 30-100 км завширшки, 100-1000 м завглибшки яка простяглась від північної Сирії в Південно-Західній Азії до центральної частини Мозамбіку в Східній Африці. На разі назва вважається геологічно не точною, бо має на увазі декілька окремих рифтів і розломів, Рифт є вузькою зоною по якій Африканська плита розмежовується на дві новітні плити (субплити або протоплити) Нубійську і Сомалійську. На сьогодення її межі від Афарського потрійного розлому в Афарській улоговині до узбережжя центрального Мозамбіку.

Географія

Велика рифтова долина має поділ на декілька фізико-географічних провінцій. На півночі вона представлена Рифтом Мертвого моря утворюючи Долину Бекаа розмежовуюча гори Ливан від Антилівану, південніше це долина Хула відокремлююча Галілейські гори від Голанських висот. Річка Йордан розпочинається тут, тече через озеро Хула і Кінерет, далі по Йорданській долині до Мертвого моря. На південь долина прямує ваді Арава до затоки Акаба і далі Червоним морем. Від півдня Синайського півострова Рифт Мертвого моря переходить в Рифт Червоного моря і прямує по улоговині Червоного моря. При виході на берег Рифт Червоного моря разом з Аденським хребтом й Східно-Африканським рифтом утворюють Афарський потрійний розлом.

На сході Африки долина має поділ на дві частини: Східна Рифтова долина і Західна Рифтова долина.

Західна Рифтова долина або рифт Альберта, є місце розташування найвищих гір в Африці, на кшталт гори Вирунга, хрбет Мітумба, Рувензорський хребет, а також Озера Великої Рифтової долини і одне з найглибших в світі озеро Танганьїка.

Всі Великі Африканські озера утворені в зоні рифту.

Озера Східної Рифтової долини, як правило безстічні в світовий океан, не глибоки і мають високий вміст солі. Це озера на кшталт Магаді, Елментеїта, Богорія, Накуру, Найваша.

Література

  • Africa's Great Rift Valley, 2001, ISBN 0810906023
  • Tribes of the Great Rift Valley, 2007, ISBN 9780810994119
  • East African Rift Valley lakes, 2006, OCLC 76876862
  • Photographic atlas of the Mid-Atlantic Ridge Rift Valley, 1977, ISBN 0387902473
  • Rift Valley fever : an emerging human and animal problem, 1982, ISBN 9241700637

Дивись також

Посилання інтернету