Великий лісовий кабан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Велика лісова свиня
Велика лісова свиня
Велика лісова свиня
Група великих лісових свиней
Група великих лісових свиней
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Підтип: Хребетні
Клас: Ссавці
Інфраклас: Плацентарні
Ряд: Парнокопитні
Підряд: Нежуйні
Родина: Свині
Рід: Hylochoerus
Вид: Велика лісова свиня
Біноміальна назва
Thomas, 1904
Розповсюження підвидів великої лісової свині: * H. m. meinertzhageni * H. m. rimator * H. m. ivoriensis
Розповсюження підвидів великої лісової свині:
  • H. m. meinertzhageni
  • H. m. rimator
  • H. m. ivoriensis
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Hylochoerus meinertzhageni
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hylochoerus meinertzhageni
EOL logo.svg EOL: 328333
ITIS logo.svg ITIS: 625009
IUCN logo.svg МСОП: 41769
Fossilworks: 231606

Велика лісова свиня (лат. Hylochoerus meinertzhageni) — вид родини свиней (Suidae), поширений в Західній і Центральній Африці.

Особливості[ред. | ред. код]

Велика лісова свиня — найбільший представник родини. Її розміри сягають 190—280 см, висота в плечах — 112-150 см, а вага — 150 - 275 кг. Середня величина особин на сході ареалу більша, самці як правило значно більші за самок. Довга і жорстка шерсть, забарвлена в чорний колір, з віком починає випадати, через що темна шкіра виглядає голою. Впадає в очі велика голова з великим рилом і вираженими жовнами з боків, особливо в самців. Ікла сильні, але менші, ніж у бородавочника.

Поширення[ред. | ред. код]

Великі лісові свині живуть в Африці, їх ареал тягнеться від Гвінеї до Танзанії. Існують три географічно розділених популяції вздовж екватора. Західна популяція поширена від Гвінеї до Гани, центральноафриканська — в Камеруні і Республіці Конго, східна має великий ареал, що тягнеться від Демократичної Республіки Конго до Ефіопії і Танзанії. Середовищем їх проживання є перш за все тропічні ліси, іноді також деревні чи чагарникові савани.

Поведінка[ред. | ред. код]

Великі лісові свині живуть в групах, які складаються як правило з одного самця, декількох самок і потомства різного віку. Ареал групи може охоплювати до 10 кв.км. Ареали різних груп можуть при цьому перетинатися. Самці стежать за безпекою групи і нападають на хижаків, таких як леопард и або плямисті гієни. Жертвами нападу їх можуть ставати іноді і люди. За роль ватажка групи між самцями можуть спалахувати жорстокі бої, при яких вони з великою швидкістю стикаються головами, що іноді призводить до пролому черепа одного із суперників.

Існують різні дані про години доби, протягом яких великі лісові свині активні. Деякі спостереження говорять про активність в денний час, проте інші результати досліджень говорять про те, що на пошуки їжі ці тварини відправляються в сутінках або вночі.

Харчування[ред. | ред. код]

Великі лісові свині харчуються майже виключно рослинною їжею, надаючи перевагу травам і молодим пагонам певних чагарників. На відміну від інших свиней вони не розривають землю в пошуках коренів.

Розмноження[ред. | ред. код]

Після п'ятимісячної вагітності самка народжує на світ від двох до чотирьох дитинчат. Перед народженням самка будує своєрідне лігво, а через тиждень після народження знову повертається в групу. У дев'ятитижневому віці дитинчата відвикають від молока матері, статева зрілість настає у віці 18 місяців.

Великі лісові свині і люди[ред. | ред. код]

Череп великої лісової свині

Великі лісові свині стали відомі науці відносно пізно. Перше науковий опис цієї тварини був зроблений в 1904 році британським зоологом Томасом Олдфілдом . Біноміальний епітет виду був даний на честь британського офіцера і натураліста Річарда Майнерцхагена.

В даний час ареал великий лісової свині розбитий на безліч окремих територій, основними загрозами увазі є браконьєрство, мисливство та руйнування її сфери обитания. Тим не менше, вид незважаючи на скорочуються популяції поки не оцінюється як загрозливий.

Спроби помістити великих лісових свиней в зоопарки поки не були успішними. У неволі ці тварини виживали лише недовго і не давали потомства. Бернард Гржимек припускав, що причиною є недостатні знання про харчування та інших життєві потреби цього виду. В наш час[коли?] одна самка міститься в зоопарку Сан-Дієго.

Серед жителів центральноафриканського регіону поширені різні забобони, пов'язані з великими лісовими свинями. Існує боязнь самців, які іноді нападають на людей.

Систематика[ред. | ред. код]

У виду велика лісова свиня є три підвиди[2]

  • Hylochoerus meinertzhageni meinertzhageni
  • Hylochoerus meinertzhageni rimator
  • Hylochoerus meinertzhageni ivoriensis

Література[ред. | ред. код]

  • Ronald M. Nowak:Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, Baltimore 1999, ISBN 0-8018-5789-9.
  • J.-P. d'Huart:The Forest Hog (Hylochoerus meinertzhageni).In: WLR Oliver (Hrsg.):Pigs, Peccaries and Hippos. Status Survey and Action Plan.IUCN, Gland 1993, S. 84-93.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. d'Huart, J.P. & Klingel, H. (2008). Hylochoerus meinertzhageni. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 5 April 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern.
  2. Don E. Wilson & DeeAnn M. Reeder (editores). (2005). «Hylochoerus meinertzhageni». Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed).