Венглінське джерело: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
Немає опису редагування
мНемає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
'''Венглі́нське джерело́''' — давній водозабір, перші згадки про який можуть сягати аж 1407 року. Це джерело постачало воду до чотирьох фонтанів на [[Площа Ринок (Львів)|Ринку]] довкола ратуші, а сам водопровід пролягав вулицями Погулянки, Кохановського, Сакраменток, Пекарською, Чарнецького і Руською на Ринок до ратуші, а звідти до вул. Гродзіцьких, Ормяньску, Краківську.
{{Стаття, з якої нема посилань|дата=квітень 2013}}

'''Венглінське джерело''' давній водозабір,перші згадки про який можуть сягати аж 1407 року. Це джерело постачало воду до чотирьох фонтанів на Ринку довкола ратуші, а сам водопровід пролягав вулицями Погулянки, Кохановського, Сакраменток, Пекарською, Чарнецького і Руською на Ринок до ратуші, а звідти до вул. Гродзіцьких, Ормяньску, Краківську.
В 1839 році збудовано фасад і відремонтовано склепіння давнього водозабору. Оскільки "водна комора" глибоко врізана у схил, фасад по боках підпирають два масивні контрфорси, складені як і вся споруда,прикрашені рельєфними зображеннями морських німф-нереїд у вигляді напівжінок-напівриб, що тримають у руках дари моря: мушлі та гілки коралів. Припускається, що автором цих алегорій стихій води був львівський скульптор Пауль Ойтеле (Paul Eutele; 1804-1889). Невелике приміщення (5.43х3.53 м) перекрито гостролуким склепінням, складеним, на відміну від фасаду, із необробленого ламаного каміння. Всередині комори є басейн-відстійник розмірами 3.80х1.90; його глибина, за архівними даними, сягала 1.45 м. Приблизно посередині довжини басейну знаходилася зруйнована зараз перемичка. Тут накопичувалася і відстоювалася вода з навколишніх джерел, яка потім по трубах надходила до міста. Ззовні склепіння комори додатково було захищене кам'яними плитами, які частково збереглися.
В 1839 році збудовано фасад і відремонтовано склепіння давнього водозабору. Оскільки «водна комора» глибоко врізана у схил, фасад по боках підпирають два масивні контрфорси, складені як і вся споруда, прикрашені рельєфними зображеннями морських німф-нереїд у вигляді напівжінок-напівриб, що тримають у руках дари моря: мушлі та гілки коралів. Припускається, що автором цих алегорій стихій води був львівський скульптор Пауль Ойтеле (Paul Eutele; 1804–1889). Невелике приміщення (5.43х3.53 м) перекрито гостролуким склепінням, складеним, на відміну від фасаду, із необробленого ламаного каміння. Всередині комори є басейн-відстійник розмірами 3.80х1.90; його глибина, за архівними даними, сягала 1.45 м. Приблизно посередині довжини басейну знаходилася зруйнована зараз перемичка. Тут накопичувалася і відстоювалася вода з навколишніх джерел, яка потім по трубах надходила до міста. Ззовні склепіння комори додатково було захищене кам'яними плитами, які частково збереглися.
Особливістю рельєфу є вирізьблена над входом в камені сирена. Це єдина сирена, як герб, у Львові.
Особливістю рельєфу є вирізьблена над входом в камені сирена. Це єдина сирена, як герб, у Львові.


== Джерела та література ==
== Джерела та література ==


* Павло Гранкін: "Brunnenstube [водяна комора] або водозбірник на Погулянці". "Ринок інсталяцій" №9 - 2004, С.79.
* Павло Гранкін: «Brunnenstube [водяна комора] або водозбірник на Погулянці». «Ринок інсталяцій» № 9 — 2004, С.79.
{{Доробити}}
{{Доробити}}

== Посилання ==
== Посилання ==
* http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=218
* http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=218

{{Ізольована стаття}}


[[Категорія:Історичні місця України]]
[[Категорія:Історичні місця України]]

Версія за 06:14, 12 травня 2014

Венглі́нське джерело́ — давній водозабір, перші згадки про який можуть сягати аж 1407 року. Це джерело постачало воду до чотирьох фонтанів на Ринку довкола ратуші, а сам водопровід пролягав вулицями Погулянки, Кохановського, Сакраменток, Пекарською, Чарнецького і Руською на Ринок до ратуші, а звідти до вул. Гродзіцьких, Ормяньску, Краківську.

В 1839 році збудовано фасад і відремонтовано склепіння давнього водозабору. Оскільки «водна комора» глибоко врізана у схил, фасад по боках підпирають два масивні контрфорси, складені як і вся споруда, прикрашені рельєфними зображеннями морських німф-нереїд у вигляді напівжінок-напівриб, що тримають у руках дари моря: мушлі та гілки коралів. Припускається, що автором цих алегорій стихій води був львівський скульптор Пауль Ойтеле (Paul Eutele; 1804–1889). Невелике приміщення (5.43х3.53 м) перекрито гостролуким склепінням, складеним, на відміну від фасаду, із необробленого ламаного каміння. Всередині комори є басейн-відстійник розмірами 3.80х1.90; його глибина, за архівними даними, сягала 1.45 м. Приблизно посередині довжини басейну знаходилася зруйнована зараз перемичка. Тут накопичувалася і відстоювалася вода з навколишніх джерел, яка потім по трубах надходила до міста. Ззовні склепіння комори додатково було захищене кам'яними плитами, які частково збереглися. Особливістю рельєфу є вирізьблена над входом в камені сирена. Це єдина сирена, як герб, у Львові.

Джерела та література

  • Павло Гранкін: «Brunnenstube [водяна комора] або водозбірник на Погулянці». «Ринок інсталяцій» № 9 — 2004, С.79.

Посилання