Веретено поділу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рання анафаза мітозу в клітині нирки тритона (світловий мікроскоп, імунофлюоресценція). Мікротрубки зелені, хромосоми блакитні. Чітко є видимим веретено ділення, утворене мікротрубками.


Конфокальна мікрофотографія мітотичних мікротрубочок зелений сигнал від анти-тубуліну, кон’югованого з барвником та ядра блакитний сигнал від ядра у клітинах меристеми головних коренів чотириденних проростків Arabidopsis thaliana (Col-0) Зображення отримано за допомогою лазерного скануючого конфокального мікроскопа Zeiss 710 (Carl Zeiss, Germany). Масштаб мікрофотографії: 5 мкм.


Веретено поділу (син.: ахроматинове веретено) — система мікротрубок у клітині, яка ділиться. Забезпечує розходження хромосом у мітозі і мейозі.

Веретено поділу формується в профазі і розпадається в телофазі. Нитки веретена поділу, які представлені пучками мікротрубок, мають подвійне заломлення світла і їх можна спостерігати в живій клітині в поляризаційному мікроскопі. Склад веретена поділу міститься два типи мікротрубок: ті, які відходять від полюсів (полюсні) і від кінетохорів хромосом (хромосомальні). Розходження хромосом відбувається в результаті скорочення хромосомальних мікротрубок, їх ковзання відносно полюсних і видовження останніх, точний механізм руху невідомий. Веретено поділу може бути астральним, з вираженими полюсами (наприклад, у багатоклітинних тварин) або анастральним, без чітких полюсів (наприклад, у квіткових рослин). Веретено поділу разом із центрами збірки мікротрубочок утворює мітотичний апарат.

Джерела[ред. | ред. код]