Верхньосілезький вугільний басейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:28, 14 серпня 2017, створена Білецький В.С. (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Верхньосілезький регіон навколо Катовіце в 1905
Файл:Trójkąt Trzech Cesarzy.JPG
Верхньосілезький регіон навколо Катовіце в 1907

Верхньосілезький вугільний басейн (пол. Górnośląskie Zagłębie Węglowe,) вугільний басейн в Сілезії, головним чином в Польщі, але частково в Чехії (Остраво-Карвинський вугільний басейн). Має й інші корисні копалини (метан, цинк, свинець, кадмій).

Історія[ред. | ред. код]

Історія видобутку вугілля у Верхній Сілезії ‎

Розташування і населення[ред. | ред. код]

Верхньосілезький вугільний басейн є в історичному регіоні Верхня Сілезія та Заглеб'є Домбровське на півдні Польщі, в верхів'ях Вісли і Одеру, а також частково в Мораво-Сілезькому краю в Чехії на Верхньосілезькій низовині, обрамлений Судецькими та Свєнтокширськими горами на площі близько 6500 км²., з них бл. 1000 км² припадає на його півд. частину в Чехії, що має назву Остравсько-Карвинський басейн. Загальні запаси вугілля в бас. до глиб. 1000 м — 100 млрд т. Вугленосні відклади ниж. і сер. карбону виповнюють велику мульду. У вугленосній товщі знаходиться більше 450 вугільних пластів та прошарків, з них до 200 потужністю більше 0,5 м. Вугілля гумусове, однорідного петрографіч. складу. Теплота згоряння 26-30 МДж/кг. Річний видобуток підземним способом близько 175 млн т, в тому числі 150 млн т у Польщі.

Технологія розробки[ред. | ред. код]

Видобуток ведеться підземним способом.

Розробка вугілля ведеться в осн. в Рибницько-Глівіцькому та Центральному пром. районах, де вугілля високоякіне марок ГЖ, Ж і К. В Краківському районі — вугілля марок Д та Г. Вугілля переважно малозольне — 3-8%. Газовміст малий. На Верхньосілезький вугільний басейн припадає 98% загального видобутку вуг. в Польщі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]