Відмінності між версіями «Вилуговування»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (робот додав: kk:Шаймалау)
м (r2.7.3) (робот додав: ko:용탈)
Рядок 40: Рядок 40:
 
[[it:Lisciviazione]]
 
[[it:Lisciviazione]]
 
[[kk:Шаймалау]]
 
[[kk:Шаймалау]]
  +
[[ko:용탈]]
 
[[nl:Uitlogen]]
 
[[nl:Uitlogen]]
 
[[pl:Ługowanie]]
 
[[pl:Ługowanie]]

Версія за 08:47, 3 березня 2013

Вилуговування золота.JPG
Схема установки по вилуговуванню міді.

Вилуговування (рос. выщелачивание, англ. leaching, lixiviation, нім. Auslaugung f) – у найзагальнішому розумінні – переведення у розчин, як правило водний, одного або декількох компонентів твердого матеріалу. Під В. розуміють:

1) Процес вимивання водою розчинних солей з мінералів. Напр., В. окремих різновидів сірки з вугілля, знесолення вугілля тощо.

2) Процес виносу лужних і лужноземельних металів з кристалічної ґратки мінералів: наприклад, із слюд внаслідок вилуговування утворюються гідрослюдисті мінерали.

3) Операція гідрометалургійного процесу. В. піддають руди і продукти їх збагачення (концентрати, промпродукти, хвости), продукти пірометалургійного переділу (огарки, штейни, анодні шлами, а також відходи обробки металів і сплавів). В. широко використовують у виробн. урану, золота, міді, цинку, молібдену, вольфраму, алюмінію і ін. Процес В. складається з трьох стадій: підведення реаґуючих речовин до твердої поверхні; хім. реакція; відведення розчинених продуктів реакції до розчину. Частіше за все В. протікає в дифузійній області, тобто швидкість процесу контролюють перша і третя стадії. Однак можливий також кінетичний режим, при якому найповільнішою стадією є хім. реакція, а також змішаний дифузійно-кінетичний режим. В. прискорюється при зменшенні розміру частинок матеріалу, збільшенні температури (особливо при кінетич. режимі), а в дифузійній області - при збільшенні інтенсивності перемішування. В. здійснюють різними способами в залежності від природи, складу і стану матеріалу, що піддається обробці. Напр., В. золотих, уранових і сульфідних концентратів проводять при перемішуванні пульпи. В. міді з окиснених руд, алюмінатів зі спечених бокситів та ін. пористих і зернистих матеріалів, не схильних до злежування, проводять просочуванням розчинника через нерухомий шар твердого матеріалу - т.зв. перколяція. В. може бути поєднане з механо-хімічним, ультразвуковим, біологічним та термічним впливом на матеріал.

Див. також

Література