Внутрішнє вухо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 20:21, 25 грудня 2020, створена Brunei (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 37.115.76.27 (обговорення) до зробленого В.Галушко)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Внутрішнє вухо
Gray923.png
Равлик та присінок (передвер'я).
Латинська назва auris interna
Анатомія Грея subject #232 1047
Артерія Лабіринтна артерія
MeSH Inner+ear

Commons-logo.svg Внутрішнє вухо у Вікісховищі

Внутрішнє вухо. Ілюстрація з підручника анатомії Грея .

Внутрішнє вухо (лат. auris interna) — один з трьох відділів органів слуху і рівноваги, який через свою хитромудру форму називається кістковим лабіринтом.[1][2]

Анатомія[ред. | ред. код]

Кістковий лабіринт[ред. | ред. код]

Кістковий лабіринт складається з присінку, завитки (спірально закручений в 2,5 оберти канал) і півколових каналів[3]. Завитка знаходиться попереду, а півколові канали позаду, між ними розташована порожнина неправильної форми — присінок.

Перетинчастий лабіринт[ред. | ред. код]

Всередині кісткового лабіринту знаходиться перетинчастий лабіринт, який має також три частини, але менших розмірів, а між стінками обох лабіринтів знаходиться невелика щілина, заповнена прозорою рідиною — перилімфою.

Функція[ред. | ред. код]

Кожна частина внутрішнього вуха виконує певну функцію:

  • Завитка є органом слуху.

Звукові хвилі, які з зовнішнього слухового проходу через середнє вухо потрапляють у внутрішній слуховий прохід, у вигляді вібрації передаються рідині, що заповнює завитку. Всередині завитка знаходиться основна мембрана (нижня перетинчаста стінка), на якій розташований кортіїв орган — скупчення особливих слухових волоскових клітин, які через коливання перилімфи сприймають слухові подразнення в діапазоні 16-20000 Гц, перекодовують їх у нервові імпульси і передають на нервові закінчення VIII пари черепномозкових нервів — присінково-завиткового нерва; далі нервовий імпульс надходить у корковий слуховий центр головного мозку.

  • Присінок і півколові канали — органи відчуття рівноваги і положення тіла в просторі.

Півколові канали розташовані у трьох взаємно перпендикулярних площинах і заповнені напівпрозорою драглистою рідиною; всередині каналів знаходяться чутливі волоски, занурені в рідину, і при найменшому переміщенні тіла або голови в просторі рідина в цих каналах зміщується, натискає на волоски і породжує імпульси в закінченнях вестибулярного нерва — в мозок надходить інформація про зміну положення тіла. Робота вестибулярного апарата дозволяє людині точно орієнтуватися в просторі. Навіть при найскладніших рухах — наприклад, стрибнувши у воду з трампліна і при цьому кілька разів перекинувшись в повітрі, у воді нирець миттєво дізнається, де знаходиться верх, а де низ.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини (переклад Цегельского А.А.). Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7. 
  2. Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. 2006. ISBN 978-0805359091. 
  3. Кістковий лабіринт