Відмінності між версіями «Вологість повітря»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (Відкинуто редагування 46.211.68.205 (обговорення) до зробленого Нестеренко Оля)
Мітка: Відкіт
м
 
(Не показані 10 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 3: Рядок 3:
 
Є два способи кількісної оцінки вологості:
 
Є два способи кількісної оцінки вологості:
 
* [[Абсолютна вологість]] — маса водяної пари, що утримується в одиницях об'єму повітря.
 
* [[Абсолютна вологість]] — маса водяної пари, що утримується в одиницях об'єму повітря.
* [[Відносна вологість]] — відношення абсолютної вологості до її максимального значення при даній [[температура|температурі]]. При 100% відносній вологості в повітрі може відбутися [[конденсація]] водяних пар з утворенням [[туман]]у, випаданням води. Температура, при якій це трапляється, називається ''точкою роси''.
+
* [[Відносна вологість]] — відношення абсолютної вологості до її максимального значення при заданій [[температура|температурі]]. При 100% відносній вологості в повітрі може відбутися [[конденсація]] водяної пари з утворенням [[туман]]у, випаданням води. Температура, при якій це трапляється, називається ''точкою роси''.
   
 
Оптимальна для людини вологість 40-60%
 
Оптимальна для людини вологість 40-60%
   
Наочний приклад рідкого і твердого стану вологи в атмосфері — [[хмари]], що складаються з дрібних крапельок води, кристаликів льоду або їхньої суміші. Необхідна умова утворення хмар — насичення водяної пари до стану конденсації (перетворення пари у воду) або сублімації (перетворення пари в крижані кристали, минаючи рідку фазу) і зниження температури повітря до критичної. Крім того, у повітрі повинні знаходитися так звані ядра конденсації (або сублімації). Звичайно такими ядрами є кристалики солі, що зриваються вітром із гребенів морських хвиль, або мікроскопічний пил, піднятий з поверхні землі, частки гару над виробничими об'єктами. Оскільки над сучасними містами пилу і гару завжди багато, погода в містах завжди гірша ніж за містом. Особливо це виявляється в приморських містах.
+
Наочний приклад рідкого і твердого стану вологи в атмосфері — [[хмари]], що складаються з дрібних крапельок води, кристаликів льоду або їхньої суміші. Необхідна умова утворення хмар — насичення водяної пари до стану конденсації (перетворення пари у воду) або сублімації (перетворення пари в крижані кристали, минаючи рідку фазу) і зниження температури повітря до критичної. Крім того, у повітрі мають бути так звані ядра конденсації (або сублімації). Звичайно такими ядрами є кристалики солі, що зриваються вітром із гребенів морських хвиль, або мікроскопічний пил, піднятий з поверхні землі, частки гару над виробничими об'єктами. Оскільки над сучасними містами пилу і гару завжди багато, погода в містах завжди гірша ніж за містом. Особливо це виявляється в приморських містах.
   
Гарне самопочуття людини залежать не тільки від температури, але і від вологості, сонячного випромінювання, сили вітру і співвідношення цих параметрів. Для оцінки рівня комфортності в місцях зі спекотним кліматом застосовують індекс «температура-вологість» (ІТВ), що обчислюється за формулою 2/5 суми показань сухого і вологого термометра +15. ІТВ, рівний 98.2, був двічі зареєстрований у Долині Смерті, штат Каліфорнія, США; 27 липня 1966 (49° С і 37% вологості) і 12 серпня 1970 (47.5° С і 37% вологості)
+
Гарне самопочуття людини залежить не тільки від температури, але і від вологості, сонячного випромінювання, сили вітру і співвідношення цих параметрів. Для оцінки рівня комфортності в місцях зі спекотним кліматом застосовують індекс «температура-вологість» (ІТВ), що обчислюється за формулою 2/5 суми показань сухого і вологого термометрів +15. ІТВ, рівний 98.2, був двічі зареєстрований у Долині Смерті, штат Каліфорнія, США; 27 липня 1966 (49° С і 37% вологості) і 12 серпня 1970 (47.5° С і 37% вологості)
   
 
== Найвологіше місце ==
 
== Найвологіше місце ==
За рівнем опадів, що випадають за рік, найвологішим місцем у світі є Тутунендо в [[Колумбії]] — 11770 мм у рік, це майже 12 метрів.
+
За рівнем опадів, що випадають за рік, найвологішим місцем у світі є Черрапунджі — 11770 мм у рік, це майже 12 метрів.
Якщо врахувати, що холод, як і спеку, при підвищеній вологості переносити значно важче, це місце можна визнати найвологішим на Землі. Справа в тім, що наявність вологи в повітрі різко змінює його [[теплопровідність]] і [[теплоємність]]. Тому спека і холод в умовах високої вологості переносяться значно важче. Узимку при високій вологості людина більше мерзне, а обмороження можуть наступити вже при +4 °C. У спеку, в тропічному кліматі піт, що виділяється людським організмом, через велику вологість повітря не може ефективно випаровуватися і знижувати температуру тіла. Це приводить до великих втрат води і порушення терморегуляції організму і перегріву. Вологість повітря визначається кількістю в ньому [[водяна пара|водяної пари]]. Джерелом вологи в повітрі є вода, що випаровується з відкритих водних поверхонь, землі і рослин. В [[Атмосфера Землі|атмосфері]] волога може знаходитися в трьох станах: газоподібному — у вигляді [[водяна пара|пари]], рідкому — у вигляді різної величини крапель і твердому — у вигляді [[сніг]]у або [[град]]у.
+
Якщо врахувати, що холод, як і спеку, при підвищеній вологості переносити значно важче, це місце можна визнати найвологішим на Землі. Річ у тім, що наявність вологи в повітрі різко змінює його [[теплопровідність]] і [[теплоємність]]. Тому спека і холод в умовах високої вологості переносяться значно важче. Узимку при високій вологості людина більше мерзне, а обмороження можуть наступити вже при +4 °C. У спеку, в тропічному кліматі піт, що виділяється людським організмом, через велику вологість повітря не може ефективно випаровуватися і знижувати температуру тіла. Це приводить до великих втрат води та порушення терморегуляції організму і перегріву. Вологість повітря визначається кількістю в ньому [[водяна пара|водяної пари]]. Джерелом вологи в повітрі є вода, що випаровується з відкритих водних поверхонь, землі та рослин. В [[Атмосфера Землі|атмосфері]] волога може перебувати в трьох станах: газоподібному — у вигляді [[водяна пара|пари]], рідкому — у вигляді різної величини крапель і твердому — у вигляді [[сніг]]у або [[град]]у.
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
 
* [[Вологість]]
 
* [[Вологість]]
* [[Абсолютна_вологість_повітря|Абсолютна вологість повітря]]
+
* [[Абсолютна вологість повітря]]
  +
* [[Humidex]]
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
* [http://www.nsdl.arm.gov/Library/glossary.shtml#absolute_humidity Glossary definition of absolute humidity] — National Science Digital Library
+
* [https://web.archive.org/web/20050420085336/http://www.nsdl.arm.gov/Library/glossary.shtml#absolute_humidity Glossary definition of absolute humidity] — National Science Digital Library
* [http://nsidc.org/arcticmet/glossary/psychrometric_tables.html Glossary definition of psychrometric tables] — National Snow and Ice Data Center
+
* [https://web.archive.org/web/20051212132513/http://nsidc.org/arcticmet/glossary/psychrometric_tables.html Glossary definition of psychrometric tables] — National Snow and Ice Data Center
* [http://nsidc.org/arcticmet/glossary/specific_humidity.html Glossary definition of specific humidity] — National Snow and Ice Data Center
+
* [https://web.archive.org/web/20050811085256/http://nsidc.org/arcticmet/glossary/specific_humidity.html Glossary definition of specific humidity] — National Snow and Ice Data Center
 
* [http://www.vaisala.com/humiditycalculator/?SectionUri=%2finstruments%2frhcalc FREE Humidity & Dewpoint Calculator] — Vaisala
 
* [http://www.vaisala.com/humiditycalculator/?SectionUri=%2finstruments%2frhcalc FREE Humidity & Dewpoint Calculator] — Vaisala
   

Поточна версія на 07:26, 10 листопада 2019

Вологість повітря — вміст водяної пари в повітрі, характеризується пружністю водяної пари, відносною вологістю, дефіцитом вологи, точкою роси, — є одним з найважливіших параметрів атмосфери, що визначає погоду, а також те, наскільки комфортно почуває себе людина в цей момент часу.

Є два способи кількісної оцінки вологості:

  • Абсолютна вологість — маса водяної пари, що утримується в одиницях об'єму повітря.
  • Відносна вологість — відношення абсолютної вологості до її максимального значення при заданій температурі. При 100% відносній вологості в повітрі може відбутися конденсація водяної пари з утворенням туману, випаданням води. Температура, при якій це трапляється, називається точкою роси.

Оптимальна для людини вологість 40-60%

Наочний приклад рідкого і твердого стану вологи в атмосфері — хмари, що складаються з дрібних крапельок води, кристаликів льоду або їхньої суміші. Необхідна умова утворення хмар — насичення водяної пари до стану конденсації (перетворення пари у воду) або сублімації (перетворення пари в крижані кристали, минаючи рідку фазу) і зниження температури повітря до критичної. Крім того, у повітрі мають бути так звані ядра конденсації (або сублімації). Звичайно такими ядрами є кристалики солі, що зриваються вітром із гребенів морських хвиль, або мікроскопічний пил, піднятий з поверхні землі, частки гару над виробничими об'єктами. Оскільки над сучасними містами пилу і гару завжди багато, погода в містах завжди гірша ніж за містом. Особливо це виявляється в приморських містах.

Гарне самопочуття людини залежить не тільки від температури, але і від вологості, сонячного випромінювання, сили вітру і співвідношення цих параметрів. Для оцінки рівня комфортності в місцях зі спекотним кліматом застосовують індекс «температура-вологість» (ІТВ), що обчислюється за формулою 2/5 суми показань сухого і вологого термометрів +15. ІТВ, рівний 98.2, був двічі зареєстрований у Долині Смерті, штат Каліфорнія, США; 27 липня 1966 (49° С і 37% вологості) і 12 серпня 1970 (47.5° С і 37% вологості)

Найвологіше місце[ред. | ред. код]

За рівнем опадів, що випадають за рік, найвологішим місцем у світі є Черрапунджі — 11770 мм у рік, це майже 12 метрів. Якщо врахувати, що холод, як і спеку, при підвищеній вологості переносити значно важче, це місце можна визнати найвологішим на Землі. Річ у тім, що наявність вологи в повітрі різко змінює його теплопровідність і теплоємність. Тому спека і холод в умовах високої вологості переносяться значно важче. Узимку при високій вологості людина більше мерзне, а обмороження можуть наступити вже при +4 °C. У спеку, в тропічному кліматі піт, що виділяється людським організмом, через велику вологість повітря не може ефективно випаровуватися і знижувати температуру тіла. Це приводить до великих втрат води та порушення терморегуляції організму і перегріву. Вологість повітря визначається кількістю в ньому водяної пари. Джерелом вологи в повітрі є вода, що випаровується з відкритих водних поверхонь, землі та рослин. В атмосфері волога може перебувати в трьох станах: газоподібному — у вигляді пари, рідкому — у вигляді різної величини крапель і твердому — у вигляді снігу або граду.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]