Воєнний блок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Найбільші військові блоки, одним з принципів яких є колективна безпека:
   АС

Воєнний блок або Воєнно-політичний блок — військово-політичний союз або угода держав з метою спільних дій для вирішення загальних політичних, економічних і військових завдань. Воєнні блоки та союзи створювалися ще в старовині, проте їх значення особливо зросло із зародженням капіталізму.

Найвідомішими в історії воєнними блоками були:

В епоху імперіалізму, із загостренням боротьби між основними імперіалістичними державами і різким розмежуванням їх на ворожі угрупування, воєнно-політичні союзи стали створюватися на тривалий термін. Перед початком 1-ої світової війни 1914—18 утворилися два основних воєнно-політичні союзи:

  • Троїстий союз 1882 (Німеччина, Австро-Угорщина, Італія), якому протистояли військовий союз Франції і Росії (1892), і
  • Антанта (фр. «Entente cordial») — союз Великої Британії і Франції (1904), перетворені в 1907 у «Потрійну згоду» («Потрійна Антанта») — союз Великої Британії, Франції і Росії.

Напередодні 2-ої світової війни 1939—45 був створений воєнний блок фашистських держав — «Антикомінтернівський пакт» (1936) між Німеччиною і Японією; у 1937 до нього приєдналася Італія, а пізніше Угорщина, Іспанія тощо. На початку війни йому протистояв воєнно-політичний блок західних країн (Велика Британія, Франція, Бельгія, Польща тощо). У серпні 1941 був утворений англо-американський блок (Атлантична хартія). У липні 1941 СРСР уклало угоду з Великою Британією, а у вересні підписав декларацію про приєднання до Атлантичної хартії. До січня 1942 завершилося утворення антигітлерівської коаліції, до якої увійшли Велика Британія, США, СРСР, Франція і інші країни (всього 26 держав).

Див. також

Джерела

Література

  • В. Константинов. Союз воєнно-політичний // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.680 ISBN 978-966-611-818-2

Посилання