Вулканський салют

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леонард Німой демонструє вулканський салют

Вулканський салют, вулканське привітання (англ. Vulcan salute) — жест рукою — піднята вперед долоня з розведеними середнім і безіменним пальцем і витягнутим великим. Зазвичай розуміється як «Живи довго і процвітай»; власне, ці слова і супроводжують жест. Салют був придуманий і популяризований Леонардом Німоєм, який зображував персонажа — напіввулканця Спока в оригінальному телесеріалі «Зоряний шлях» наприкінці 1960-х років.

Вперше жест з'явився в 1967 році в епізоді другого сезону «Час люті». Жест складний; вважається, що актори не складали його прямо перед камерою, а піднімали руку в салюті, коли відчували, що жест вийшло відтворити.

У своїй автобіографії I Am Not Spock Німой писав, що він спирався на єврейське жестове благословення, в якому обидві руки відтворюють символ шин (ש), від «Шаддай», (Всемогутній) Бог. Німой писав, що, коли він був дитиною, його дід узяв його в синагогу. Там він побачив це благословення і був сильно вражений ним[1].

Поєднання фрази «Живи довго і процвітай» і відповіді на неї «Миру і довгого життя», придумане Теодором Старджоном[2], аналогічно формату близькосхідного вітання «Ассаламу алейкум / шалом алейхем» (мир вам) і відповіді «і вам миру».

Вулканський салют поза «Зоряним шляхом»

Прообраз жесту
 • Вулканський салют використовують професійні реслери Big Van Vader і Великий Татко Ві.
 • У фільмі «Поліцейська академія 5: Місце призначення - Маямі-Біч» сержант Нік Лассард (племінник ректора Лассарда) зробив вулканський захват, що «вирубує» супротивника (супроводивши його уколом снодійного) і зобразив вулканський салют. Ларвелль Джонс теж зобразив цей знак.
 • У мультфільмі «Льодовиковий період» в сцені проходження через крижану печеру малюк віддає літаючій тарілці вулканський салют.
 • У серіалі «Доктор Хто» (11 серія 2 сезону «Бійся її») Доктор, дивлячись на малюнки десятирічної дівчинки Хлої Веббер, зауважує: «Я нездара, але можу зробити так» і показує вулканський салют.
 • У мультсеріалі «Totally Spies!» (15 серія 1 сезону «Aliens») Алекс, побачивши інопланетянина, віддає йому вулканський салют.
 • У мультфільмі «Монстри проти прибульців» президент Хетеуей, вперше побачивши гігантського робота Галактазара, віддає йому вулканський салют.
 • У фільмі «Експеримент 2: Хвиля» згадується фраза «Живіть довго і процвітайте» у поєднанні з даними жестом.
 • У мультфільмі «Історія іграшок 2» Базз Лайтер, прощаючись зі своїм двійником, віддає йому вулканський салют.
 • Активно використовується в серіалі «Теорія великого вибуху» Шелдоном Лі Купером, бо він — великий фанат Спока.

Примітки

 1. Leonard Nimoy: 'Star Trek' fans can be scary. Hero Complex. Los Angeles Times. May 11, 2009. Архів оригіналу за 2013-04-21. Процитовано 2015-05-07. 
 2. Theodore Sturgeon. Gary Westfahl's Bio-Encyclopedia of Science Fiction Film. The SF Site. Архів оригіналу за 2013-04-21. Процитовано 2015-05-07. 

Посилання

 • The Jewish Origin of the Vulcan Salute — a page by Rabbi Yonassan Gershom, with photos and diagrams of how the Salute forms the Hebrew letter Shin, the use of the Blessing Hands gesture on Jewish gravestones and jewelry, etc.