Відмінності між версіями «Вікунья»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 49: Рядок 49:
 
* [http://www.bonnydoonalpacas.org/vicunart.html Vicunas: Bearers of the Golden Fleece] {{ref-en}}
 
* [http://www.bonnydoonalpacas.org/vicunart.html Vicunas: Bearers of the Golden Fleece] {{ref-en}}
 
* [http://web.archive.org/20080410031841/web.mac.com/epasquel/iWeb/Website%20de%20Enrique%20Pasquel/publicaciones_files/Privaticemos%20las%20vicu%C3%B1as.pdf Bayly, Andres and Enrique Pasquel. Privaticemos las vicuñas] {{ref-es}}
 
* [http://web.archive.org/20080410031841/web.mac.com/epasquel/iWeb/Website%20de%20Enrique%20Pasquel/publicaciones_files/Privaticemos%20las%20vicu%C3%B1as.pdf Bayly, Andres and Enrique Pasquel. Privaticemos las vicuñas] {{ref-es}}
  +
{{Бібліоінформація}}
   
 
[[Категорія:Тварини, описані 1782]]
 
[[Категорія:Тварини, описані 1782]]

Версія за 13:17, 8 травня 2016

Вікунья
Vicunacrop.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Китопарнокопитні (Cetartiodactyla)
Родина: Верблюдові (Camelidae)
Рід: Вікунья (Vicugna)
Вид: Вікунья
Біноміальна назва
Vicugna vicugna
(Molina, 1782)
Vicugna vicugna range.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Vicugna vicugna
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Vicugna vicugna
EOL logo.svg EOL: 309016
ITIS logo.svg ITIS: 625031
IUCN logo.svg МСОП: 22956
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9843
Fossilworks: 145836

Віку́нья (Vicugna vicugna) — тварина, вид з родини верблюдових, єдиний представник роду Vicugna. Зовні вікунья нагадує гуанако, але є меншою і стрункішою.

Зовнішній вигляд

Довжина тіла вікуньї становить 150 см, ріст в плечах близько метра, а маса — 50 кг На спині вікунья забарвлена в світлокоричневий колір, внизу вона світліша. Вовна помітно витонченіша, ніж у споріднених видів, і достатньо густа, щоб служити ізолюючим шаром проти холоду. Анатомічною особливістю вікуньі є нижні зуби-різці, які, як і у гризунів, постійно ростуть. Подібного явища у інших китопарнокопитних не трапляється.

Розповсюдження

Вікуньї поширені в Андах, переважно на плато Пуна, на території Еквадору, Перу, Болівії, Аргентини і Чилі. Мешкають на висоті від 3500 до 5500 метрів. Як і гуанако, вікуньї живуть в стадах з чітко обмеженими ареалами і відомим головним самцем. Крім них існують групи молодих вільних самців, які через свій незрілий вік ще не в змозі захищати власну територію. Також зустрічаються самотні старі самці, вигнані із стада молодшими суперниками.

Філогенія

Раніше було прийнято вважати, що вікуньї ніколи не були одомашнені, і що лами і альпаки походять від гуанако. Сьогодні деякі молекулярні дослідження вказують на те, що альпаки могли еволюціонувати від вікуній. Оскільки альпаки, лами, гуанако і вікуньї теоретично в змозі злучатися один з одним і часто змішувалися, важко з упевненістю визначити походження сьогоднішніх домашніх тварин.

Вікунья зазвичай класифікується під науковою назвою Vicugna vicugna, тобто як окремий рід, що протиставляється ламам і верблюдам. Це засновано на особливостях щелеп і зубів вікуній. Проте той факт, що вікуньї і гуанако можуть злучатися, говорить про дуже близьку спорідненість, через що використання окремого роду Vicugna є предметом наукових суперечок.

Вікунья і людина

Відомо, що стародавні інки зганяли вікуній в численні стада і збривали їх цінну вовну, яка використовувалася виключно на одяг вельмож, після чого їх відпускали. Іспанці цю традицію не продовжили. Вони відстрілювали вікуній у великих кількостях і нерідко отруювали їх водні джерела. На початку це робилося для створення крупних пасовищ для худоби, пізніше заради вовни вікуній, яка вважається найбільш рідкісною і дорогою вовною у світі. За часів інків в Андах мешкало близько 1,5 мільйонів вікуній. У 1965 році їхня чисельність скоротилася до 6 тисяч особин. Проте, після введення охоронних заходів, популяція вікуній швидко зросла і сьогодні їх налічується близько 200 тисяч.

Посилання