Відмінності між версіями «Вікунья»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
м (r2.7.1) (робот додав: be:Вікунья)
(Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta15))
(Не показані 30 проміжних версій 19 користувачів)
Рядок 18: Рядок 18:
 
| binomial = ''Vicugna vicugna''
 
| binomial = ''Vicugna vicugna''
 
| binomial_authority = (Molina, 1782)
 
| binomial_authority = (Molina, 1782)
  +
| range_map = Vicugna vicugna range.png
 
| wikispecies = Vicugna vicugna
 
| wikispecies = Vicugna vicugna
 
| ncbi = 9843
 
| ncbi = 9843
 
}}{{commonscat|Vicugna vicugna}}
 
}}{{commonscat|Vicugna vicugna}}
'''Вікунья''' (''Vicugna vicugna'') — тварина, вид з родини [[верблюдові|верблюдових]], єдиний представник роду ''Vicugna''. Зовні вікунья нагадує [[гуанако]], але є меншою і стрункішою.
+
'''Віку́нья''' або '''віго́нь'''<ref>{{СУМ-11|Вігонь}}</ref> (''Vicugna vicugna'')&nbsp;— тварина, вид з родини [[верблюдові|верблюдових]], єдиний представник роду ''Vicugna''. Зовні вікунья нагадує [[гуанако]], але є меншою і стрункішою.
   
 
== Зовнішній вигляд ==
 
== Зовнішній вигляд ==
   
Довжина тіла вікуньі складає 150 см, ріст в плечах близько метра, а вага&nbsp;— 50 кг На спині вікунья забарвлена в світлокоричневий колір, внизу вона світліша. [[Вовна]] помітно витонченіша, ніж у споріднених видів, і достатньо густа, щоб служити ізолюючим шаром проти холоду. Анатомічною особливістю вікуньі є нижні зуби-різці, які, як і у [[гризуни|гризунів]], постійно ростуть. Подібного явища у інших [[китопарнокопитні|китопарнокопитних]] не трапляється.
+
Довжина тіла вікуньї становить 150&nbsp;см, ріст в плечах близько метра, а маса&nbsp;— 50 кг На спині вікунья забарвлена в світлокоричневий колір, внизу вона світліша. [[Вовна]] помітно витонченіша, ніж у споріднених видів, і достатньо густа, щоб служити ізолюючим шаром проти холоду. Анатомічною особливістю вікуньі є нижні зуби-різці, які, як і у [[гризуни|гризунів]], постійно ростуть. Подібного явища у інших [[китопарнокопитні|китопарнокопитних]] не трапляється.
   
 
== Розповсюдження ==
 
== Розповсюдження ==
   
Вікуньї поширені в [[Анди|Андах]], переважно на плато [[Пуна (Анди)|Пуна]], на території [[Еквадор]]у, [[Перу]], [[Болівія|Болівії]], [[Аргентина|Аргентини]] і [[Чилі]]. Мешкають на висоті від 3500 до 5500 метрів. Як і гуанако, вікуньї живуть в стадах з чітко обмеженими ареламі і відомим головним самцем. Крім них існують групи молодих вільних самців, які через свій незрілий вік ще не в змозі захищати власну територію. Також зустрічаються самотні старі самці, вигнані із стада молодшими суперниками.
+
Вікуньї поширені в [[Анди|Андах]], переважно на плато [[Пуна (Анди)|Пуна]], на території [[Еквадор]]у, [[Перу]], [[Болівія|Болівії]], [[Аргентина|Аргентини]] і [[Чилі]]. Мешкають на висоті від 3500 до 5500 метрів. Як і гуанако, вікуньї живуть в стадах з чітко обмеженими ареалами і відомим головним самцем. Крім них існують групи молодих вільних самців, які через свій незрілий вік ще не в змозі захищати власну територію. Також зустрічаються самотні старі самці, вигнані із стада молодшими суперниками.
   
 
== Філогенія ==
 
== Філогенія ==
Рядок 35: Рядок 36:
 
Раніше було прийнято вважати, що вікуньї ніколи не були одомашнені, і що [[лами]] і [[альпака|альпаки]] походять від гуанако. Сьогодні деякі [[молекулярна філогенетика|молекулярні дослідження]] вказують на те, що альпаки могли еволюціонувати від вікуній. Оскільки альпаки, лами, гуанако і вікуньї теоретично в змозі злучатися один з одним і часто змішувалися, важко з упевненістю визначити походження сьогоднішніх домашніх тварин.
 
Раніше було прийнято вважати, що вікуньї ніколи не були одомашнені, і що [[лами]] і [[альпака|альпаки]] походять від гуанако. Сьогодні деякі [[молекулярна філогенетика|молекулярні дослідження]] вказують на те, що альпаки могли еволюціонувати від вікуній. Оскільки альпаки, лами, гуанако і вікуньї теоретично в змозі злучатися один з одним і часто змішувалися, важко з упевненістю визначити походження сьогоднішніх домашніх тварин.
   
Вікунья зазвичай класифікується під науковою назвою ''Vicugna vicugna'', тобто як окремий рід, що протиставляється ламам і [[верблюд|верблюдам]]. Це засновано на особливостях щелеп і зубів вікуній. Проте той факт, що вікуньї і гуанако можуть злучатися, говорить про дуже близьку спорідненість, із-за чого використання окремого роду ''Vicugna'' є предметом наукових суперечок.
+
Вікунья зазвичай класифікується під науковою назвою ''Vicugna vicugna'', тобто як окремий рід, що протиставляється ламам і [[верблюд]]ам. Це засновано на особливостях щелеп і зубів вікуній. Проте той факт, що вікуньї і гуанако можуть злучатися, говорить про дуже близьку спорідненість, через що використання окремого роду ''Vicugna'' є предметом наукових суперечок.
   
 
== Вікунья і людина ==
 
== Вікунья і людина ==
   
Відомо, що стародавні [[інки]] зганяли вікуній в численні стада і збривали їх цінну вовну, яка використовувалася виключно на одяг вельмож, після чого їх відпускали. [[Іспанія|Іспанці]] цю традицію не продовжили. Вони відстрілювали вікуній у великих кількостях і нерідко отруювали їх водні джерела. На початку це робилося для створення крупних пасовищ для худоби, пізніше заради вовни вікуній, яка вважається найбільш рідкісною і дорогою вовною в світі. За часів інків в Андах мешкало близько 1,5 мільйонів вікуній. У [[1965]] році їхня чисельність скоротилася до 6 тисяч особин. Проте, після введення охоронних заходів, популяція вікуній швидко зросла і сьогодні їх налічується близько 200 тисяч.
+
Відомо, що стародавні [[інки]] зганяли вікуній в численні стада і збривали їх цінну вовну, яка використовувалася виключно на одяг вельмож, після чого їх відпускали. [[Іспанія|Іспанці]] цю традицію не продовжили. Вони відстрілювали вікуній у великих кількостях і нерідко отруювали їх водні джерела. На початку це робилося для створення крупних пасовищ для худоби, пізніше заради вовни вікуній, яка вважається найбільш рідкісною і дорогою вовною у світі. За часів інків в Андах мешкало близько 1,5 мільйонів вікуній. У [[1965]] році їхня чисельність скоротилася до 6 тисяч особин. Проте, після введення охоронних заходів, популяція вікуній швидко зросла і сьогодні їх налічується близько 200 тисяч.
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
   
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
* [http://www.iucnredlist.org/search/details.php/22956/all Vicugna vicugna] 2006 IUCN Red List of Threatened Species {{ref-en}}
 
* [http://www.iucnredlist.org/search/details.php/22956/all Vicugna vicugna] 2006 IUCN Red List of Threatened Species {{ref-en}}
* [http://www.peruvianconnection.com/category/id/100021/100173.do Волокно вікуньї] {{ref-en}}
+
* [https://web.archive.org/web/20080519060004/http://www.peruvianconnection.com/category/id/100021/100173.do Волокно вікуньї] {{ref-en}}
* [http://www.alpacas1.com/vicuna.cfm The Vicuña Collection - Історія вікуньї] {{ref-en}}
+
* [http://www.alpacas1.com/vicuna.cfm The Vicuña Collection&nbsp;— Історія вікуньї] {{ref-en}}
* [http://www.geocities.com/alpacafibernews/The_vicuna_animal_-_The_precious_treasure_of_the_Andes.htm Alpaca Fiber News - The vicuña animal] {{ref-en}}
+
* [https://web.archive.org/web/20050318105540/http://www.geocities.com/alpacafibernews/The_vicuna_animal_-_The_precious_treasure_of_the_Andes.htm Alpaca Fiber News&nbsp;— The vicuña animal] {{ref-en}}
 
* [http://www.bonnydoonalpacas.org/vicunart.html Vicunas: Bearers of the Golden Fleece] {{ref-en}}
 
* [http://www.bonnydoonalpacas.org/vicunart.html Vicunas: Bearers of the Golden Fleece] {{ref-en}}
* [http://web.mac.com/epasquel/iWeb/Website%20de%20Enrique%20Pasquel/publicaciones_files/Privaticemos%20las%20vicuñas.pdf Bayly, Andres and Enrique Pasquel. Privaticemos las vicuñas] {{ref-es}}
+
* [https://web.archive.org/web/20080410031841/http://web.mac.com/epasquel/iWeb/Website%20de%20Enrique%20Pasquel/publicaciones_files/Privaticemos%20las%20vicu%C3%B1as.pdf Bayly, Andres and Enrique Pasquel. Privaticemos las vicuñas] {{ref-es}}
  +
{{Бібліоінформація}}
  +
{{ВП-портали|Південна Америка|Чилі|Біологія}}
   
  +
[[Категорія:Тварини, описані 1782]]
 
[[Категорія:Верблюдові]]
 
[[Категорія:Верблюдові]]
[[Категорія:Фауна Аргентини]]
+
[[Категорія:Ссавці Аргентини]]
  +
[[Категорія:Монотипові роди ссавців]]
 
[[ar:فيكونيا]]
 
[[az:Vikunya]]
 
[[be:Вікунья]]
 
[[bg:Викуня]]
 
[[br:Vigogn]]
 
[[ca:Vicunya]]
 
[[cs:Vikuňa]]
 
[[de:Vikunja]]
 
[[en:Vicuña]]
 
[[eo:Vikuno]]
 
[[es:Vicugna vicugna]]
 
[[eu:Bikuina]]
 
[[fa:ویکونیا]]
 
[[fi:Vikunja]]
 
[[fr:Vigogne]]
 
[[he:ויקוניה]]
 
[[hu:Vikunya]]
 
[[ia:Vicunia]]
 
[[id:Vikuna]]
 
[[io:Vikuno]]
 
[[it:Vicugna vicugna]]
 
[[ja:ビクーニャ]]
 
[[ka:ვიკუნია]]
 
[[ko:비쿠냐]]
 
[[lb:Vikunja]]
 
[[lt:Vikunija]]
 
[[mhr:Викунья]]
 
[[ms:Vikuna]]
 
[[nl:Vicuña (zoogdier)]]
 
[[nn:Vikunja]]
 
[[no:Vikunja]]
 
[[pl:Wigoń]]
 
[[pt:Vicunha]]
 
[[qu:Wik'uña]]
 
[[ro:Vicuña]]
 
[[ru:Викуньи]]
 
[[simple:Vicuña]]
 
[[sk:Lama vikuňa]]
 
[[sr:Викуња]]
 
[[sv:Vikunja]]
 
[[ta:விக்குன்யா]]
 
[[tr:Vikunya]]
 
[[udm:Викунья]]
 
[[zh:小羊駝]]
 

Версія за 07:09, 30 червня 2019

Вікунья
Vicunacrop.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Китопарнокопитні (Cetartiodactyla)
Родина: Верблюдові (Camelidae)
Рід: Вікунья (Vicugna)
Вид: Вікунья
Біноміальна назва
Vicugna vicugna
(Molina, 1782)
Vicugna vicugna range.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Vicugna vicugna
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Vicugna vicugna
EOL logo.svg EOL: 309016
ITIS logo.svg ITIS: 625031
IUCN logo.svg МСОП: 22956
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 9843
Fossilworks: 145836

Віку́нья або віго́нь[1] (Vicugna vicugna) — тварина, вид з родини верблюдових, єдиний представник роду Vicugna. Зовні вікунья нагадує гуанако, але є меншою і стрункішою.

Зовнішній вигляд

Довжина тіла вікуньї становить 150 см, ріст в плечах близько метра, а маса — 50 кг На спині вікунья забарвлена в світлокоричневий колір, внизу вона світліша. Вовна помітно витонченіша, ніж у споріднених видів, і достатньо густа, щоб служити ізолюючим шаром проти холоду. Анатомічною особливістю вікуньі є нижні зуби-різці, які, як і у гризунів, постійно ростуть. Подібного явища у інших китопарнокопитних не трапляється.

Розповсюдження

Вікуньї поширені в Андах, переважно на плато Пуна, на території Еквадору, Перу, Болівії, Аргентини і Чилі. Мешкають на висоті від 3500 до 5500 метрів. Як і гуанако, вікуньї живуть в стадах з чітко обмеженими ареалами і відомим головним самцем. Крім них існують групи молодих вільних самців, які через свій незрілий вік ще не в змозі захищати власну територію. Також зустрічаються самотні старі самці, вигнані із стада молодшими суперниками.

Філогенія

Раніше було прийнято вважати, що вікуньї ніколи не були одомашнені, і що лами і альпаки походять від гуанако. Сьогодні деякі молекулярні дослідження вказують на те, що альпаки могли еволюціонувати від вікуній. Оскільки альпаки, лами, гуанако і вікуньї теоретично в змозі злучатися один з одним і часто змішувалися, важко з упевненістю визначити походження сьогоднішніх домашніх тварин.

Вікунья зазвичай класифікується під науковою назвою Vicugna vicugna, тобто як окремий рід, що протиставляється ламам і верблюдам. Це засновано на особливостях щелеп і зубів вікуній. Проте той факт, що вікуньї і гуанако можуть злучатися, говорить про дуже близьку спорідненість, через що використання окремого роду Vicugna є предметом наукових суперечок.

Вікунья і людина

Відомо, що стародавні інки зганяли вікуній в численні стада і збривали їх цінну вовну, яка використовувалася виключно на одяг вельмож, після чого їх відпускали. Іспанці цю традицію не продовжили. Вони відстрілювали вікуній у великих кількостях і нерідко отруювали їх водні джерела. На початку це робилося для створення крупних пасовищ для худоби, пізніше заради вовни вікуній, яка вважається найбільш рідкісною і дорогою вовною у світі. За часів інків в Андах мешкало близько 1,5 мільйонів вікуній. У 1965 році їхня чисельність скоротилася до 6 тисяч особин. Проте, після введення охоронних заходів, популяція вікуній швидко зросла і сьогодні їх налічується близько 200 тисяч.

Примітки

  1. Вігонь // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Посилання