Вікінг (поїзд)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вікінг
Основні дані
Країни експлуатації Україна Україна
Білорусь Білорусь
Литва Литва
Період курсування з 2003
Деталі маршруту
Маршрут ЧорноморськМінськКлайпеда
Відстань 1766 км
Час у дорозі 56 год. 30 хв.
Склад потяга
Посилання
Офіційний сайт http://www.vikingtrain.com/

Потяг комбінованого транспорту «Вікінг» — вантажний потяг, що курсує за маршрутом Чорноморськ (Україна) — Мінськ (Білорусь) — Клайпеда (Литва). Потяг проходить через територію трьох держав і з'єднує ланцюг морських контейнерних і контрейлерних ліній Балтійського регіону з аналогічною системою Чорного, Середземного і Каспійського морів. Регулярний рух поїзда комбінованого транспорту «Вікінг» розпочато 6 лютого 2003.

Функціонування проекту[ред. | ред. код]

Потяг комбінованого транспорту «Вікінг» — спільний проект залізниць Литви, України і Білорусі, стивідорних компаній і портів Клайпеда, Чорноморська та Одеси.

Учасники та оператори проекту «Вікінг»:

Загальна довжина його маршруту становить 1766 км. Мінімальний інтервал курсування — двічі на тиждень, максимальний — двічі на день. За маршрутом Чорноморськ-Київ-Клайпеда потяг прямує під № 1161, а в зворотному напрямку під № 1162.

У складі «Вікінга» початково було 40 платформ з контейнерами загальною вагою до 6000 тонн. Проте, кількість платформ та інших вагонів може змінюватись залежно від потреб і замовлень. Поїздом перевозяться 20- і 40-футові контейнери, а також напівпричепи та автопотяги (контрейлери), що надходять у порт Клайпеда з країн Скандинавії і Західної Європи морським транспортом, а також через поромну переправу Клайпеда (Литва) — Мукран (Німеччина), і далі відправляються до Білорусі, України, країн Кавказу, Близького Сходу через порти Одеси та Чорноморська, і у зворотному напрямку. До складу поїзду також включаються пасажирські вагони для проїзду водіїв і провідників-вантажовідправників.

Групи вагонів для потягу «Вікінг» готують на великих залізничних станціях України, таких як Київ-Ліски, Донецьк-Ліски, Луганськ-Ліски, Харків-Ліски, Дніпро-Ліски, Нікополь, Запоріжжя-Ліве і Кадіївка, Новомосковськ-Дніпровський і Чорноморська. Відправляється поїзд по понеділках і четвергах зі станцій Поромна, Чорноморськ-Порт і Одеса-Порт. Групи вагонів, які перевозяться з вищевказаних станцій та станції Одеса-Ліски, об'єднуються по станції Одеса-Застава-1. Остаточне об´єднання основного складу поїзда здійснюється на станції Козятин-1. [1]

Періодичність відправлення поїзда — три рази на тиждень, з морських портів Одеського регіону в понеділок, середу та п'ятницю.

Історія становлення проекту[ред. | ред. код]

У квітні 2002 року Укрзалізниця, Білоруська залізниця та АТ «Литовські залізниці» підписали Угоду про організаційні і експлуатаційні аспекти комбінованих перевезень в міжнародному сполученні між залізницями України, Білорусі та Литви. Результатом співпраці став проект під назвою «Вікінг». 6 лютого 2003 у рейс вирушив перший потяг.

У грудні 2011 року поїзд «Вікінг» отримав сертифікат про реєстрацію товарного знаку «VIKING TRAIN».[2] «Всесвітня організація інтелектуальної власності», в яку входять 185 держав-членів, підтвердила реєстрацію товарного знака до 30 грудня 2021 року.

З 1 лютого 2012 року за рішенням тарифної комісії «Укрзалізниці» на експортно-імпортні перевезення контейнерів по території України у складі потягів «Вікінг» і «ZUBR» застосовується 20% знижка до чинних тарифів.

19 грудня 2012 року, в результаті наради, що пройшла в Києві, до проекту приєдналась Болгарія. [3] Також бажання вступити до проекту виявили й інші країни. Зараз[коли?] ведуться перемовини з Молдовою, Грузією, Туреччиною, Азербайджаном та Скандинавськими країнами. [4] Раніше зацікавленість проектом висловлювали Сирія та Ліван. В планах УДЦТС «Ліски» був пошук партнерів з метою подовження маршруту потягу «Вікінг» до ст. Самарканд Узбецької залізниці за участю переправ Чорноморськ – Поті, БакуТуркменбаші, а також у напрямку Поті – Баку – АктауАлмати.

До перевезень вантажів територією України збирається із березня 2013 року долучитись також фінський контейнерний перевізник Containerships. [5]

Обсяги перевезень[ред. | ред. код]

Станом на 6 лютого 2013 року, на 10-ту річницю від початку функціонування проекту, обсяги перевезень порівняно із 2003 роком збільшилися більш ніж у 100 разів – до 58,9 тис. контейнерів у двадцятифутовому еквіваленті (TEU). [6]

Україна поступово нарощує обсяги перевезень поїздом комбінованого транспорту «Вікінг» своєю територією. За 10 місяців 2012 року територією України перевезено 11,6 тис. TEU, що у 5 разів більше, ніж за аналогічний період 2011 року, коли було перевезено 2,3 тис. TEU. [7]

Перевезення за роками (TEU)[ред. | ред. код]

Відзнаки[ред. | ред. код]

На форумі міністрів транспорту Європи та Азії проект «Вікінг» оголошено найкращим з організаційної точки зору способом транспортування вантажів.

Комісія Європейського Союзу з питань транспорту визнала потяг комбінованого транспорту «Вікінг» найкращим європейським проектом 2009 року з перевезення вантажів.

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]