Вікіпедія:Поведінка в конфліктних ситуаціях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 21:51, 18 квітня 2005, створена OSt (обговорення | внесок) (Кооперація тижня Вікіпедія:Довідка (проект))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

На Вікіпедії часто точаться досить гарячі суперечки. Як показує практика, розпочати он-лайн диспут досить легко, тому Вікіпедія закликає своїх користувачів завжди пам'ятати про те, навіщо ми тут зібралися, і поважати точку зору протилежної сторони. Словесні війни не сприяють утворенню позитивної робочої атмосфери на Вікіпедії і роблять даний проект менш приємним для кожного з нас.

Досвідченими дописувачами Вікіпедії складено короткий список підказок, які, на їх погляд, можуть стати в нагоді і Вам, якщо Ви виявилися втягнутими в суперечку:

 1. Якщо хтось не погоджується з Вами, спробуйте зрозуміти чому і знайдіть час не те, щоб навести на сторінці обговорення свої грунтовні аргументи, щодо конфліктного питання.
 2. Не навішуйте ярлики і не робіть персональних випадів в сторону окремих користувачів та результатів їх роботи. Така поведінка спонукає їх перейти "в оборону". І коли це стається, то дуже важко вести змістовну дискусію.
 3. Зробіть паузу. Якщо Ви розлючені, відкладіть неприємну дискусію, і поверніться до неї не раніше, ніж через день, а то і тиждень. На той час Ви можете з'ясувати, що хтось інший вже виправив проблему, яку ви збиралися підняти.
 4. Пам'ятайте, що слова на папері можуть трактуватися двозначно і іноді видаються грубішими, аніж якби вони злетіли з вуст особи, яка стоїть навпроти Вас. Слова на папері не супроводжуються мімікою обличчя, мовою тіла чи інтонацією, тому дуже легко скласти невірну думку про наміри особи, яка їх написала.
 5. Відповідаючи на чийсь пост на сторінці обговорення, пам'ятайте, що Ви могли неправильно зрозуміти, що мається на увазі чи що за цим стоїть. Коли двоє людей сперечаються одне з одним, то часто тільки тому, що вони оперують різними припущеннями та/або не слухають один одного. Відповідаючи на пост, чітко окреслість чого саме стосується Ваш коментар: цитувати протилежну сторону іноді доречно, але частіше краще своїми словами пояснити, як Ви зрозуміли опонента. Варто супровождувати пояснення фразами на кшалт "як Ви стверджуєте", "якщо я Вас правильно зрозумів(ла)". Це дозволяє протилежній стороні зрозуміти, чи правильно Ви її інтерпретуєте і уточнити точку зору, якщо з'ясується, що ви незрузуміли одне одного і дискусія була безпідставною.
 6. Завжди думайте про людей добре, якщо це можливо. Досьогодні Вікіпедія є дуже успішним проектом завдяки своїй політиці відкритості. Це говорить про те, що більшість користувачів, які на неї приходять прагнуть допомогти і є успішними в своєму прагненні.
 7. Будьте готові вибачитись. З гарячої голови ми іноді говорим речі, про які пізніше шкодуємо; і найменше, що ми можемо зробити, щоб виправити ситуацію - це вибачитись.
 8. Намагайтесь нічого не видаляти: натомість виправляйте і редагуйте. Пізніше Ви можете пересвідчитись, що фраза, яку ви згарячу збирались видалити, виявилась дуже користою в загальній подачі теми. Більшість людей можуть додати щось корисне. Це стосується і Вас. Видаленння чиєїсь праці засмучує людей і сворює відчуття даремно витраченого часу. Розгляньте, натомість, можливість переміщення тексту в одну з під-директорій на сторінці користувача (це не завжди найкраще місце, але є менш зачіпливим).
 9. Іноді краще просто відійди вбік і припинити суперечку. Не дайте нескінченним дискусіям і беззмістовним війнам забрати весь дорогоцінний час, який Ви відвели для Вікіпедії. Почніть працювати над іншою темою чи статтею. Вреші решт, чи не для того ви тут? Щоб писати статті?

Як справлятися з образами

Часом на Вікіпедії, попри те, що кожен погоджується з неприпустимістю особистих нападок, закидаються уїдливі коментарі— іноді старими дописувачами, але частіше за все новачками. Існує декілька способів з цим справитись:

 1. Ігноруйте кривдника. Образлива поведінка не свічить ані про освідченість ані про зрілість. Займайтесь своїми справами і не турбуйтесь - Ви не зобов'язані відповідати особі, яка Вас образила.
 2. Ввічливо попросіть особу, яка, на Ваш погляд, Вас образила, відмовитись від своїх слів. Іноді люди говорять щось образливе не подумавши, не усвідомлюючи, що їх слова можуть бути трактовані у такий спосіб. Часто люди змінюють свою поведінку, коли з'ясовують, що вони когось образили.

Якщо Ви самі, випадково чи у приступі люті, когось образили, вибачення може загладити неприємний інцидент. Якщо Ви мали на меті образити і не збираєтесь щиро вибачитись, іноді краще відмовчатись. Коли ж відмовчування не в Вашому характері, аніж ображати, спробуйте бути більш специфічним і поясніть, з чим, чи якими саме діями, Ви не згідні.

Дотримання НТЗ

Під час приведення статей у відповідність з вимогами політики нейтральної точки зору (НТЗ) часто використовуються фрази на кшалт "очевидно, що ..", "це пояснює чому..", які, в свою чергу, є порушенням цієї ж політики. Оригінальний автор статті потім вбачає в цих фразах порушення нейтральності і видаляє зміни, що, в кінцевому результаті, призводить до війни редагувань. Тож краще за все, при редагування статті і відповідності до НТЗ, дотримуватись наступної процедури:

 1. Повідомте на сторінці обговорення спірної статті, що, на Ваш погляд, стаття написана не у відповідності з вимогами НТЗ, аргументуйте свою позицію і ввічливо поясніть, що треба виправити чи змінити.
 2. Якщо на Ваше зауваження не приходить відповіді, зробіть необхідні виправлення чи зміни самі. (Ведіть список спостережння таких статей.)
 3. Якщо ж Ви отримали відповідь на Ваше зауваження, спробуйте узгодити різні фрази і звороти, які необхідно використати.

В такий спосіб, коли згода досягнута, подальша війна редагувань мало ймовірна. Недоліком даного підходу є те, що стаття залишається в неналежному стані довгий час, але це всеж краще ніж вона редагується кожних п'ять секунд.

Існують випадки, коли вищеописана стратегія не дає результату. На Вікіпедії є користувачі, які просто не можуть і не хочуть дотримуватися НТЗ в своїх статтях, користувачі, які видаляють важливу чи доречну інформацію, відомі своє нетовариською поведінкою і т.п. Ми вважаємо, що це той тип користувачів, який ми б не хотіли бачити на вікіпедії і декілька з них були навіть позбавлені доступу. Але все ж таки, більшість вікіпедистів, навіть ті які пишучи про болючі для них теми, ствотюють заангажовані статті, зрештою погоджуються з аргументами на користь висвідлення нейтральної точки зори по даній темі.