Відмінності між версіями «Вікіпедія:Стаття-заготовка»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
м (→‎Визначення: Правопис)
Мітка: редагування коду 2017
Рядок 7: Рядок 7:
   
 
== Визначення ==
 
== Визначення ==
Якісний стаб включає в себе точне [[визначення]], пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. В реаліях українського розділу Вікіпедії останнє означає принаймні посилання ([[інтервікі]]) на той розділ, в якому предмет статті описаний краще. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про [[предмет]] статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються '''сабстабами''', або '''підстабами'''.
+
Якісний стаб містить точне [[визначення]], пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. В реаліях українського розділу Вікіпедії останнє означає принаймні посилання ([[інтервікі]]) на той розділ, в якому предмет статті описаний краще. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про [[предмет]] статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються '''сабстабами''', або '''підстабами'''.
   
 
Стаб відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статті-обманки тим, що в ньому є [[інформація]].
 
Стаб відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статті-обманки тим, що в ньому є [[інформація]].
   
Під час оцінювання якості статей на [[МетаВікі]] використовується критерій, за яким стабом вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 [[кілобайт]] тексту, призначеного для читання. Сюди не входять [[інтервікі]] та інші службові позначення. Для українського розділу це число потрібно помножити на '''1,3''', оскільки [[Українська мова|український]] текст із однаковим змістом у середньому довший за [[Англійська мова|англійський]]. Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до '''13—16 кілобайт'''.
+
Під час оцінювання якості статей на [[МетаВікі]] використовується критерій, за яким стабом вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 [[кілобайт|кілобайтів]] тексту, призначеного для читання. Сюди не входять [[інтервікі]] та інші службові позначення. Для українського розділу це число потрібно помножити на '''1,3''', оскільки [[Українська мова|український]] текст з однаковим змістом у середньому довший за [[Англійська мова|англійський]]. Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до '''13—16 кілобайт'''.
   
 
Це не означає, що позначку '''<nowiki> {{stub}} </nowiki>''' можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.
 
Це не означає, що позначку '''<nowiki> {{stub}} </nowiki>''' можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.

Версія за 15:30, 2 травня 2018

Bullet red.pngОновити кеш

Скорочення
ВП:Стаб
ВП:Stub

Стаб (англ. stub, фр. ébauche) — незавершена, коротка неповна, але інформативна стаття у Вікіпедії, яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню енциклопедичну статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в українському розділі Вікіпедії налічується 1 036 886 статей.)

Визначення

Якісний стаб містить точне визначення, пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. В реаліях українського розділу Вікіпедії останнє означає принаймні посилання (інтервікі) на той розділ, в якому предмет статті описаний краще. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про предмет статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються сабстабами, або підстабами.

Стаб відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статті-обманки тим, що в ньому є інформація.

Під час оцінювання якості статей на МетаВікі використовується критерій, за яким стабом вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 кілобайтів тексту, призначеного для читання. Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення. Для українського розділу це число потрібно помножити на 1,3, оскільки український текст з однаковим змістом у середньому довший за англійський. Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до 13—16 кілобайт.

Це не означає, що позначку {{stub}} можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.

Перспективи

Слід зазначити, що заклик {{Доробити}} часто не досягає своєї мети. За статистикою українського розділу Вікіпедії, «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що стаття-стаб, швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю англійську вікіпедію з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.

Доцільність

Стаб доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного терміна, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від теми статті. Необхідність збільшується, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений Джон Бардін отримав Нобелівську премію за винахід транзистора, то про це можна згадати в статті «біполярний транзистор». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення надпровідності, то доцільно створити стаб, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.

Недоцільність

Стаб недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.

Ваша участь у проекті

У цій категорії зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.

Якщо бачите статтю-стаб, допишіть в кінці — {{Доробити}}, або відповідний галузевий шаблон.

Див. також