Відмінності між версіями «Вікіпедія:Стаття-заготовка»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{проект правил|ВП:Стаб|ВП:Stub}}
 
{{проект правил|ВП:Стаб|ВП:Stub}}
{{nutshell|Якісна стаття-стаб — це добре, але Вікіпедія потребує не лише нових стабів, але й доведення до числа добрих статей вже написаних стабів.}}
+
{{nutshell|Якісна стаття-затичка — це добре, але Вікіпедія потребує не лише нових затичок, але й доведення до числа добрих статей вже написаних затичок.}}
   
'''Стаб''' ({{lang-en|stub}}, {{lang-fr|ébauche}}) — незавершена, коротка неповна, але інформативна [[стаття]] у [[Вікіпедія|Вікіпедії]], яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню [[Енциклопедія|енциклопедичну]] статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в [[Українська Вікіпедія|українському розділі Вікіпедії]] налічується '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' статей.)
+
'''Затичка''' ({{lang-en|stub}}, {{lang-fr|ébauche}}) — незавершена, коротка неповна, але інформативна [[стаття]] у [[Вікіпедія|Вікіпедії]], яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню [[Енциклопедія|енциклопедичну]] статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в [[Українська Вікіпедія|українському розділі Вікіпедії]] налічується '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' статей.)
   
 
== Визначення ==
 
== Визначення ==
Якісний стаб містить точне [[визначення]], пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про [[предмет]] статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються '''сабстабами''', або '''підстабами'''.
+
Якісна затичка містить точне [[визначення]], пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Затичка має містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про [[предмет]] статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям затичок, тобто не містять основних елементів, називаються '''недозатичками'''.
   
Стаб відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статті-обманки тим, що в ньому є [[інформація]].
+
Затичка відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Затичка відрізняється від статті-обманки тим, що в ньому є [[інформація]].
   
Під час оцінювання якості статей на [[МетаВікі]] використовується критерій, за яким стабом вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 [[кілобайт]]ів тексту, призначеного для читання.{{джерело}} Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення.{{джерело}} Для українського розділу це число потрібно помножити на '''1,3''',{{На чию думку}} оскільки [[Українська мова|український]] текст з однаковим змістом у середньому довший за [[Англійська мова|англійський]].{{джерело}} Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до '''13—16 кілобайт'''.
+
Під час оцінювання якості статей на [[МетаВікі]] використовується критерій, за яким затичкою вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 [[кілобайт]]ів тексту, призначеного для читання.{{джерело}} Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення.{{джерело}} Для українського розділу це число потрібно помножити на '''1,3''',{{На чию думку}} оскільки [[Українська мова|український]] текст з однаковим змістом у середньому довший за [[Англійська мова|англійський]].{{джерело}} Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами затичкою для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до '''13—16 кілобайт'''.
   
 
Це не означає, що позначку '''<nowiki> {{stub}} </nowiki>''' можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.
 
Це не означає, що позначку '''<nowiki> {{stub}} </nowiki>''' можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.
Рядок 15: Рядок 15:
 
== Перспективи ==
 
== Перспективи ==
   
Слід зазначити, що заклик {{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}} часто не досягає своєї мети. За [[Спеціальні:Statistics|статистикою українського розділу Вікіпедії]], «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що ''стаття-стаб'', швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю [http://en.wikipedia.org/ англійську вікіпедію] з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.
+
Слід зазначити, що заклик {{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}} часто не досягає своєї мети. За [[Спеціальні:Statistics|статистикою українського розділу Вікіпедії]], «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що ''стаття-затичка'', швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю [http://en.wikipedia.org/ англійську вікіпедію] з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.
   
 
== Доцільність ==
 
== Доцільність ==
   
Стаб доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного [[термін]]а, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений [[Джон Бардін]] отримав [[Нобелівська премія|Нобелівську премію]] за винахід [[транзистор]]а, то про це можна згадати в статті «[[біполярний транзистор]]». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення [[надпровідність|надпровідності]], то доцільно створити стаб, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.
+
Затичку доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного [[термін]]а, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений [[Джон Бардін]] отримав [[Нобелівська премія|Нобелівську премію]] за винахід [[транзистор]]а, то про це можна згадати в статті «[[біполярний транзистор]]». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення [[надпровідність|надпровідності]], то доцільно створити затичку, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.
   
 
== Недоцільність ==
 
== Недоцільність ==
   
Стаб недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.
+
Затичку недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.
   
 
== Ваша участь у проекті ==
 
== Ваша участь у проекті ==
Рядок 29: Рядок 29:
 
У '''[[:Категорія:Незавершені статті|цій категорії]]''' зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.
 
У '''[[:Категорія:Незавершені статті|цій категорії]]''' зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.
   
Якщо бачите статтю-стаб, допишіть в кінці — '''{{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}}''', або відповідний '''[[Вікіпедія:Шаблони:Незавершені статті|галузевий шаблон]]'''.
+
Якщо бачите статтю-затичку, допишіть в кінці — '''{{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}}''', або відповідний '''[[Вікіпедія:Шаблони:Незавершені статті|галузевий шаблон]]'''.
   
 
{{Доробити}}
 
{{Доробити}}

Версія за 23:52, 12 березня 2020

Затичка (англ. stub, фр. ébauche) — незавершена, коротка неповна, але інформативна стаття у Вікіпедії, яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню енциклопедичну статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в українському розділі Вікіпедії налічується 1 036 476 статей.)

Визначення

Якісна затичка містить точне визначення, пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Затичка має містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про предмет статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям затичок, тобто не містять основних елементів, називаються недозатичками.

Затичка відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Затичка відрізняється від статті-обманки тим, що в ньому є інформація.

Під час оцінювання якості статей на МетаВікі використовується критерій, за яким затичкою вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 кілобайтів тексту, призначеного для читання.[джерело?] Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення.[джерело?] Для українського розділу це число потрібно помножити на 1,3,[на чию думку?] оскільки український текст з однаковим змістом у середньому довший за англійський.[джерело?] Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами затичкою для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до 13—16 кілобайт.

Це не означає, що позначку {{stub}} можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.

Перспективи

Слід зазначити, що заклик {{Доробити}} часто не досягає своєї мети. За статистикою українського розділу Вікіпедії, «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що стаття-затичка, швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю англійську вікіпедію з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.

Доцільність

Затичку доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного терміна, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений Джон Бардін отримав Нобелівську премію за винахід транзистора, то про це можна згадати в статті «біполярний транзистор». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення надпровідності, то доцільно створити затичку, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.

Недоцільність

Затичку недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.

Ваша участь у проекті

У цій категорії зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.

Якщо бачите статтю-затичку, допишіть в кінці — {{Доробити}}, або відповідний галузевий шаблон.

Див. також