Відмінності між версіями «Вікіпедія:Стаття-заготовка»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(стаття-обманка перенаправляє сюди, тому писати про якусь різницю між ними недоречно)
(повернення до попередньої версії з заміною затички на заготовку / стаб згідно з обговоренням; прояснив щодо кодування)
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{проект правил|ВП:Стаб|ВП:Stub}}
 
{{проект правил|ВП:Стаб|ВП:Stub}}
{{nutshell|Якісна стаття-затичка — це добре, але Вікіпедія потребує не лише нових затичок, але й доведення до числа добрих статей вже написаних затичок.}}
+
{{nutshell|Якісна стаття-заготовка — це добре, але Вікіпедія потребує не лише нових заготовка, але й доведення до числа добрих статей вже написаних заготовок.}}
   
'''Затичка''' ({{lang-en|stub}}, {{lang-fr|ébauche}}) — незавершена, коротка неповна, але інформативна [[стаття]] у [[Вікіпедія|Вікіпедії]], яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню [[Енциклопедія|енциклопедичну]] статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в [[Українська Вікіпедія|українському розділі Вікіпедії]] налічується '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' статей.)
+
'''Заготовка''' або '''стаб''' ({{lang-en|stub}}, {{lang-fr|ébauche}}) — незавершена, коротка неповна, але інформативна [[стаття]] у [[Вікіпедія|Вікіпедії]], яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню [[Енциклопедія|енциклопедичну]] статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в [[Українська Вікіпедія|українському розділі Вікіпедії]] налічується '''{{NUMBEROFARTICLES}}''' статей.)
   
 
== Визначення ==
 
== Визначення ==
Якісна затичка містить точне [[визначення]], пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Затичка має містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про [[предмет]] статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям затичок, тобто не містять основних елементів, називаються '''недозатичками'''.
+
Якісна стаття-заготовка містить точне [[визначення]], пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про [[предмет]] статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються '''сабстабами''', або '''підстабами'''.
   
Затичка відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісним, логічно завершеним, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією.
+
Заготовка відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісною, логічно завершеною, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статей, що підпадають під [[Вікіпедія:Критерії швидкого вилучення|критерії швидкого вилучення]], тим, що в ньому є [[інформація]].
   
Під час оцінювання якості статей на [[МетаВікі]] використовується критерій, за яким затичкою вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 [[кілобайт]]ів тексту, призначеного для читання.{{джерело}} Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення.{{джерело}} Для українського розділу це число потрібно помножити на '''1,3''',{{На чию думку}} оскільки [[Українська мова|український]] текст з однаковим змістом у середньому довший за [[Англійська мова|англійський]].{{джерело}} Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами затичкою для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до '''13—16 кілобайт'''.
+
Під час оцінювання якості статей на [[МетаВікі]] використовується критерій, за яким заготовкою вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 [[кілобайт]]ів тексту, призначеного для читання. Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення. Для українського розділу це число потрібно помножити на '''1,3—1,6''', оскільки [[Українська мова|український]] текст з однаковим змістом забирає більше місця в кодуванні за [[Англійська мова|англійський]]. Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до '''13—16 кілобайт'''.
   
 
Це не означає, що позначку '''<nowiki> {{stub}} </nowiki>''' можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.
 
Це не означає, що позначку '''<nowiki> {{stub}} </nowiki>''' можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.
Рядок 15: Рядок 15:
 
== Перспективи ==
 
== Перспективи ==
   
Слід зазначити, що заклик {{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}} часто не досягає своєї мети. За [[Спеціальні:Statistics|статистикою українського розділу Вікіпедії]], «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що ''стаття-затичка'', швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю [http://en.wikipedia.org/ англійську вікіпедію] з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.
+
Слід зазначити, що заклик {{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}} часто не досягає своєї мети. За [[Спеціальні:Statistics|статистикою українського розділу Вікіпедії]], «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що ''стаття-заготовка'', швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю [http://en.wikipedia.org/ англійську вікіпедію] з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.
   
 
== Доцільність ==
 
== Доцільність ==
   
Затичку доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного [[термін]]а, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений [[Джон Бардін]] отримав [[Нобелівська премія|Нобелівську премію]] за винахід [[транзистор]]а, то про це можна згадати в статті «[[біполярний транзистор]]». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення [[надпровідність|надпровідності]], то доцільно створити затичку, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.
+
Заготовку доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного [[термін]]а, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений [[Джон Бардін]] отримав [[Нобелівська премія|Нобелівську премію]] за винахід [[транзистор]]а, то про це можна згадати в статті «[[біполярний транзистор]]». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення [[надпровідність|надпровідності]], то доцільно створити статтю-заготовку, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.
   
 
== Недоцільність ==
 
== Недоцільність ==
   
Затичку недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.
+
Заготовку недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.
   
 
== Ваша участь у проекті ==
 
== Ваша участь у проекті ==
Рядок 29: Рядок 29:
 
У '''[[:Категорія:Незавершені статті|цій категорії]]''' зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.
 
У '''[[:Категорія:Незавершені статті|цій категорії]]''' зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.
   
Якщо бачите статтю-затичку, допишіть в кінці — '''{{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}}''', або відповідний '''[[Вікіпедія:Шаблони:Незавершені статті|галузевий шаблон]]'''.
+
Якщо бачите статтю-стаб, допишіть в кінці — '''{{[[Шаблон:Доробити|Доробити]]}}''', або відповідний '''[[Вікіпедія:Шаблони:Незавершені статті|галузевий шаблон]]'''.
   
 
{{Доробити}}
 
{{Доробити}}

Версія за 14:35, 22 березня 2020

Заготовка або стаб (англ. stub, фр. ébauche) — незавершена, коротка неповна, але інформативна стаття у Вікіпедії, яка має перспективу для розширення. Вона містить занадто мало корисної інформації, проте сприймається системою за справжню енциклопедичну статтю і долічується до загальної кількості статей (всього на сьогодні в українському розділі Вікіпедії налічується 1 036 476 статей.)

Визначення

Якісна стаття-заготовка містить точне визначення, пояснення важливості й посилання на зовнішнє джерело, де можна знайти детальніший опис того, що становить предмет статті. Стаб повинен містити основну, хоча й не вичерпну, інформацію про предмет статті. Неякісні статті, які не відповідають критеріям стабів, тобто не містять основних елементів, називаються сабстабами, або підстабами.

Заготовка відрізняється від недописаної до кінця статті тим, що є цілісною, логічно завершеною, і дає точне визначення теми, хоча може доповнюватися додатковою інформацією. Стаб відрізняється від статей, що підпадають під критерії швидкого вилучення, тим, що в ньому є інформація.

Під час оцінювання якості статей на МетаВікі використовується критерій, за яким заготовкою вважається стаття, розмір якої не перевищує для англійського розділу Вікіпедії 10 кілобайтів тексту, призначеного для читання. Сюди не входять інтервікі та інші службові позначення. Для українського розділу це число потрібно помножити на 1,3—1,6, оскільки український текст з однаковим змістом забирає більше місця в кодуванні за англійський. Тобто, загалом, при оцінюванні якості статті за формальними параметрами стабом для українського розділу Вікіпедії вважається стаття розміром до 13—16 кілобайт.

Це не означає, що позначку {{stub}} можна знімати лише у випадку статті такого доволі великого розміру. Дописувач може зняти позначку, якщо вважає, що тема розкрита повністю, незалежно від розміру статті.

Перспективи

Слід зазначити, що заклик {{Доробити}} часто не досягає своєї мети. За статистикою українського розділу Вікіпедії, «в середньому на одну статтю припадає 9 редагувань», це означає, що стаття-заготовка, швидше за все, залишиться такою надовго. Перевищити кількістю англійську вікіпедію з її понад 5 400 000 статей та інших фаворитів все одно поки неможливо (там кожну хвилину декілька сотень дописувачів!), але можна і потрібно тримати якість української частини.

Доцільність

Заготовку доцільно створювати тоді, коли інша стаття вимагає пояснення певного терміна, а таке пояснення в тій статті було б відхиленням від її теми. Необхідність зростає, якщо на цей термін посилається багато статей. Наприклад, якщо вчений Джон Бардін отримав Нобелівську премію за винахід транзистора, то про це можна згадати в статті «біполярний транзистор». Але, якщо він отримав також Нобелівську премію за пояснення надпровідності, то доцільно створити статтю-заготовку, в якій перераховувалися б здобутки вченого в різних галузях, а доповнення її біографією залишити на потім.

Недоцільність

Заготовку недоцільно створювати тоді, коли він міститиме тільки загальновідому, банальну інформацію.

Ваша участь у проекті

У цій категорії зібрано статті, які чекають на доповнення в першу чергу.

Якщо бачите статтю-стаб, допишіть в кінці — {{Доробити}}, або відповідний галузевий шаблон.

Див. також