Відмінності між версіями «Вільна ліцензія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(Вільні ліцензії стосуються не лише ПЗ)
Рядок 1: Рядок 1:
  +
'''Ві́льна ліце́нзія'''&nbsp;— [[юридичний документ]], який автори (або власники авторських прав) можуть використовувати, щоб публікувати власні твори на умовах, які дозволяють вільне поширення, використання і переробку цих творів будь-якою людиною, як некомерційно, так і комерційно<ref name="gnu-definition">{{cite web/uk|назва=Що таке вільна програма?|видавець=gnu.org|дата=2014/07/05 05:29:01|url=https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.html}}</ref>. Такі твори називають [[вільний вміст|вільними творами]] або вільним вмістом.
'''Ві́льна ліце́нзія'''&nbsp;— [[юридичний документ]], якій може бути використаний для поширення [[вільне програмне забезпечення | вільного програмного забезпечення]]. Мета такої ліцензії&nbsp;— звільнити одержувача від будь-яких законних бар'єрів, які перешкоджали б їх свободі, щоб запускати, вивчати, змінювати, або розповсюджувати [[програмне забезпечення]]&nbsp;— як змінене, так і незмінене.
 
   
  +
Початково вільні ліцензії розробляли для [[вільне програмне забезпечення|вільних комп'ютерних програм]], але згодом виникли також ліцензії для інших типів творів. Аби ліцензія могла називатися вільною, вона мусить відповідати таким критеріям:
== Вільні ліцензії ==
 
  +
# Дозволяти вільне копіювання й використання твору будь-якою людиною як комерційно так і некомерційно;
  +
# Дозволяти створення похідних робіт — тобто змінювати твір (перекладів, адаптацій, реміксів тощо) і розповсюджувати цей твір на тих самих умовах.
  +
  +
Деякі вільні ліцензії вимагають, щоб похідні твори розповсюджувались на умовах тієї самої або сумісної ліцензії (іншими словами, забороняють випускати похідні твори на умовах не-вільних ліцензій). Зокрема, такими ліцензіями є [[GNU GPL]] та [[CC BY-SA]].
  +
  +
== Приклади вільних ліцензій ==
 
* [[Affero General Public License]]
 
* [[Affero General Public License]]
 
* [[Apache License]]
 
* [[Apache License]]
Рядок 10: Рядок 16:
 
* [[Ліцензія BSD]]
 
* [[Ліцензія BSD]]
 
* [[Creative Commons]] Attribution ShareAlike
 
* [[Creative Commons]] Attribution ShareAlike
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
   
 
{{Stub}}
 
{{Stub}}

Версія за 12:20, 10 липня 2014

Ві́льна ліце́нзія — юридичний документ, який автори (або власники авторських прав) можуть використовувати, щоб публікувати власні твори на умовах, які дозволяють вільне поширення, використання і переробку цих творів будь-якою людиною, як некомерційно, так і комерційно[1]. Такі твори називають вільними творами або вільним вмістом.

Початково вільні ліцензії розробляли для вільних комп'ютерних програм, але згодом виникли також ліцензії для інших типів творів. Аби ліцензія могла називатися вільною, вона мусить відповідати таким критеріям:

  1. Дозволяти вільне копіювання й використання твору будь-якою людиною як комерційно так і некомерційно;
  2. Дозволяти створення похідних робіт — тобто змінювати твір (перекладів, адаптацій, реміксів тощо) і розповсюджувати цей твір на тих самих умовах.

Деякі вільні ліцензії вимагають, щоб похідні твори розповсюджувались на умовах тієї самої або сумісної ліцензії (іншими словами, забороняють випускати похідні твори на умовах не-вільних ліцензій). Зокрема, такими ліцензіями є GNU GPL та CC BY-SA.

Приклади вільних ліцензій

Примітки

  1. Що таке вільна програма?. gnu.org. 2014/07/05 05:29:01.