Вінчестер (гвинтівка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:53, 25 квітня 2019, створена Yuriz (обговорення | внесок) (→‎Цікаво)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Майбутній президент США Теодор Рузвельт з рушницею Winchester Model 1876, 1900 рік

Гвинтівка Вінчестера (англ. Winchester rifle) — загальна назва для гвинтівок з важільним взводом, що виготовлялися компанією Winchester Repeating Arms Company в США у другій половині XIX століття. Назва «вінчестер» походить від прізвища засновника компанії Олівера Вінчестера, зазвичай так називають дві найпопулярніші моделі гвинтівок — моделі 1873 та 1894 років.

Вінчестери були одними з перших багатозарядних рушниць і користувалися величезною популярністю — модель 1873 відома як «рушниця що завоювала Захід» (англ. The Gun that Won the West), хоча їх поширеність у США того часу дещо перебільшена завдяки літературі і кінематографу XX століття.

Історія[ред. | ред. код]

Своєю появою гвинтівка Вінчестера зобов'язана конструкції гвинтівок Волкенік та Генрі, які були її предтечею. У середині 1860-х років ця зброя була значно вдосконалена, а модель 1866, що через колір латунної ствольної коробки була прозвана «Жовтий хлопець», заряджалися 15 патронами.

Одними з найпопулярніших моделей була гвинтівка з восьмигранним стволом довжиною 610 мм і карабін з круглим стволом довжиною 508 мм. Перші рекламні оголошення свідчили, що досвідчений стрілець міг витратити магазин моделі 1866 за 15 секунд. Це говорить про те, що у цієї гвинтівки була висока скорострільність — близько 60 пострілів за хвилину. До кінця 1860-х років боєприпаси кільцевого запалення для гвинтівок практично перестали використовуватися. З появою патрона центрального займання була випущена нова гвинтівка Вінчестера — популярна модель 1873. У цієї моделі був вдосконалений механізм, а латунний важіль замінений залізним.

Значним досягненням був новий патрон .44-40 (10,2 мм), хоча він не справив враження на Артилерійсько-технічну службу армії США, оскільки був пістолетним патроном, а армії була потрібна потужніша зброя. Цивільний ринок, навпаки, поставився до нового патрону вельми прихильно, і в 1878 році фірма «Кольт» випустила деяку кількість своїх «Пісмейкерів» (англ. Peacemaker) і армійських пістолетів подвійної дії під патрон .44-1 дюйм. Цю зброю було названо «FrontierSixShooter». Незважаючи на брак військових замовлень, модель 1873 була дуже популярна і залишалася в масовому виробництві до 1919 року.

Цікаво[ред. | ред. код]

Ймовірно, від маркування набоїв для мисливської рушниці Model 1894 з'явилася сленгова назва твердих дисків комп'ютера. У 1973 році фірма IBM випустила твердий диск, під час розробляння якого інженери використали коротку внутрішню назву — «30-30» (два модулі по 30 Мб). Керівник проекту, через співзвучність назви з позначенням набою .30-30 Winchester популярної мисливської рушниці, запропонував назвати цей тип диска «вінчестером».[1]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]