Гай Юлій Цезар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Юлій Цезар
лат. Gaius Iulius Caesar
Gaius Iulius Caesar (Vatican Museum).jpg
Народився не раніше 12 липня 100 до н. е. і не пізніше 13 липня 100 до н. е.
Рим, Римська республіка[1]
Помер 15 березня 44 до н. е.[2][3][…] (55 років)
Театр Помпея, Рим, Стародавній Рим[1][5][6]
·Різана рана
Поховання Храм Цезаря
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Місце проживання
Діяльність письменник, оратор, мемуарист, військовослужбовець, правитель, історик, політик, поет
Знання мов латина
Учасник Громадянська війна в Стародавньому Римі і Галльська війна
Посада диктатор, квестор, едил, давньоримський сенатор[d][7] і консул[7]
Партія популяри[8][9]
Рід Julii Caesaresd
Батько Гай Юлій Цезар Старший
Мати Аврелія Котта
Брати, сестри  • Юлія Цезаріс Старша і Юлія Цезаріс Молодша[10]
У шлюбі з Корнелія Цінна, Помпея[11] і Кальпурнія Пізоніс
Діти Юлія Цезаріс[10], Птолемей XV Цезаріон і Октавіан Август
IMDb nm2471712

Га́й Ю́лій Це́зар (лат. Gaius Iulius Caesar; 12/13 липня 100 до н. е. — 15 березня 44 до н. е.) — давньоримський державний і політичний діяч, полководець, письменник. Римський консул (59, 48, 46, 45 і 44 до н.е), диктатор (49, 48—47 і 46—44 до н. е.), великий понтифік (з 63 до н. е.). Один із найвидатніших полководців античності. Докірнно змінив політично-суспільний і культурний ландшафт стародавнього Середземномор'я і Західної Європи. Представник римського патриціанського роду Юліїв.

Народився у Римі, Римська республіка. Послідовно домігся всіх ординарних римських посад. Заробив собі ім'я на боротьбі з консервативними сенаторами оптиматами. Організував перший тріумвірат разом із Помпеєм і Крассом (60 до н. е.). Більше восьми років провів у Галльській війні (з 58 до н. е.), приєднавши до республіки Галлію, західний берег Рейну і частину Британії. Розпочав громадянську війну (49—45 до н. е.) через протистояння з Сенатом. Розбив опозицію на чолі з Помпеєм в Італії, Іспанії (двічі), Греції та Африці, а також розгромив війська їхніх союзників у Єгипті та Понті. Після перемоги став диктатором. Прийняв почесний титул «імператора», що став частиною його імені, однак відмовився від влади стародавніх римських царів. Провів ряд важливих реформ. Убитий в Римі сенаторами-заколотниками на чолі з Брутом. Його племінник Октавіан Август отримав за заповітом більшу частину спадщини і згодом став першим римським імператором. До Цезаря по-різному ставилися при житті, і ця традиція збереглася в Римській імперії: його ім'я всіляко відбілювали прихильники правителів, а опозиціонери вихваляли його жертв і змовників. Дуже популярною була особистість Цезаря в Середні століття і в Новий час. Крім політичної і військової діяльності, Цезар відомий і як літератор. Завдяки простоті та ясності стилю, його твори вважаються класикою давньоримської літератури і використовуються при навчанні латинської мови. До імені Юлія Цезаря відносять титули кайзер і цар, а також назва сьомого місяця року (українською — липня) в багатьох європейських мовах.

Походження і дитинство[ред. | ред. код]

Походження[ред. | ред. код]

Гай Юлій Цезар народився в стародавній патриціанській родині Юліїв. У V—IV століттях до н. е. Юлії відігравали значну роль у житті Риму. З представників сімейства вийшли, зокрема, один диктатор, один магістр кінноти (заступник диктатора) і один член колегії децемвірів, які розробили закони Десяти таблиць — початковий варіант знаменитих законів Дванадцяти таблиць. Як і більшість родин з стародавньою історією, Юлії мали загальний міф про своє походження. Вони зводили свій рід до богині Венери через Енея. Міфічна версія походження Юліїв була добре відома вже до 200 року до н. е., і Катон Старший записав версію про етимологію родового імені Юліїв. На його думку, перший носій цього імені Юл отримав прізвисько від грец. ἴουλος (пушок, перші волосся на щоках і підборідді).

Майже всі Юлії в V—IV століттях до н. е. носили когномен Юл, який, ймовірно, був спочатку єдиним в їх сімействі. Гілка Юліїв Цезарів напевно походила від Юліїв Юлів, хоча сполучні ланки між ними невідомі. Першим відомим Цезарем був претор 208 року до н. е., згаданий Титом Лівієм[12]. Етимологія когномена «Caesar» достовірно невідома і була забута вже в римську епоху. Елій Спартіан, один з авторів життєписів Августів, записав чотири версії, які існували до IV століття н. е .:

"… самі вчені й освічені люди вважають, що той перший, хто був так названий, отримав це ім'я від назви слона (який на мові маврів називається цезай ), убитого ним в битві; [Або] тому, що народився від мертвої матері і був вирізаний з її лона ; або тому, що він вийшов з лона матері вже з довгим волоссям ; або тому, що він мав такі блискучі сіро-блакитні очі, яких не буває у людей ". </ Blockquote> До теперішнього часу достовірна етимологія імені неясна, але частіше передбачається походження когномена з етруської мови ( aisar  — бог; схоже походження мають римські імена Цезій, Цезонія і Цезенній) .

До початку I століття до н. е. в Римі були відомі дві гілки Юліїв Цезарів. Вони знаходилися один з одним в досить близькій, але точно не встановленій спорідненості. Дві гілки були зареєстровані в різних трибах, а до 80-х років до н. е. вони мали і абсолютно протилежну політичну орієнтацію, орієнтуючись на двох ворогуючих політиків. Найближчі родичі майбутнього диктатора орієнтувалися на Гая Марія (його дружиною стала Юлія, тітка Гая), а Цезарі з іншої гілки підтримали Суллу. При цьому остання гілка відігравала більшу роль в суспільному житті, ніж та, до якої належав Гай[13]. Родичі Гая по лінії матері і бабусі не могли похвалитися спорідненістю з богами, проте всі вони відносилися до еліти римського суспільства — нобілітету. Мати Цезаря — Аврелія — належала до багатої і впливової плебейської сім'ї. Рід бабусі Гая — Марції — зводив своє походження до четвертого римського царя Анку Марція[14].

Цецилія Метелла Македонік
Луцій Юлій Лібон Молодший
Луцій Юлій Лібон
Луцій Юлій Лібон (батько)
Луцій Юлій Лібон (дід)
Луцій Юлій Цезар
Нумерій Юлій Цезар
Луцій Юлій Цезар
Секст Юлій Цезар I
Гай Юлій Цезар I
Гай Юлій Цезар II
Марція Регія
Гай Марій
Юлія
Аврелія Котта
Гай Юлій Цезар Старший
Секст Юлій Цезар III
Квінт Педій Старший (1)
Луцій Пінар Старший (2)
Юлія Старша
Юлія Менша
Марк Атій Бальб
Перша дружина Корнелія
Гай Юлій Цезар
Третя дружина Кальпурнія
Юлія
Друга дружина Помпея

Дата народження[ред. | ред. код]

Дата народження Цезаря залишається предметом дискусій для дослідників. Свідоцтва джерел з цього питання різняться. Непрямі вказівки більшості античних авторів дозволяють датувати народження диктатора 100-м роком до н. е. , хоча Євтропій згадує, що під час битви при Мунді (17 березня 45 року до н. е.) Йому було 56 років . У двох важливих систематичних джерелах про життя диктатора — його біографіях авторства Светонія і Плутарха — не збереглося початок тексту з розповідями про обставини народження . Причиною розбіжностей в історіографії стало, однак, невідповідність часу заняття Цезарем магістратур відомої практиці: Цезар займав всі магістратури раніше нормальної послідовності ( cursus honorum ) приблизно на два роки[15]. Через це Теодор Моммзен запропонував вважати датою народження Цезаря 102 рік до н. е. З початку XX століття почали пропонуватися інші варіанти вирішення невідповідності[16][17][18]. Викликає дискусії і день народження Гая — 12 або 13 липня. Про четвертий день перед ідамі Квинтилія (12 липня) згадує Макробій в «Сатурналіях»[19]. Діон Кассій, однак, розповідає, що після смерті диктатора дату його народження перенесли з 13-го на 12-те липня особливим наказом другого тріумвірату. Єдиної думки про дату народження Цезаря, таким чином, немає. Роком його появи на світло найчастіше визнається 100 до н. е. (У Франції його частіше відносять до 101 року до н. е., Як запропонував Жером Каркопіно). Днем народження диктатора однаково часто вважають 12 або 13 липня.

Дитинство[ред. | ред. код]

Будинок, де ріс Цезар, знаходився в Субурі — районі Рима, який мав репутацію неблагополучного[20]. У дитинстві він навчався грецької мови, літератури, риториці на дому. Практикувалися фізичні вправи, плавання, верхова їзда. Серед вчителів юного Гая відомий великий ритор Гніфон, який також був одним з вчителів Цицерона. Приблизно в 85 році до н. е. Цезар втратив батька[21]: за повідомленням Плінія Старшого, той помер, нахилившись, щоб надіти взуття[22]. Після смерті батька, Цезар фактично очолив все сімейство Юліїв, оскільки всі найближчі родичі-чоловіки старше його померли. Незабаром Гай заручився з Коссуцією, дівчиною з багатої сім'ї з стану вершників (за іншою версією, вони встигли одружитися ; див. «Сім'я. Особисте життя»).

Початок політичної кар'єри[ред. | ред. код]

Шлюб і служба в Азії[ред. | ред. код]

У середині 80-х років до н. е. Цінна висунув Цезаря на почесну посаду фламіна Юпітера. Цей жрець був пов'язаний безліччю сакральних обмежень, які серйозно обмежували можливості заняття магістратур. Для вступу на посаду йому було потрібно спочатку одружитися старовинним обрядом confarreatio на дівчині з патриціанської сім'ї, і Цінна запропонував Гаю свою дочку Корнелію. Молодий Юлій погодився, хоча йому довелося розірвати заручини з Коссуцією. Однак вступ Цезаря на посаду ставиться під сумнів. На думку, великий понтифік Квінтій Муцій Сцевола (противник Марія і Цінни) відмовився проводити церемонію інавгурації Гая. Ернст Бедіан, втім, вважає, що Цезар все ж був введений в посаду. Як правило, призначення Цезаря розглядається в історіографії як нездоланна перешкода на шляху його подальшої політичної кар'єри. Втім, існує і протилежна точка зору: заняття настільки почесної посади було доброю нагодою зміцнити авторитет старовинного роду для цієї гілки Цезарів, далеко не всі представники якого домагалися вищої магістратури консула.

Незабаром після весілля з Корнелією Цінну вбили солдати-бунтівники, а в наступному році почалася Громадянська війна, в якій Цезар, ймовірно, не брав участі. Зі встановленням диктатури Луція Корнелія Сулли і початком проскрипцій життя Цезаря опинилося в небезпеці: диктатор не щадив політичних опонентів і особистих ворогів, а Гай виявився племінником Гая Марія і зятем Цінни. Сулла зажадав від Цезаря розлучитися з дружиною, що не було унікальним випадком доказом лояльності, проте той відмовився це зробити. Зрештою, Сулла вніс ім'я Цезаря в проскрипціонний список, і він був змушений покинути Рим. Джерела повідомляють, ніби Цезар довго переховувався, роздаючи хабарі розшукуючим його сулланцям, але ці розповіді малоправдоподібні. Впливові родичі Гая в Римі тим часом зуміли домогтися помилування для Цезаря. Додатковою обставиною, пом'якшити диктатора, стало походження Цезаря з стану патриціїв, представників якого консерватор Сулла жодного разу не стратив.

Незабаром Цезар покинув Італію і приєднався до Марка Минуція Ферма, намісника провінції Азія. Ім'я Цезаря було добре відомо в цій провінції: близько десяти років тому її намісником був його батько. Гай став одним з контуберналів Ферма — дітей сенаторів і молодих вершників, які навчалися військовій справі і провінційному управлінню під наглядом діючого магістрату. Спочатку Ферм доручив молодому патрицієві переговори з царем Віфінії Нікомедом IV. Цезар зумів переконати царя передати в розпорядження Ферма частину свого флоту, щоб намісник зміг захопити місто Мітіліні на Лесбосі, що не визнавав підсумків Першої Мітрідатової війни і оказував супротив римлянам. Після успішного виконання цього доручення Ферм направив війська проти Мітілів, і незабаром римляни взяли місто. Після битви Цезар був удостоєний громадянської корони (лат. corona civica) — почесної військової нагороди, яка надавалась за порятунок життя римського громадянина. Після взяття Мітілів кампанія на Лесбосі завершилася. Незабаром Ферм склав повноваження, і Цезар відправився в Кілікію до її намісника Публія Сервілія Ватія, який організовував військову кампанію проти піратів. Однак коли в 78 році до н. е. з Італії прийшли звістки про смерть Сулли, Цезар негайно повернувся в Рим.

Повернення в Рим і участь в політичній боротьбі[ред. | ред. код]

У 78 році до н. е. консул Марк Емілій Лепід спробував підняти заколот серед італіків з метою скасування законів Сулли. За повідомленням Светонія, Лепід запрошував Цезаря приєднатися до заколоту, але Гай відмовився. У 77 році до н. е. Цезар залучив до суду сулланців Гнея Корнелія Долабеллу за звинуваченням в здирництві під час намісництва в Македонії. Долабелла був виправданий після того, як в його підтримку виступили найбільші судові оратори. Вимовлена ​​Цезарем обвинувальна промова виявилася настільки вдалою, що ще довго поширювалася в рукописних копіях. У наступному році Гай почав судове переслідування іншого сулланця, Гая Антонія Гібрида, однак той запросив захист у народних трибунів, і суд не відбувся.

Незабаром після невдачі процесу над Антонієм Цезар відправився удосконалювати своє ораторське майстерство на Родос до відомого ритора Аполлонія Молона — наставника Цицерона. Під час подорожі Цезаря захопили в полон пірати, давно промишлявші в Східному Середземномор'ї. Його утримували на невеликому острові в Додеканеському архіпелазі. Пірати зажадали викуп в 50 талантів (300 тисяч римських денарів). Версія Плутарха, ніби Цезар з власної ініціативи збільшив суму викупу з 20 талантів до 50, напевно неправдоподібна. Античні автори барвисто описують перебування Гая на острові: нібито він жартував з викрадачами і декламував їм поеми власного твору. Після того, як посли міст Азії викупили Цезаря, він негайно спорядив ескадру для полону самих піратів, що йому вдалося зробити. Захопивши своїх викрадачів, Гай просив судити і покарати їх нового намісника Азії Марка Юнка, але той відмовився. Після цього Гай сам організував кару піратам — вони були розп'яті на хрестах. Светоній додає деякі подробиці страти як ілюстрацію м'якості характеру Цезаря: «Піратам, у яких він був в полоні, він поклявся, що вони у нього помруть на хресті, але коли він їх захопив, то наказав спершу їх заколоти і лише потім розіп'яти» . Під час повторного перебування на Сході Цезар ще раз відвідав Віфінського царя Нікомеда. Він також брав участь в самому початку Третьої Мітрідатової війни на чолі окремого допоміжного загону, але незабаром покинув зону бойових дій і повернувся в Рим приблизно в 74 році до н. е. У наступному році його кооптували в жрецьку колегію понтифіків замість померлого дядька Гая Аврелія Котти.

Незабаром Цезар перемагає на виборах в військовій трибуні. Точна дата його трибуната невідома: часто пропонується 73 рік, але більш імовірна датування 72-м або 71-м роком до н. е. З інших джерел відомо, що в цей час в Греції під командуванням Марка Антонія Кретіка служив якийсь Гай Юлій, якого нерідко ототожнювали з Цезарем, але більш імовірно, що це були дві різні людини. Чим займався Цезар в цей період, достовірно невідомо. Висловлюється припущення, що Цезар міг бути задіяний в придушенні повстання Спартака — якщо не в бойових діях, то принаймні в підготовці новобранців. Висловлюється і припущення, що саме при придушенні повстання Цезар близько зійшовся з Марком Ліцинієм Крассом, який в майбутньому зіграв чималу роль в кар'єрі Юлія.

На початку 69 року до н. е. майже одночасно помирають Корнелія, дружина Цезаря, і його тітка Юлія. На їх похоронах Гай сказав дві промови, що привернули увагу сучасників. По-перше, публічні виступи в пам'ять про померлих жінок практикувалися лише з кінця II століття до н. е., але і в них зазвичай згадували літніх жінок, але не молодих. По-друге, в промові на честь тітки він нагадав про її заміжжя за Гаєм Марієм і показав народу його восковий бюст. Ймовірно, похорони Юлії стали першою публічною демонстрацією зображення генерала з початку диктатури Сулли, коли Марія фактично передали забуттю. У тому ж році Цезар стає квестором, що гарантувало йому місце в сенаті. Обов'язки квестора Цезар виконував в провінції Дальня Іспанія. Деталі його місії невідомі, хоча зазвичай квестор в провінції займався фінансовими питаннями. По всій видимості, Гай супроводжував намісника Гая Антистія Вета в поїздках по провінції, виконуючи його доручення. Ймовірно, саме під час квестури він познайомився з Луцієм Корнелієм Бальбом, який згодом став найближчим соратником Цезаря.

Незабаром після повернення з провінції Гай одружився з Помпеєю, онукою Сулли (вона не була близькою родичкою впливового в ті роки Гнея Помпея Великого). Тоді ж Цезар почав відкрито схилятися до підтримки Гнея Помпея: зокрема, він був чи не єдиним сенатором, хто підтримав закон Габінія про передачу Гнею надзвичайних повноважень в боротьбі з піратами. Підтримав Цезар і закон Манілія про надання нового командування Помпею, хоча тут він вже не був на самоті. У 66 році до н. е. Цезар став доглядачем Аппієвої дороги і відремонтував її за свій рахунок (за іншою версією, ремонтом дороги він займався в 65 році до н. е., будучи еділом). У ті роки головним кредитором молодого політика, який не скупився на витрати, був, ймовірно, Красс.

Едилітет. Головування в суді[ред. | ред. код]

У 66 році до н. е. Цезаря обирають курульним едилом на наступний рік, в чиї обов'язки входила організація міського будівництва, транспорту, торгівлі, повсякденного життя Рима і урочистих заходів (як правило, за власний рахунок). У квітні 65 року до н. е. новий едил організував і провів Мегалезійські ігри, а в вересні — Римські ігри, які своєю розкішшю здивували навіть досвідчених у розвагах римлян. Витрати на обидва заходи Цезар розділив порівну зі своїм колегою Марком Кальпурнієм Бібулом, але всю славу отримав тільки Гай. Спочатку Цезар планував показати на Римських іграх рекордну кількість гладіаторів (за іншою версією, гладіаторські бої були влаштовані ним на згадку про свого батька), але сенат, побоюючись бунту безлічі збройних рабів, видав спеціальний указ, який забороняв одній людині приводити в Рим більше певного числа гладіаторів. Юлій підкорився обмеженням на кількість гладіаторів, але видав кожному з них срібні обладунки, завдяки чому його гладіаторські бої все одно запам'яталися римлянам. Крім того, едил подолав опір консервативних сенаторів і відновив всі трофеї Гая Марія, демонстрація яких була заборонена ще Суллом. У 64 році до н. е. Цезар очолював постійний кримінальний суд у справах про розбої, що супроводжувалися вбивством ( quaestio de sicariis ). У судах під його головуванням було засуджено чимало учасників проскрипцій Сулли, хоча цей диктатор видав закон, що не дозволяв вести кримінальне переслідування проти них. Незважаючи на активну діяльність Цезаря щодо засудження співучасників диктатора, активний виконавець вбивств проскрибованних Луцій Сергій Катіліна виявився повністю виправданий і зміг висунути свою кандидатуру в консули на наступний рік. Ініціатором значної частини судових процесів, однак, виступав опонент Цезаря, Марк Порцій Катон Молодший.

Вибори великого понтифіка[ред. | ред. код]

На початку 63 року до н. е. помер великий понтифік Квінт Цецилій Метелл Пій, і найвища посада в системі римських релігійних магістратур стала вакантною. В кінці 80-х років до н. е. Луцій Корнелій Сулла повернув стародавній звичай кооптації верховних жерців колегією понтифіків, однак незадовго до нових виборів Тит Лабієн повернув процедуру обрання великого понтифіка за допомогою голосування в 17 трибах з 35. Цезар виставив свою кандидатуру; альтернативними кандидатами були Квінт Лутацій Катул Капітолін і Публій Сервілій Ватія Ісаврік. Античні історики повідомляють про численні підкупи під час виборів, через які борги Гая сильно виросли. Оскільки триби, які голосували, визначалися жеребкуванням безпосередньо перед виборами, Цезар був змушений підкуповувати представників всіх 35 триб. Кредитори Гая з розумінням ставилися до витрат на престижну, але неприбуткову посаду: успішне обрання свідчило про його популярність напередодні виборів преторів і консулів. За переказами, йдучи з дому перед оголошенням результатів, він сказав своїй матері «або я повернуся понтифіком, або зовсім не повернуся» ; за іншою версією: « Сьогодні мати, ти побачиш свого сина або верховним жерцем, або вигнанцем». Голосування відбулося, за різними версіями, або 6 березня, або в кінці року, і Цезар переміг. За версією Светонія, його перевага над опонентами виявилась величезною.

Обрання Юлія довічним великим понтифіком привернуло до нього загальну увагу і майже напевно гарантувало успішну політичну кар'єру. На відміну від фламіна Юпітера, великий понтифік міг брати участь і в цивільній, і у військовій діяльності без серйозних сакральних обмежень. Хоча зазвичай великими понтифіками обиралися люди, колишні консули (консуляр), в римській історії були відомі і випадки, коли цю почесну посаду займали порівняно молоді люди. Таким чином, Цезаря не могли звинуватити в тому, що великим понтифіком він став тільки через непомірні амбіції. Відразу ж після обрання Цезар скористався правом проживання в державному будинку великого понтифіка і переїхав з Субури в самий центр міста, на Священну дорогу.

Пізніше в 63 році до н. е. Цезар брав участь в двох гучних судових процесах. Спочатку він виступив в якості свідка на стороні звинувачення проти Гая Кальпурнія Пізона в справі про вимагання в провінції ( quaestio de repetundis ), але його виправдали . Незабаром (за іншою версією, вже в наступному році) Цезар захищав знатного нумедійця Масиніту, але знову програв. Процес отримав скандальну популярність через те, що Гай в запалі судових суперечок схопив спадкоємця нумідійського престолу Юбу (майбутнього царя Юбу I) за бороду. Неясно, навіщо Цезар завдав образу впливовому царевичу: це могла бути як спонтанний спалах гніву, так і ретельно розрахована акція, що використала ксенофобські настрої римського плебсу. Після винесення обвинувального вироку Гай переховував Масиніту і зумів вивезти його в Іспанію, що показало оточуючим надійність Цезаря як патрона, готового захищати своїх клієнтів за всяку ціну. Нарешті, з ім'ям Цезаря пов'язують початок суду над Рабирієм: на думку С. Л. Утченка, за Титом Лабієнем, видвинувшим звинувачення, був саме Юлій.

Цезар і Катіліна[ред. | ред. код]

Докладніше: Змова Катіліни

У 65 році до н. е., згідно з деякими суперечливим свідченням античних істориків, Цезар брав участь у невдалій змові Луція Сергія Катіліни з метою захоплення влади. Втім, питання про «першу змову Катіліни» залишається проблемним. Свідоцтва джерел різняться, що дає підстави деяким дослідникам і зовсім заперечувати існування «першої змови». Чутки про участь Цезаря в першій змові Катіліни, якщо він існував, поширилися противниками Красса і Цезаря вже в 50-і роки до н. е. і напевно не відповідають дійсності. Річард Біллоуз вважає, що поширення чуток про «першу змову» було вигідно Цицерону, а потім і політичним опонентам Цезаря.

У 63 році до н. е., після свого провалу на виборах консулів, Катіліна зробив нову, більш відому спробу захоплення влади. Про можливу причетність Цезаря до змови сперечалися ще в античну епоху, проте надійні свідчення так і не були надані. У дні кульмінації кризи Катул і Пізон вимагали від Цицерона заарештувати Цезаря за співучасть у змові, але безуспішно. На думку Едріана Голдсуорсі, до 63 року до н. е. Цезар міг розраховувати на легальні способи заняття нових посад і не був зацікавлений в участі в змові.

«Коли переможець Сулла наказав задушити Дамасіппа і інших йому подібних людей, які піднялись на нещастях держави, хто не вихваляв його вчинку? Всі говорили, що злочинні і владні люди, які заколотами своїми потрясли державу, страчені заслужено. Але саме це і було початком великого лиха: варто було кому-небудь побажати чийсь будинок, або садибу, або просто начиння, або одяг, як він вже намагався, щоб власник виявився в проскрипціїному списку. І ось тих, кого втішила смерть Дамасіппа, незабаром самих почали хапати, і страти припинилися тільки після того, як Сулла щедро нагородив всіх своїх прихильників»[23].

{{{Текст}}}

3 грудня 63 року до н. е. Цицерон надав докази небезпеки змови, і на наступний день ряд змовників оголосили державними злочинцями. 5 грудня в сенаті, що зібрався в храмі Згоди, обговорювалася запобіжний захід для змовників: в надзвичайних обставинах було вирішено діяти без санкції суду. Децим Юній Сілан, обраний консулом на наступний рік, виступив за смертну кару — покарання, що застосовувалося до римських громадян у рідкісних випадках. Його пропозиція була зустрінута зі схваленням. Наступним виступив Цезар. Його промова в сенаті, записана Саллюстієм, напевно ґрунтується на реальному виступі Юлія. У варіанті промови у Саллюстія міститься як поширена апеляція до римських звичаях і традиціях, так і незвичайна пропозиція засудити змовників до довічного ув'язнення — майже не застосовуваному в Римі покаранню — з конфіскацією майна. Після Цезаря виступив Цицерон, заперечуюючи проти пропозиції Гая (відредагований запис його четвертої промови проти Катіліни зберігся). Втім, після виступу чинного консула багато, як і раніше схилялися до пропозиції Юлія, але слово взяв Марк Порцій Катон Молодший, який рішуче виступив проти ініціативи Цезаря. Катон також натякнув на причетність Цезаря до змови і дорікнув тих, хто вагається сенаторів в браку рішучості, після чого сенат проголосував за надання змовників страті. Оскільки засідання 5 грудня проходило при відкритих дверях, то уважно слухаючі ззовні люди бурхливо реагували на виступ Катона, включаючи його натяк на зв'язок Цезаря зі змовниками, а після закінчення засідання вони проводжали Гая погрозами.

Претура. Створення першого тріумвірату (62-60 роки до н. е.)[ред. | ред. код]

Претура[ред. | ред. код]

Ледве вступивши на посаду претора 1 січня 62 року до н. е., Цезар скористався правом законодавчої ініціативи магістрату і запропонував народним зборам передати повноваження по відновленню храму Юпітера Капітолійського від Квінта Лутація Катула Гнею Помпею. Катул займався відновленням цього храму близько 15 років і майже завершив роботу, але в разі прийняття цієї пропозиції в присвячувальному надписі на фронтоні цього найважливішого святилища Рима було б згадано ім'я Помпея, а не Катула, впливового опонента Цезаря. Гай також звинуватив Катула в розкраданні державних коштів та зажадав відзвітувати про витрати. Після протесту сенаторів претор відкликав свій законопроект.

Коли 3 січня трибун Квінт Цецилій Метелл Непот запропонував відкликати Помпея в Рим для розгрому загонів Катіліни, Гай підтримав цю пропозицію, хоча війська змовників вже були оточені і приречені на поразку. Мабуть, Непот — шурин Гнея — сподівався своєю пропозицією дати можливість Помпею прибути до Італії, чи не розпускаючи свої війська. Після спровокованої Непотом масової бійки на форумі рішуче налаштований сенат прийняв надзвичайний закон про відсторонення Непота і Цезаря від посад, однак через кілька днів Гая відновили.

Восени на суді над учасником змови Катіліни обвинувачений заявив судді, що має в своєму розпорядженні доказ причетності Цезаря до змови — його лист до Катіліни. Крім того, на допиті в сенаті свідок Квінт Курій заявив, що чув особисто від Катіліни про участь Цезаря в підготовці заколоту. Втім, Цицерон на прохання Гая засвідчив, що він повідомив консулу все, що знав про змову, і тим самим позбавив Курія нагороди за інформацію і спростував його свідчення. Проти першого обвинувача Цезар діяв дуже рішуче, заарештувавши і Ветта (він не з'явився на чергове засідання і не надав докази провини претора), і суддю Новія Нігеру (він прийняв донос на старшого магістрата).

У грудні 62 року до н. е. в новому будинку Цезаря проводилося свято в честь Доброї Богині за участю одних лише жінок, але воно було перерванне після того, як в будинок таємно проник чоловік — Публій Клодій Пульхр. Сенатори, дізнавшись про подію, постановили вважати те, що трапилося святотатство, а також зажадали проведення свята заново і покарання винних. Останнє означало неминучий публічний розголос особистому житті Цезаря, оскільки ходили чутки, що Клодій прибув в будинок Цезаря в жіночій сукні саме за його дружиною. Не чекаючи суду, понтифік розлучився з Помпеєй Суллой. Судовий процес відбувся вже в наступному році, і Клодія виправдали, оскільки Цезар відмовився свідчити проти нього. Ердіон Голдурсорсі важає, що у Помпеї дійсно був роман з Клодом, але Цезар все ж не наважився свідчити проти швидко набираючого популярності політика. Крім того, більшість суддів в колегії проголосувало табличками з нерозбірливими написами, не бажаючи накликати на себе гнів прихильників і противників Клодія. Під час суду, коли Цезаря запитали, чому він розлучився з дружиною, якщо він нічого не знає про те, що трапилося, він нібито відповів, що дружина Цезаря повинна бути поза підозрою (різні джерела наводять різні варіанти цієї фрази). На думку Майкла Гранта, Цезар мав на увазі, що повинна бути поза підозрою дружина великого понтифіка  — верховного жриця Рима. Британський історик вказує і на іншу можливу причину, прискорити розлучення — відсутність дітей за кілька років шлюбу.

Намісник Дальньої Іспанії[ред. | ред. код]

Кампанія Цезаря в Дальній Іспанії. Синьою пунктирною лінією позначені приблизні межі римських провінцій. У дужках вказані сучасні назви старовинних міст, курсивом у дужках — латинські назви провінцій

На початку 61 року до н. е. Цезар повинен був відправитися в провінцію Дальня Іспанія, саму західну в Римській республіці, щоб керувати нею на посаді пропретора, але численні кредитори стежили, щоб він не залишав Рим, не розплатившись з величезними боргами. Проте, Красс поручився за Цезаря сумою в 830 талантів, хоча навряд чи ця величезна сума покривала всі борги намісника. Втім, ще на початку 60-х років до н. е., за свідченням Плутарха, Цезар вже мав борги на 1300 талантів, що становить понад 30 мільйонів сестерціїв). Завдяки Крассу Гай відправився в провінцію ще до закінчення суду над Клодом. По дорозі до Іспанії Цезар нібито сказав, проїжджаючи через глухе село, що « волів би бути першим тут, ніж другим у Римі » (за іншою версією, ця фраза була виголошена вже по дорозі з Іспанії в Рим).

До моменту прибуття Цезаря в слаборозвинених північній і північно-східній частинах провінції було сильне невдоволення римською владою і великими боргами. Цезар негайно набрав ополчення з місцевих жителів для підпорядкування незадоволених регіонів, що підносилося як винищення бандитів. За свідченням Діона Касія, завдяки військової кампанії Цезар сподівався своїми перемогами зрівнятися з Помпеєм, хоча встановити міцний мир можна було і без військових дій. Маючи в розпорядженні 30 когорт (близько 12 тисяч солдатів), він підійшов до Гермінійских гір (сучасний хребет Серра-да-Ештрела) і зажадав від місцевих племен оселитися на рівнинній території, щоб позбавити їх можливості використовувати свої зміцнення в горах в разі повстання. Діон Кассій вважає, що Цезар з самого початку сподівався на відмову, оскільки розраховував використовувати цю відповідь в якості мотиву для нападу. Після того, як гірські племена відмовилися підкоритися, війська намісника напали на них і змусили відступити до Атлантичного океану, звідки горяни перепливли на острова Берленго. Цезар наказав декільком загонам переправитися на острови на невеликих плотах, але лузітани перебили весь римський десант. Після цієї невдачі Гай викликав флот з Гадеса і з його допомогою переправив на острови великі сили. Поки полководець підкорював гірську Лузитанію на узбережжі Атлантичного океану, сусіди вигнаних племен почали підготовку до відбиття можливого нападу намісника. Все літо пропретор підпорядковував розрізнених лузитанів, взявши штурмом ряд поселень і вигравши один досить великий бій. Незабаром Цезар покинув межі провінції і попрямував в Бріганцев (сучасна Ла-Корунья), швидко захопивши місто з околицями. Зрештою, війська оголосили його імператором, що в термінології середини I століття до н. е. означало визнання переможним полководцем. Уже тоді Цезар проявив себе рішучим полководцем, здатним оперативно переміщати свої війська.

Завершивши свій похід, Цезар звернувся до вирішення повсякденних проблем провінції. Його енергійна діяльність в адміністративній сфері проявилася в перегляді оподаткування і в розборі судових справ. Зокрема, намісник скасував податок, введений як покарання за підтримку лузитанам Квінта Серторія в недавній війні. Крім того, він постановив, що кредитори не могли стягувати з боржників більше двох третин їхнього річного доходу. В умовах складної ситуації з виплатою позик і відсотків жителями провінції подібна міра виявилася вигідна і для позичальників, і для кредиторів, оскільки Цезар все ж підтвердив необхідність обов'язкового погашення всіх боргів. Нарешті, Цезар, напевно, заборонив людські жертвоприношення, які практикувалися в провінції.

Деякі джерела стверджують, що намісник вимагав гроші у заможних жителів провінції і оббирав нейтральні племена, але ці свідчення напевно засновані тільки на чутках. Річард Беллоуз вважає, що якби Цезар насправді відкрито грабував провінцію, політичні опоненти негайно привернули б його до суду після повернення в Рим. На ділі ж не було ні судового переслідування, ні навіть натяків на його початок, що свідчить як мінімум про обережність Цезаря. Римське законодавство I століття до н. е. передбачало відповідальність намісника за вимагання, проте не встановлювало чітких меж між подарунком і хабарем, і тому досить обережні дії могли не кваліфікуватися як хабарництво. Цезар же міг розраховувати на солідні підношення, оскільки жителі провінції (особливо багатого півдня) бачили в молодому аристократі потенційно впливового патрона — захисника їхніх інтересів в Римі . Надзвичайно енергійний захист Масінти (див. «Вибори великого понтифіка») показувало їм, що Цезар піде на все заради захисту своїх клієнтів. Мабуть, найбільший дохід Цезар отримав саме від громадянської діяльності в південній частині провінції, оскільки основні військові дії велися в жебраків північних і північно-східних районах Далекої Іспанії, в яких навряд чи можна було збагатитися. Після намісництва в провінції Цезар суттєво покращив своє фінансове становище, і кредитори більше його не турбували. Ймовірно, Гай не виплатив всі борги, але довів, що здатний погашати кредити завдяки заняттю нових посад. Внаслідок цього позикодавці могли тимчасово припинити турбувати Цезаря, розраховуючи на нове, більш вигідне призначення, що згодом спробували використовувати противники Гая (див. «Повернення в Рим. Створення першого тріумвірату»).

На початку 60 року до н. е. Цезар прийняв рішення повернутися в Рим, не чекаючи свого наступника. Дострокове завершення повноважень намісника з делегуванням повноважень молодшому магістрату (ймовірно, квестору) вважалося незвичайним, але іноді практикувалося.

Повернення в Рим. Створення першого тріумвірату[ред. | ред. код]

Отримавши донесення про перемоги Цезаря, сенат визнав його гідним тріумфу. Крім цього почесного торжества, влітку 60 року до н. е. Цезар сподівався взяти участь у виборах консулів на наступний рік, оскільки він досяг мінімального віку для заняття нової посади і пройшов всі попередні магістратури в системі cursus honorum. Однак претендент на тріумф не мав права перетинати священні кордони міста (Померій) до початку заходу, а для реєстрації кандидата в консули потрібно особиста присутність в Римі. Оскільки дата виборів була вже встановлена, Цезар запросив сенаторів надати йому право на заочну реєстрацію. Прецедент подібного рішення в римській історії вже був: у 71 році до н. е. сенат дозволив виставити свою кандидатуру Гнею Помпею, який також готував тріумф.

Опоненти Цезаря були налаштовані йти йому назустріч. Поставивши Гая перед вибором між тріумфом і консульством, вони, можливо, сподівалися на вибір Цезарем тріумфу, розраховуючи, що кредитори Гая не чекатимуть ще один рік, а вимагатимуть свої гроші негайно. Втім, у Цезаря була й інша причина не відкладати участь у виборах до наступного року: обрання на нову посаду в «свій рік» (лат. suo anno), тобто в перший рік, коли це було допустимо по закону, вважалося особливо почесним. На останньому засіданні сенату перед виборами, коли ще було можливо прийняти спеціальний дозвіл, Катон взяв слово і виголошував промову весь день, до самого закриття засідання. Таким чином, особливого дозволу Цезар не отримав, і він увійшов в місто, зробивши вибір на користь заняття нової посади і відмовившись від тріумфу.

До літа 60 року до н. е. Цезар домовився про співпрацю з багатим і освіченим, але маловідомим публіці римлянином Луцієм Лукцеєм, який також виставив свою кандидатуру. За словами Светонія, «  вони домовилися, що Лукцій обіцятиме центуріям власні гроші від імені обох ». Римський автор згадує, що зі схвалення сенаторів підкуповував виборців і його суперник Бібул: його тесть Катон називав це «  підкупом в інтересах держави ». Як правило, в кожній трибі або центурії була група людей (роздавальники — divisores ), що займалися організацією підкупів: вони роздавали гроші окремим виборцям і інструктували їх віддавати голоси за потрібного кандидата. Нерідко роздачі здійснювалися через культові братства (лат. sodales, sodalitates). Численні порушення процедури виборів магістратів привели до появи вже в II столітті до н. е. спеціальних законів (лат. leges de ambitu), що регламентували окремі деталі передвиборної кампанії. Винні стали підлягати спочатку десятирічному відлучення від участі у виборах, а потім і чи не найсерйознішою мірою покарання у мирний час — вигнання, що супроводжувалися конфіскацією майна. Проте, між 67 і 50 роками до н. е. різні види підкупів виборців стали практикуватися щорічно, так що на час виборчої кампанії через величезного попиту на готівкові гроші лихварі підвищували ставки за кредитами вдвічі, з 4 % до 8 % річних. За підсумками виборів консулами на 59 рік до н. е. стали Цезар і Бібул.

Приблизно в цей же час Цезар вступив у таємні переговори з Помпеєм і Крассом про створення політичного союзу: в обмін на підтримку Гая двома найвпливовішими і багатими римлянами новий консул взяв зобов'язання провести кілька законів в їх інтересах, які раніше блокувалися сенатом. Справа в тому, що Помпей, який повернувся з Третьої Мітрідатової війни ще в 62 році до н. е., до сих пір не добився ратифікації всіх розпоряджень, зроблених в східних провінціях. Він також не міг подолати опір сенату в питанні про надання земельних наділів ветеранам його армії. Причини для невдоволення сенатом були і у Красса, який захищав інтереси публіканів (відкупників податків), які безуспішно просили знизити суму відкупу для провінції Азія. Завдяки об'єднанню навколо Цезаря обидва політики сподівалися подолати опір сенаторів і провести вигідні для себе закони. Неясно, що отримував від союзу Цезар. Безперечно, йому було вигідно вже саме зближення з двома впливовими політиками і їх не менш високопоставленими друзями, клієнтами і родичами. Існує версія, що при організації тріумвірату Цезар виношував плани захоплення влади з його допомогою (подібну точку зору поділяли, зокрема, Теодор Моммзен і Жером Каркопіно). М. О. Машкін критикує подібний підхід як заснований на наступних подіях і передбачає, що спочатку об'єднання замислювалося як короткострокове, але зміна ситуації згуртувала учасників тріумвірату і перетворила їх союз в довготривалий; подібну точку зору повністю поділяв С. Л. Утченко, який також зазначав, що союз мав ще й яскраво виражену антисенатську спрямованість. Нарешті, Ерік Грюн припустив, що за допомогою тріумвірату Цезар сподівався здійснити власну програму широких реформ.

Незважаючи на те, що Помпей і Красс давно ворогували і навіть перешкоджали проведенню законів в інтересах один одного, Цезарю вдалося примирити їх. Светоній стверджує, що спершу Цезар вступив у союз з Помпеєм, проте Крістіан Мейер вважає, що спочатку він домовився про співпрацю з більш близьким йому Крассом. Не виключено, що планувалося включення в політичний союз і четвертого члена — Цицерона. Об'єднання трьох політиків відомо в даний час як 'перший тріумвірат' (лат. triumviratus — «союз трьох чоловіків»), проте цей термін виник за аналогією з більш пізнім другим тріумвіратом, члени якого офіційно іменувалися тріумвірами. Точна дата створення тріумвірату невідома, що є наслідком його таємного характеру (див. Перший тріумвірат#Освіта тріумвірату). Слідом за суперечливими версіями античних письменників різні версії пропонують і сучасні історики: липень-серпень 60 року до н. е., період незадовго до виборів або незабаром після їх проведення або 59 рік до н. е. (В остаточному вигляді).

Консульство (59 рік до н. е.)[ред. | ред. код]

На самому початку консульства Гай наказав щодня оприлюднювати протоколи засідань сенату і народних зборів: мабуть, це було зроблено для того, щоб громадяни могли відслідковувати дії політиків . У перші дні січня Гай оголосив в сенаті і свій проект аграрного закону. Ймовірно, така поспішність була викликана бажанням провести нову постанову до кінця місяця, поки Цезар був головним з двох консулів. Між першим оголошенням законопроекту і голосуванням по ньому, за римськими законами, повинно було пройти три нундіни (лат. nundinae — базарні дні) — за різними версіями, 17 або 24 дня, протягом яких з проектом постанови могли ознайомитися всі римляни. Законопроект Гая був вельми помірним. Перш за все, не планувалося проводити конфіскацію у великих землевласників (незайнятої землі в Італії залишалося небагато), а ділянки повинні були куплятись тільки у тих, хто бажав продати землю. Гроші на цей захід Цезар мав намір отримати від податків з територій, приєднаних Помпеєм. Для запобігання спекуляціям сім'ї, які отримали землю, не могли продавати її протягом 20 років. Скористатися законом Цезаря могли не тільки ветерани Помпея, а й міська біднота (пролетаріат). Для контролю за розділами землі створювалася комісія з двадцяти чоловік, до якої увійшли, зокрема, Помпей і Красс . Першими сенаторами, до яких звернувся Гай під час обговорення даного питання, стали якраз Помпей і Красс. Підтримка пропозиції цими шанованими і впливовими політиками визначила доброзичливе ставлення більшості інших сенаторів до законопроекту. Втім, прихильники Катона рішуче заперечували проти ініціативи Цезаря, а другий консул Бібул вказував, що організація голосування незаконна через несприятливі небесні знамення. Перед голосуванням по аграрному закону в народних зборах обстановка в Римі була дуже складною, і прихильники прийняття закону побилися з противниками; за повідомленням Плутарха, « по шляху до форуму на голову Бібула вивернули кошик гною, потім напали на його лікторів і поламали їм різки, і, нарешті, полетіло каміння і дротики, багато хто був поранений, а всі інші прожогом бігли з форуму ». Незважаючи на опір Бібула і ряду сенаторів на чолі з Катоном, які побоювалися подальшого зростання популярності Цезаря, пропозиція була прийнята в народних зборах.

Втім, потреби в землі для потребуючих були дуже великі, а великі землевласники неохоче продавали ділянки державі. Для задоволення попиту на землю Цезар запропонував ввести в обіг велику ділянку в Кампанії, яка залишилась в державній власності. Пріоритет в розподілі землі на цій ділянці був відданий багатодітним сім'ям з трьома і більше дітьми, яких виявилося понад 20 тисяч. Катон спробував зірвати прийняття нового закону черговою обструкцією. За іншою версією, Катон спробував провести обструкцію ще під час обговорення першого аграрного закону, але був рішуче зупинений консулом. Цезар наказав прямо з ораторського підвищення відвести його до в'язниці, але і тут Катон не занепав духом, не замовк, навпаки, по дорозі до в'язниці він продовжував говорити про новий закон, закликаючи римлян приборкати тих, хто вершить справи держави подібним чином. Зрештою, закон був прийнятий.

Едікти_Бібула Незабаром після нападів на форумі другий консул Бібул заявив про загрозу своєму життю і замкнувся в будинку, обмеживши участь в політиці виданням едиктів. У них другий консул вказував на несприятливі небесні знамення, які нібито супроводжували голосування щодо законів Цезаря. За римською традицією, народні збори не могли скликатися всупереч волі богів, яка виражалася в тому числі в небесні знамення. На цих підставах Бібул ставив під сумнів законність процедур, за допомогою яких Цезар проводив свої закони. Втім, для знавців права вирішення питання про легітимність народних зборів і прийнятих ними законів представляло дуже складну юридичну проблему. Крім апеляції до порушення формальних процедур, другий консул поширював скандальні подробиці про особисте життя Цезаря і Помпея. Едикти Бібула виставлялися для загального огляду і користувалися великою популярністю: за словами Цицерона, « через те місце, де вони виставляються, не можна пройти через скупчення людей, які їх читають » . У цих ретельно продуманих едиктах містилося дуже багато недостовірної інформації, і вони стали джерелом ряду чуток і пліток про Цезаря.

У рамках домовленостей про створення тріумвірату Цезар домігся прийняття законів про затвердження розпоряджень Помпея на Сході і про перегляд системи оподаткування в провінції Азія. У I столітті до н. е. податки в римських провінціях стягувалися за посередництва відкупників. Останні вносили до державної скарбниці фіксовані суми грошей з кожної провінції і отримували право збирати податки на місцях з прибутком для себе, знижувалася на одну третину, і вони могли отримувати значно більший прибуток з провінції. Проти першого указу виступав Лукулл, попередник Помпея по командуванню в Третій Мітрідатовій війні, однак Гай пригрозив засудити його, і полководець, за словами Светонія, кинувся до ніг консула. Ще одним законом Цезаря стало проведення через народні збори закону про вимагання та хабарництва намісників ( lex Iulia repetundarum , або lex Iulia de rebus repetundis ). Цей указ надзвичайно детально описував сфери відповідальності римських намісників і легатів. Завдяки своїй доскональности закон діяв ще довгий час і часто цитувався юристами імператорської епохи. На відміну від попереднього законодавства Гая цей указ не зустрів опору при прийнятті. Річард Біллоуз, однак, вважає, що закон про вимагання в основному лише систематизував норми колишніх законів. Крім того, Майкл Грант звертає увагу, що закон регламентував діяльність магістратів, але як і раніше ігнорував самоуправство відкупників податків. Нарешті, Цезар від імені Римської республіки визнав Птолемея XII Авлета фараоном Єгипту, що було рівнозначне відмові від домагань на Єгипет з використанням широко відомого в Римі заповіту (напевно підробленого) Птолемея XI Олександра II. Згідно з цим документом, Єгипет повинен був перейти під владу Риму, подібно до того, як за заповітом Атталі III до Римської республіки відійшло Пергамське царство. Античні історики повідомляють, що питання було залагоджено за величезний хабар, який розділили між собою тріумвіри.

Роком раніше сенат ухвалив, що консули 59 року до н. е. в якості намісників керуватимуть « лісами і стежками ». Сучасні дослідники по-різному розуміють це призначення, хоча сходяться на його незначності. Таке призначення не могло задовольнити Цезаря і його кредиторів, що чекали, що за допомогою грабежу провінції перспективний політик розрахується з боргами. Навесні 59 року до н. е. плебейський трибун Публій Ватіній, прихильник Цезаря, запропонував передати Гаю право управління провінціями Цизальпійська Галлія і Іллірик, а також трьома легіонами на п'ять років замість традиційного одного року, що було безпрецедентною мірою. Ухвалення нового закону анулювало колишнє призначення Цезаря на silvae callesque . Мабуть, Цезар сподівався заручитися підтримкою населення Цизальпійської Галлії, щедро роздаючи права римського громадянства, а з Іллірикой Гай, можливо, сподівався почати похід вглиб Балканського півострова. Незабаром помер намісник Трансальпійської (Нарбонской) Галлії Квінт Цецилій Метелл Целер, і Помпей запропонував доручити управління цією провінцією Цезарю разом з одним додатковим легіоном. Можливо, Помпей керувався міркуваннями про необхідність об'єднання Цизальпійської і Трансальпійської провінцій під командуванням одного полководця в досить імовірній війні в Галлії: під час Кімврской війни півстолітньої давності в цьому ж регіоні відсутність єдиного командування на першому етапі війни призвело до чутливих для Риму поразок. Нову провінцію Цезарю додав сенат, який зібрався в неповному складі (багато його членів продовжували ігнорувати засідання).

Послідовність і точні дати проведення законів Цезаря реконструюються по-різному, що викликано відсутністю абсолютної хронологічної прив'язки в джерелах при наявності лише ряду непрямих вказівок. Відновлення хронології може ускладнюватися ще й можливим використанням повноважень великого понтифіка Цезарем для додавання до календаря 13-го високосного місяця Мерцедонія в кінці лютого. За датування Лілі Росс Тейлор, 1 або 2 січня Цезар запропонував перший аграрний закон, між 25 і 27 січня відбулося голосування в коміцій і прийняття закону. Приблизно 28 січня другий консул Бібул посилається на несприятливі знамення і за підтримки трьох трибунів намагається накласти вето, але безуспішно, і близько 29 січня закривається в своєму будинку. На початку лютого, на думку американської дослідниці, сенатори принесли клятву на підтримку закону, в лютому-березні створюється комісія для здійснення положень закону. Потім, в березні або на початку квітня приймаються декрети про визнання Птолемея XII Авлета єгипетським царем і про відкупи в Азії. Приблизно 1 травня Цезар запропонував другий аграрний закон ( lex Campana ) і майже одночасно — закон про затвердження розпоряджень Помпея; голосування по ним відбулося наприкінці місяця. На думку Тейлор, близько 2-3 травня відбулося весілля Помпея і Юлії, а незабаром Цезар одружився з Кальпурнією. Пропозиція закону Ватінія, віднесена спочатку до травня, Тейлор згодом запропонувала вважати більш раннім (березень замість травня), як і голосування по ньому (друга половина травня замість початку червня). Нарешті, закон про вимагання та хабарництво намісників ( lex de repetundis ) приймався, ймовірно, вже в другій половині року.

Восени римлянин Луцій Веттіїв заявив, що ряд відомих римлян готує змову проти Помпея (за іншою версією, цілями замаху були заявлені Помпей і Цезар). Спочатку Веттіїв дав свідчення перед сенатом, повідомивши про причетність ряду відомих політиків і молодих нобілів, потім Цезар змусив його повторити свої свідчення перед народом. При перерахуванні імен на публіці Веттіїв промовчав про участь Марка Юнія Брута і додав ряд нових імен, що підірвало довіру до його свідчень. Незабаром його знайшли у в'язниці убитим. Причетність Цезаря до організації справи Ветта є спірною, але консул в будь-якому випадку зумів використати його свідчення в своїх цілях

«Справа була вельми темна, але Цезар скористався нею, щоб підбурювати натовп. Допит Ветта відклали на наступний день, але вночі він був убитий у в'язниці. Про те, що трапилося йшли найрізноманітніші здогадки і припущення, і Цезар не забув цим скористатися, кажучи, що Ветта вбили ті, хто боявся його показань. Врешті-решт він домігся того, що народ дав йому право боротися проти всіх підступів».</ blockquote>

Незважаючи на значну підтримку ініціатив Цезаря на початку року, вже до кінця 59 року до н. е. популярність тріумвірів сильно впала. На думку С. Л. Утченка, це було пов'язано з тим, що тріумвірат, на який покладалася надія по боротьбі з узурпацією реальної влади вузьким колом нобілів — сенаторів, сам почав контролювати все життя Риму. Втім, Цезар у наступному році віддалявся в провінцію, і тому в майбутньому основними мішенями противників тріумвірату мали стати Помпей і, в меншій мірі, Красс.

Гай Юлій Цезар — письменник[ред. | ред. код]

C. Iulii Caesaris quae extant, 1678

Цезар був не тільки полководцем, а й письменником, одним з найкращих римських прозаїків. З його творів збереглися «Записки про Галльську війну» — 7 книг — важливе історичне джерело для вивчення суспільного ладу, побуту й культури кельтських і германських племен І століття до н. е.

А також «Записки про громадянську війну» — 3 книги. Для них характерна продуманість, ясна композиція, проста невимушена розповідь, точна мова, конкретність образів і тонка характеристика, як поодиноких людей, так і цілих народів (особливо галлів).

Із творів Цезаря, які не збереглися до наших днів, найоб'ємнішими були, ймовірніше за все, збірники його промов і листів. Відверто політичний характер мали два його памфлети, які називалися «Auticatones». Гай Юлій написав їх в 45 році до н. е., у таборі при Мунді.

Чисто літературними творами були віршовані авторства Цезаря: «Похвала Геркулесу», трагедія «Едіп», поема «Iter», де описана його подорож із Риму до Іспанії в 46 році до н. е.

Існують свідчення і про науковий твір Цезаря у двох книжках — «De analogia». Це граматичний трактат, в якому аналізується відома граматична суперечка між аналогістами і аномалістами і розв'язується на користь перших, тобто, на користь принципу закономірності.

Афоризми та висловлювання[ред. | ред. код]

Alea iacta estлат., дослівно — Гральну кістку кинуто, Жереб кинуто) — слова, які нібито промовив Юлій Цезар (лат. Imperator Gaius Iulius Caesar) 10 січня 49 року під час переправи зі своєю армією через річку Рубікон (Північна Італія).

Veni vidi vici (лат. «Прийшов, побачив, переміг») — латинський вислів; слова, якими, як записав Плутарх у своїх «Висловах царів і полководців», Юлій Цезар повідомив свого друга Амінція в Римі про перемогу, швидко здобуту ним у битві біля міста Зеле. 

«Et tu, Brute? (І ти, Бруте?)» — відомий латинський вираз, який приписують Гаю Юлію Цезарю. «І ти, Бруте?» зазвичай кажуть близькій людині в разі зради, частіше з іронією. 

Хронодіаграма життя[ред. | ред. код]

EasyTimeline 1.90


Timeline generation failed: 1 error found
Line 15: ScaleMajor = unit:year increment:10 start:-100 gridcolor:grid1

- Scale attribute 'grid' invalid. Unknown color ''.
Specify command 'Color' before this command.


Образ Юлія Цезаря в художніх творах[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • «Юлій Цезар» (1599) — трагедія Вільяма Шекспіра.
 • У серії комедійних французьких коміксів Рене Госіні та Альбера Удерзо про галлів — Астерікса й Обелікса (друга половина XX ст.), Гай Юлій Цезар є одним з головних антагоністів. Тут він — лідер римлян, що прагнуть завоювати Галлію.

Кіно й телебачення[ред. | ред. код]

Юлій Цезар у фільмі 1953 року

Гая Юлія Цезаря зображено в фільмах:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #118518275 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
 2. Паренті М. The Assassination of Julius Caesar: A People's History of Ancient RomeThe New Press, 2003. — С. 167. — ISBN 978-1-4587-8435-3
 3. Goldsworthy A. Caesar, Life of a Colossus — 2006. — С. 505.
 4. Національна бібліотека Франції — 1537.
 5. http://www.nytimes.com/1989/10/08/travel/there-s-a-small-hotel-rome-charm-and-efficiency.html
 6. http://www.funtrivia.com/en/subtopics/Cleopatra-Last-Queen-Of-The-Nile-123331.html
 7. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3
 8. https://www.studymode.com/essays/Gaius-Julius-Caesar-The-Populares-And-112698.html
 9. https://www.unrv.com/fall-republic/caesar-politics.php
 10. а б Н. О. Юлия // Энциклопедический словарьСанкт-Петербург: Брокгауз — Ефрон, 1904. — Т. XLI. — С. 370.
 11. Любкер Ф. Pompeii // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — Санкт-Петербург: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 1079–1085.
 12. (Liv. XXVII, 21) Тит Лівій. Історія від заснування міста, XXVII, 21, 5.
 13. Ross Taylor L. The Rise of Julius Caesar // Greece & Rome, Second Series. — 1957. — Vol. 4, No. 1. — P. 10.
 14. Етьєн Р. Цезар. — М.: Молодая гвардия, 2003. — С. 43.
 15. Astin AE The Lex Annalis before Sulla // Latomus. — 1958. T. 17, Fasc. 1. — P. 51.
 16. Rice Holmes T. Was Caesar Born in 100 or in 102 BC? // The Journal of Roman Studies. — 1917. Vol. 7. — P. 145.
 17. Badian E. Caesar's cursus and the Intervals between Offices // The Journal of Roman Studies. — 1959. Vol. 49. — P. 81.
 18. Gelzer M. Caesar: Politician and Statesman. — Harvard University Press, 1968. — P. 1.
 19. (Macrobius. Sat. I, 12, 34) Макробий. Сатурналії, 1, 12, 34.
 20. {{CJC | 23 | Badian E. From the Iulii to Caesar} }
 21. Етьєн Р. Цезар. — М.: Молодая гвардия, 2003. — С. 44.
 22. (Plin. Hist . Nat. VII, 54) Пліній Старший. Природна історія, VII, 54.
 23. [(Sall. Cat. 32-34) Саллюстій. Про змову Катіліни, 32-34; переклад В. О. Горенштейна.]
 24. База даних малих космічних тіл JPL: Гай Юлій Цезар (англ.). 

Джерела[ред. | ред. код]

 • Fuller, J. F. C. Julius Caesar: Man, Soldier, and Tyrant. New Brunswick, NJ: Rutgers University Press, 1965.
 • Weinstock, Stefan. Divus Julius. Oxford University Press, 1971.
 • Meier, Christian. Caesar: A Biography. Fontana Press, 1996.
 • Canfora, Luciano. Julius Caesar: The People's Dictator. Edinburgh University Press, 2006.
 • Goldsworthy, Adrian. Caesar: Life of a Colossus. Yale University Press. 2006.
 • Утченко С. Л. Юлий Цезарь. — М., 1976.
 • Голдсуорти А. Цезарь. — М.: Эксмо, 2007. — 672 с. 5100 экз.
 • Грант М. Юлий Цезарь. Жрец Юпитера. — М.: Центрполиграф, 2005. — 352 с. 7000 экз.
 • Дуров В. С. Юлий Цезарь. Человек и писатель. Л.: Изд-во ЛГУ. 1991. 208 с. 50000 экз.
 • Этьен Р. Юлий Цезарь / пер. с фр. Э. М. Драйтовой; предисл. Е. В. Ляпустиной. — 2-е изд. — М.: Молодая гвардия, 2009. — 299 [5] с. ил. — (Жизнь замечательных людей: сер. биогр.; вып. 1206). 5000 экз.
 • Корнилова Е. Н. «Миф о Юлии Цезаре» и идея диктатуры: Историософия и художественная литература европейского круга. М., Изд-во МГУЛ. 1999.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Гай Юлій Цезар

Твори Цезаря