Галерія Валерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Галерія Валерія
лат. Galeria Valeria
Follis of Galeria Valeria - Cropped.jpg
Фоліс із зображенням Галерії Валерії
Народилася 280(0280)
Померла 315(0315)
Салоніки
·страта
Країна Стародавній Рим
Діяльність правителька
Титул августа
Посада Roman Empressd
Термін 308—311
Конфесія християнство (ймовірно)
Рід Династія Константина
Батько Діоклетіан
Мати Приска
У шлюбі з Галерій
Діти Кандидіан (названий син)

Галерія Валерія (лат. Galeria Valeria; 280315) — дочка римського імператора Діоклетіана та дружина римського імператора Галерія у 293311 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Донька римського імператора Діоклетіана та його дружини-християнки Приски. У 293 році для зміцнення стосунків між імператорами батько видав Валерію заміж за імператора Галерія. Втім лише у 308 році його було оголошено Августою. Ще раніше, у 305 році, Валерія всиновила Кандідіана, сина Галерія від його коханки. На її честь імператор назвав новоутворену провінцію Паннонія Валерія. Разом з тим Валерія марно намагалася спонукати чоловіка припинити переслідування християн.

Перед смертю у 311 році Галерій заповів своєму наступникові Ліцинію піклуватися про свою дружину та її мати. Втім, відразу Ліциній почав затискати Галерію Валерію за її прихильність до християнства. Тоді вона перебралася до претендента на трон Максиміна Дази. Але і в нього вона стикнулася з переслідуванням через бажання Максиміна одружитися з Валерією. Після програшу Ліцинію в битві при Тзіраллі 313 року Максиміна було схоплено та страчено. Син Валерії, Кандідіан, потрапив у полон і був переміщений до Нікомедії. Валерія хоч і не відступилася від свого названого сина, але не змогла завадити його страті.

Згодом Валерія разом із матір'ю, яка приїхала до неї, втекта від Ліцинія та протягом 15 місяців переховувалися в Македонії. Зрештою у 315 році вони обидві були схоплені й страчені у Салоніках.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Arnold Hugh Martin Jones, John Robert Martindale, John Morris: Galeria Valeria. In: The Prosopography of the Later Roman Empire (PLRE). Band 1, Cambridge University Press, Cambridge 1971, ISBN 0-521-07233-6, стор. 937