Галльська імперія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Галльська імперія, Галло-Римська імперія (лат. Imperium Galliarum) — стародавня держава, яка існувала у другій половині III ст. на території Галлії, Британії і (певний час) Іспанії.

Була утворена у 260 році внаслідок повстання намісника римських провінцій Нижня і Верхня Германія Марка Латинія Постума. Здобувши Колонію Агріппіну, він перетворив місто на столицю новоутвореної держави[1]. Устрій Галльскої імперії був влаштований за римським зразком. Окрім імператора і преторіанської гвардії, існував власний сенат і магістрати, зокрема два консули, які "обиралися" щорічно.

Перший галльський імператор Постум здобув рішучі перемоги над римським імператором Галлієном і германцями, тим самим убезпечивши свою державу від зовнішньої загрози. Натомість внутрішньої стабільності володарям Галльської імперії досягти не вдалося. Час від часу спалахували заколоти узурпаторів, поступово набирав сил стихійний рух багаудів. Жоден із галльских імператорів, окрім останнього, не помер власною смертю. У 268 році імперія втратила Іспанію. У 270-му столицю держави перенесли до Августи Треверів - далі від кордону.

Врешті решт, зрозумівши, що вона не спроможна впоратися із внутрішніми конфліктами власними силами, галльська знать віддала перевагу поверненню під владу Рима. Останній галльський імператор Тетрик таємно домовився з римським імператором Авреліаном і 274 року під час вирішальної битви просто перейшов на бік римлян. Галльська імперія припинила своє існування[2].

Територія Римської імперії в період кризи ІІІ століття[3]:

Галльські імператори[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Зосим, I , 38
  2. Евтропій, IX, 13
  3. "зеленим" позначено Галльську імперію, "жовтим" - Пальмірську імперію (260—273), "червоним" - власне Римську імперію