Відмінності між версіями «Гаошань»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м
Рядок 1: Рядок 1:
  +
{{помилки}}
 
[[Файл: Taiwanese aborigines.JPG|міні|Аборигени Тайваню народу [[Атаян]] в традиційних костюмах]]
 
[[Файл: Taiwanese aborigines.JPG|міні|Аборигени Тайваню народу [[Атаян]] в традиційних костюмах]]
 
'''Аборигени Тайваню''' ([[Китайська мова|кит.]] ''原住民'', ''yuánzhùmín'', ''юаньчжумінь''; [[Тайванська мова|тайв.]] goân-chū-bîn}} - «[[Корінні народи|аборигени]]»; раніше ''хуань-а''- «[[Китайці та варвари|варвари]]») - група [[народ]]ів на [[Тайвань|Тайвані]], складових корінного [[Австронезійські мови|австронезійського]] населення. Аборигени східного Тайваню широко відомі під назвою '''гаошань''' ([[Китайська мова|кит.]] ''高山族'', ''gāoshānzú'', ''gāoshānzú'' - «гірський народ»), вони становлять більшість аборигенного населення. Загальна чисельність - близько 407 тис. чол. ([[2005]], оцінка).
 
'''Аборигени Тайваню''' ([[Китайська мова|кит.]] ''原住民'', ''yuánzhùmín'', ''юаньчжумінь''; [[Тайванська мова|тайв.]] goân-chū-bîn}} - «[[Корінні народи|аборигени]]»; раніше ''хуань-а''- «[[Китайці та варвари|варвари]]») - група [[народ]]ів на [[Тайвань|Тайвані]], складових корінного [[Австронезійські мови|австронезійського]] населення. Аборигени східного Тайваню широко відомі під назвою '''гаошань''' ([[Китайська мова|кит.]] ''高山族'', ''gāoshānzú'', ''gāoshānzú'' - «гірський народ»), вони становлять більшість аборигенного населення. Загальна чисельність - близько 407 тис. чол. ([[2005]], оцінка).
Рядок 124: Рядок 125:
 
[[Категорія: Аборигени Тайваню| Аборигени Тайваню]]
 
[[Категорія: Аборигени Тайваню| Аборигени Тайваню]]
 
[[Категорія: Корінні народи]]
 
[[Категорія: Корінні народи]]
  +
[[Категорія:Тайвань]]

Версія за 14:40, 2 грудня 2014

Аборигени Тайваню народу Атаян в традиційних костюмах

Аборигени Тайваню (кит. 原住民, yuánzhùmín, юаньчжумінь; тайв. goân-chū-bîn}} - «аборигени»; раніше хуань-а- «варвари») - група народів на Тайвані, складових корінного австронезійського населення. Аборигени східного Тайваню широко відомі під назвою гаошань (кит. 高山族, gāoshānzú, gāoshānzú - «гірський народ»), вони становлять більшість аборигенного населення. Загальна чисельність - близько 407 тис. чол. (2005, оцінка).

Походження

Гірські племена говорять на тайваньських мовах австронезійської сім'ї і китайською; рівнинні повністю перейшли на китайську. З китайських діалектів поширена в основному тайванський діалект Південноміньської мови (діалекту), крім Сайс (кажуть на китайській мові-діалекті хакка). Частково також володіють літературною китайською мовою. Старше покоління (яке ходило в школу до 1945 року) зазвичай володіє японською (часто краще ніж китайською).

Віросповідання

За релігією в основному протестанти і католики, зберігаються традиційні вірування.

Склад

Карта первісного розселення корінних народів Тайваню

Основним є поділ на рівнинні і гірські племена. Рівнинні аборигени (кит. Пінпу, Пепо), що зустрічаються на заході і півночі острова, сильно китаїзовані, практично повністю перейшли на китайську мову і як правило офіційно не визнані як аборигенні народи. Горяни (власне гаошань, гесень), що живуть в горах в центрі, на півдні і на східних рівнинах, в значній мірі зберегли оригінальну культуру і мови, і в більшості визнані урядом як окремі етнічні групи.

До рівнинних племен відносяться (з півдня на північ):

Гірські племена включають (з півночі на південь):

Офіційно до гаошань відносяться також ями (або дао) (3 тис. чол.), Що живуть на невеликому острові Ланью на південний схід від Тайваню і говорять на австронезійській мові ямі, яка близька до поширених південніше філіппінських мов.

Традиційна культура

Гаошань - нащадки найдавнішого населення Тайваню. Традиційне заняття у жінок - підсічно-вогневе террасне поливне землеробство (рис, просо, таро, батат). У чоловіків - полювання (переважає колективне полювання на оленів; зброя - лук, спис, пастки) і рибальство. Ремесла - ткацтво, гончарство, обробка дерева, бамбука. Тваринництво розвинене слабо.

На рівнинах поселення обносилися огорожею з бамбука зі сторожовою вежею. На півдні відомі великі центральні селища (до 1500 чол.). Були відомі пальові житла (у сірая), напівземлянки, викопані в схилах гір (у атаял) і печери з навісом перед входом (у паіван).

Одяг - зі шкір, пеньки і бавовняно-паперової тканини: пов'язка на стегнах і коротка куртка у чоловіків, спідниця, нагрудник і накидка (дівчата драпують її навколо тіла, жінки носять в ній дітей за спиною) - у жінок. До кінця XX століття практикувалися підпилювання зубів, татуювання у повнолітніх чоловіків і заміжніх жінок.

Громади, що володіють землею (з регулярними переділами) і мисливськими угіддями, складалися з родинних груп (від 20-30 до 200 чол.), очолювалися виборними старійшинами. У рівнинних народів відомі жінки-старійшини, матрилінінйне спадкування і Матрилокальний шлюб.

До кінця XIX століття побутували кровна помста і полювання за головами. Відомі відпрацювання за дружину і умикання (у паіван). У Атаял і аміс юнак, щоб вступити в шлюб, повинен був відзначитися на полюванні, у аміс і паіван існували будинку для юнаків. Зберігаються культи духів і предків, в фольклорі простежуються зв'язки з індонезійськими і океанійскіх міфами. Збереглися балади, казки, гімни предкам, трудові, мисливські, похоронні пісні, пісні для роботи.

Понад 30% живуть у містах. На Тайвані створена Рада аборигенних народів при Раді міністрів Тайваню.

Історія

Доколоніальний історія

За археологічними даними людина населяла Тайвань щонайменше в 8000 році до н. е. Тайвань був прабатьківщиною Австронезійських мов. До приходу європейців на Тайвань на острові жила велика кількість аборигенних племен, які говорили на тайваньських мовах, які активно контактували один з одним.

Голландська і іспанська колонізації

Китайська гравюра 1895, що зображає вождя аборигенів (番王) і жінку з племені (番 婆)
Фрагмент євангелія сіньганською та голландською
Голландська замальовка аборигена сірая (1670)

У південній частині острова навколо міста Тайнань на Тайвані влаштувалися голландці (1623-1662), а в північній - іспанці (1626-1642), проте іспанці не змогли втриматися і до тридцятих років були значною мірою витіснені. Іспанці майже не залишили на острові істотних слідів, однак голландці встановили систему податків, відкрили школи і церкви в багатьох селах аборигенів.

Влаштувавшись навколо гавані в місті (Аньпін), голландці змогли встановити торговельні відносини з племенем сірая і селом Сакко. Скоро почалася війна між різними групами сіл сірая - село Синкаєм (Синьшен) проти Мадоу, у війну включилися інші села. У 1629 році голландський загін, що відправився в похід проти ханьских піратів, був знищений жителями Мадоу, і проти голландців збунтувалися інші села. У 1635 році голландці прислали підкріплення з Джакарти і спалили село Мадоу. Так як це було найсильнішо село, інші групи аборигенів відразу стали пропонувати голландцям мир, у тому числі за межами земель також сірая. Це призвело до консолідації аборигенів і припинило війни між селами. Голландці в період миру стали будувати школи і церкви, намагаючись звертати аборигенів у християнство. Голландці ввели писемність для аборигенів (Сіньганське письмо) мовою також сірая.

Голландці організували заготовку оленячих шкур, які поставляли аборигени для китайських торговців, але до 1642 року потреба в шкурах різко зменшилася. Аборигени змушені були змінювати рід діяльності і займатися сільським господарством для самозабезпечення.

У цей час стали з'являтися групи китайських поселенців, які займали родючі землі. Ті китайці, які оселялися в селах сірая, призначалися голландцями для адміністративної діяльності та збору податків.

У 1662 році Коксінга підняв повстання і видворив голландців, створивши державу Дуннін. Це держава стала будувати дороги, школи і піклуватися про благополуччя аборигенів. Аборигенам викладалися класичні конфуціанські твори.

Китайське заселення Тайваню

З 1683 Тайвань був приєднаний до імперії Цин. За 200 років цинського панування населення острова різко зросла, однак культура аборигенів багато в чому втратилася, зокрема за рахунок змішаних шлюбів, діти яких визнавалися китайцями. Китайський уряд визнав за аборигенами права на оленячі пасовища, однак процес витіснення аборигенів поступово набирав силу. Бунти і повстання відбувалися дуже часто - через кожні три-п'ять років.

Багато рівнинних аборигенів перемістилися в гірські райони, йдучи від китайців. У цей час китайські і європейські етнографічні експедиції досліджували гори і звичаї гірських аборигенів.

Японське панування

Після японо-китайської війни 1894-1895 років, за умовами Сімоносекського мирного договору, Тайвань перейшов під управління японської адміністрації. Японське панування тривало аж до 1945 року. Влаштувавшись на острові, японці почали широкомасштабне вивчення племен аборигенів, яких вони називали «Такасаго» (японське читання китайського «гаошань»), були проведені наукові дослідження та класифікації. В результаті японці змогли встановити контроль над усім островом. Нерідко японцям доводилося долати шалений опір: для придушення племені тарокко їм довелося застосовувати гази і літаки.

Під час Другої світової війни деякі села японці перетворили в воєнізовані табори, готуючи місцеве населення воювати в японській армії. З аборигенів були сформовані дві рейдові роти під командуванням японських офіцерів, які брали активну участь в боях на Тихому Океані, зокрема, на Новій Гвінеї і Філіппінах, а також під час рейду на американський аеродром Брауен. У ході цього рейду загін смертників - тайванців під найменуванням «група Каору» повинен був підірвати на аеродромі американські літаки; виконати завдання вдалося лише частково. В цілому, загони «Такасаго» під час боїв відзначилися високими бойовими якостями.

Влада Гоміньдану

Уряд гоміньдана, влаштувавшись на Тайвані, провела шкільну реформу в бік китаїзації аборигенів, які стали вивчати путунхуа і китайську історію. Культура аборигенів придушувалася або ігнорувалася. Заохочувалися, як і в цинський час, змішані шлюби, нерідко китайські солдати купували собі дружин з бідних сімей аборигенів, діти від змішаних шлюбів вважалися китайцями.

У школах вивчалася легенда про У Фена, що демонструє переваги китайської цивілізації.

Самосвідомість і самоототожнення аборигенів стало підніматися в міру розвитку демократії, з сімдесятих і особливо вісімдесятих років. Наприкінці XX століття рух аборигенів отримав політичні форми, після чого були прийняті урядові заходи з ідентифікації аборигенів і збереженню їх культурної спадщини.

Офіційне визнання племен

В 1996 році була створена урядова організація «Рада з питань корінного населення». Однією з перших завдань ради було виявлення та реєстрація аборигенських племен. Для офіційного визнання племені було потрібно пройти певні формальні процедури. Ті племена, які пройшли офіційне визнання Ради, отримують певні права та пільги, і закріплюють офіційно свою національну ідентичність. До травня 2009 року отримали офіційне визнання 14 племен.

Для того, щоб пройти офіційне визнання, необхідно, зокрема, щоб у племені були генеалогічні дані, історія, велася регулярна громадська діяльність і підтримувалася власна мова. Так як за роки колоніального панування ряд племен не вели документації, а власні мови забувалися і не підтримувалися, для багатьох племен отримання офіційного визнання виявляється дуже важким завданням. Проте сучасне підвищення інтересу до етнографії та розвиток етно-туризму заохочують племена активно шукати свою культурну спадщину і відновлювати традиції.

Серед рівнинних аборигенів тільки кавалан і сакізая змогли отримати офіційне визнання. Решта 12 офіційно визнаних племен належать до гірських аборигенам.

Визнані племена: амі, атаял, бунун, кавалан, пайвань, пуюма, рукай, сайсіят, ямі, тхао, цзоу, труку, сакізая, седік. <! -

* Unrecognized: Babuza, Basay, Hoanya, Ketagalan, Luilang, Pazeh/ Kaxabu, Popora, Qauqaut, Siraya, Taokas , Trobiawan.

Див. Також

Література

  • Ітс Р. Ф. Архаїчні форми соціально-виробничих об'єднань тайваньських горян // Мисливці, збирачі, рибалки. Л., 1972.
  • Hsu et al., Taiwanes Aboriginal History: Amis, Taipei: 2001.

Посилання

Шаблон:Аборигени Тайваню