Геджеконду

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 10:28, 1 липня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 1; позначено як недійсні: 0. #IABot (v2.0beta15))
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геджеконду в Анкарі.

Геджеконду (тур. Gecekondu, букв. «Побудований за ніч»[1]) — специфічний турецький термін, що означає самочинно збудоване житло, як правило являє собою невпорядковану халупу. Назва подібного типу житла походить від турецького закону, згідно з яким споруда, що має чотири стіни і дах, нехай навіть абсолютно умовна і побудована нелегально, не може бути знесена, а повинна стати предметом судового розгляду[2]; за час процесу вона цілком може добудовуватися, і більшість подібних справ закінчується рішенням залишити будівлю. Термін «геджеконду» у Туреччині може використовуватися і як синонім будь-якого дешевого і невпорядкованого житла.

У сучасній Туреччині будівництво цілих нетрів кварталів, що складаються з будинків-геджеконду, почалося в середині 1940-х років, термін «геджеконду» виник приблизно тоді ж[3]. Спочатку вони будувалися на пустельних місцевостях навколо міських центрів (згодом стали околицями), але в низці міст, у тому числі в Анкарі, стали виникати навіть у центрах міст. У більшості випадків будинку-геджеконду зводилися мігрантами з сільської місцевості, при цьому часто конкретний квартал будувався вихідцями з конкретної села. Багато сучасних геджеконду як і раніше не мають елементарних зручностей, таких як електрика, водопровід і каналізація, і є центрами активності злочинних угруповань, торгівлі наркотиками та проституції. Турецькою поліцією в кварталах геджеконду часто проводяться спецоперації.

Наразі геджеконду продовжують існувати в багатьох великих містах Туреччини, зокрема в Стамбулі, Анкарі, Ізмірі. На думку дослідника Роберта Ньювірта, в Стамбулі в них проживає близько шести мільйонів осіб[4]. Урядом Туреччини вживаються заходи щодо поступового розселення геджеконду[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [http: //www.tureng.com/search/gecekondu A gecekondu szótári jelentése]. tureng.com. Процитовано 2009-02-24. 
  2. Ebru Karaca, Anja Hansmann (2003). Gecekondu: Built Over Night. Процитовано 2009-02-24. 
  3. So zB in «Türkei — Wissenschaftliche Länderkunde», Darmstadt, 2002, S. 310
  4. Neuwirth, R (2004). Shadow Cities: A Billion Squatters, A New Urban World , Routledge ISBN 0-415-93319-6, Page 8.
  5. BAŞTAKAR, Şenol (2004-06-13). Gecekondu yerine uydukent için düğmeye basıldı (tr). Sabah. Архів [http: //arsiv.sabah.com.tr/2004/06/13/gnd114.html оригіналу] за 2009-04-29. Процитовано 2009-02-17. 

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Helene Gartmann: Zur Situation der Frau im Gecekondu: Eine Untersuchung über die Lebensverhältnisse von Frauen in einem durch Zuwanderung aus dem Landesinnern entstandenen Stadtrandgebiet von Ankara. Schwarz Verlag, Berlin 1981, ISBN 3-922968-07-4.

Посилання[ред. | ред. код]